Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Specjalna strefa demograficzna

22.10.2012

Największy w kraju odsetek osób, które wyjechały za granicę, oraz najniższa dzietność to m.in. przyczyny problemów demograficznych woj. opolskiego. Wyludnianiu regionu ma przeciwdziałać Specjalna Strefa Demograficzna.

W poniedziałek w Opolu odbyła się debata nt. Strefy. Specjalna Strefa Demograficzna to projekt pilotażowy. Wśród planowanych działań jest np. projekt zatrudnienia 600 opiekunek do dzieci oraz projekt dopłat do żłobków i przedszkoli dla rodzin wielodzietnych. Opolskie chce też utworzenia w regionie Specjalnej Strefy Ekonomicznej, by ściągać inwestorów, tworzyć miejsca pracy i w ten sposób zatrzymywać mieszkańców, którzy szukają zatrudnienia za granicą.

Jak mówił demograf z Politechniki Opolskiej dr Kazimierz Szczygielski, o ile z kraju w ostatnich latach wyjechało - według szacunków - ok. 2 mln ludzi, czyli ok. 5,5 proc. ludności, o tyle na Opolszczyźnie odsetek osób, które wyemigrowały, w stosunku do liczby mieszkańców, wyniósł już 10 proc.

Na Opolszczyźnie jest też najniższa dzietność w Polsce. Podał przykład: w Polsce statystyczne 100 kobiet rodzi 140 dzieci; na Opolszczyźnie jest to tylko 110 dzieci. "Jeśli jeszcze wziąć pod uwagę fakt, że wśród tych 110 dzieci urodzonych na Opolszczyźnie jest tylko 50 dziewczynek - bo ich zawsze rodzi się nieco mniej niż chłopców, to okazuje się, że tylko przy tym jednym cyklu rozrodczym liczba przyszłych matek zmniejsza się nam o połowę" - wyjaśnił demograf. I podsumował:

"Nasz region zaczyna się rozpadać demograficznie. Za kilka, kilkanaście lat ta katastrofa obejmie całą Polskę".

Andrzej Sadowski wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha podkreślił, że wyliczenia opolskich demografów "to nie czarnowidztwo, tylko smutna prawda". Dlatego, jego zdaniem, potrzebny jest komplementarny, perspektywiczny projekt taki jak Specjalna Strefa Demograficzna.

Jak mówił Sadowski, problemy demograficzne dotykają nie tylko woj. opolskiego, ale też Polski i Europy. Najbardziej jednak skutki depopulacji widoczne są właśnie na Opolszczyźnie. Sadowski sytuację opolską nazwał "dramatem zapaści demograficznej".

Sadowski podkreślił, że projekt Specjalnej Strefy Demograficznej jest precedensowy w skali kraju. "Nikt wcześniej nie robił czegoś takiego, bo nigdzie poza Opolszczyzną nie było dotąd takiego załamania demograficznego" - powiedział ekspert z Centrum im. A. Smitha.

W rozmowie po debacie zaznaczył konieczność współdziałania na rzecz strefy wszystkich opolskich środowisk. "Problemy demograficzne z punktu widzenia Warszawy nie są bowiem tak dramatyczne, jak to widać na Opolszczyźnie" - podsumował.

W poniedziałkowej debacie w Filharmonii Opolskiej wzięło udział kilkaset osób - samorządowców, ludzi nauki i przedsiębiorców. Miał wziąć w niej również udział prezydent Bronisław Komorowski, ale jego wizyta na Opolszczyźnie została odwołana w niedzielę wieczorem ze względu na mgłę uniemożliwiającą lot.

O swoim wsparciu dla projektu Specjalnej Strefy Demograficznej zapewnił podczas debaty biskup opolski Andrzej Czaja, a prezydent Opola Ryszard Zembaczyński dodał, że walkę z wyludnianiem należy traktować "jak plan obrony województwa opolskiego". Zaznaczył też, że licząc na miejsca pracy, nie należy czekać na wielkich inwestorów, tylko ułatwiać ich tworzenie w małych firmach.

Kanclerz opolskiej loży BCC Lesław Adamczyk zaznaczył z kolei, że - prócz likwidowania barier i wprowadzania kolejnych działań w ramach strefy - trzeba społeczeństwo przekonać do tego, że posiadanie potomstwa jest wręcz obowiązkiem. "Jak nie będzie dzieci, to nie będzie nas jako społeczności" - podsumował Adamczyk.

Marszałek woj. opolskiego Józef Sebesta zapewnił, że kompleksowy program dotyczący Specjalnej Strefy Demograficznej ma trafić do premiera Donalda Tuska pod koniec października lub na początku listopada. Działania planowane w ramach Strefy mają być grupowane w czterech pakietach: pracy i bezpiecznej rodziny; edukacji i rynku pracy; opieki żłobkowo-przedszkolnej oraz w pakiecie "Złota jesień" tworzonym z myślą o seniorach.

PAP/run

fot. sxc.hu

Warto poczytać

 1. mid-epa05873313 28.03.2017

  FAO: 30 mln niedożywionych w Afryce Płn.

  W latach 2014-15 na Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej niedożywienie objęło 9,5 proc.

 2. wnio5000 27.03.2017

  CBOS: 52 proc. Polaków za polityką prorodzinną państwa

  Jak podkreśla CBOS postrzeganie polityki państwa wobec rodziny zależy głównie od poglądów politycznych.

 3. pregnant-775036960720 26.03.2017

  Większość środków z 500+ wydano na bieżące potrzeby

  Większość otrzymanych środków beneficjenci programu wydali na bieżące potrzeby - oceniła prof. Monika Marcinkowska z Instytutu Finansów Uniwersytetu Łódzkiego.

 4. ataki-stefek 25.03.2017

  Większość polskich firm obawia się cyberataków

  64 proc. polskich firm produkcyjnych obawia się cyberataków na systemy przemysłowe, których skutkiem może być np. wstrzymanie produkcji - wynika z najnowszego raportu PwC.

 5. brexit-stefczyk 24.03.2017

  UE zaniepokojona pozornym wzbogaceniem regionów po Brexicie

  "Jeżeli państwa członkowskie będą chciały utrzymać taki sam poziom finansowania, czyli 1 proc. dochodu narodowego brutto, to pieniędzy będzie mniej o 13 proc."

 6. board-16666441280 23.03.2017

  MEN: Samorządy przygotowane do reformy szkoły

  Podjęto blisko 98 proc. uchwał dostosowujących sieć szkół do nowego ustroju szkolnego.

 7. las1 21.03.2017

  GUS: Coraz więcej lasów w Polsce!

  Lasy w Polsce rosną na ponad 9 mln ha, czyli zajmują 31 proc. powierzchni kraju.

 8. 26911782094ea08d9aa62o 20.03.2017

  Awans Polski w rankingu najszczęśliwszych państw

  Polska w rankingu uplasowała się na 46. miejscu. W tegorocznym zestawieniu nasz kraj wyprzedził m.in.: Włochy, Japonię czy Portugalię.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook