Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Specjalna strefa demograficzna

22.10.2012

Największy w kraju odsetek osób, które wyjechały za granicę, oraz najniższa dzietność to m.in. przyczyny problemów demograficznych woj. opolskiego. Wyludnianiu regionu ma przeciwdziałać Specjalna Strefa Demograficzna.

W poniedziałek w Opolu odbyła się debata nt. Strefy. Specjalna Strefa Demograficzna to projekt pilotażowy. Wśród planowanych działań jest np. projekt zatrudnienia 600 opiekunek do dzieci oraz projekt dopłat do żłobków i przedszkoli dla rodzin wielodzietnych. Opolskie chce też utworzenia w regionie Specjalnej Strefy Ekonomicznej, by ściągać inwestorów, tworzyć miejsca pracy i w ten sposób zatrzymywać mieszkańców, którzy szukają zatrudnienia za granicą.

Jak mówił demograf z Politechniki Opolskiej dr Kazimierz Szczygielski, o ile z kraju w ostatnich latach wyjechało - według szacunków - ok. 2 mln ludzi, czyli ok. 5,5 proc. ludności, o tyle na Opolszczyźnie odsetek osób, które wyemigrowały, w stosunku do liczby mieszkańców, wyniósł już 10 proc.

Na Opolszczyźnie jest też najniższa dzietność w Polsce. Podał przykład: w Polsce statystyczne 100 kobiet rodzi 140 dzieci; na Opolszczyźnie jest to tylko 110 dzieci. "Jeśli jeszcze wziąć pod uwagę fakt, że wśród tych 110 dzieci urodzonych na Opolszczyźnie jest tylko 50 dziewczynek - bo ich zawsze rodzi się nieco mniej niż chłopców, to okazuje się, że tylko przy tym jednym cyklu rozrodczym liczba przyszłych matek zmniejsza się nam o połowę" - wyjaśnił demograf. I podsumował:

"Nasz region zaczyna się rozpadać demograficznie. Za kilka, kilkanaście lat ta katastrofa obejmie całą Polskę".

Andrzej Sadowski wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha podkreślił, że wyliczenia opolskich demografów "to nie czarnowidztwo, tylko smutna prawda". Dlatego, jego zdaniem, potrzebny jest komplementarny, perspektywiczny projekt taki jak Specjalna Strefa Demograficzna.

Jak mówił Sadowski, problemy demograficzne dotykają nie tylko woj. opolskiego, ale też Polski i Europy. Najbardziej jednak skutki depopulacji widoczne są właśnie na Opolszczyźnie. Sadowski sytuację opolską nazwał "dramatem zapaści demograficznej".

Sadowski podkreślił, że projekt Specjalnej Strefy Demograficznej jest precedensowy w skali kraju. "Nikt wcześniej nie robił czegoś takiego, bo nigdzie poza Opolszczyzną nie było dotąd takiego załamania demograficznego" - powiedział ekspert z Centrum im. A. Smitha.

W rozmowie po debacie zaznaczył konieczność współdziałania na rzecz strefy wszystkich opolskich środowisk. "Problemy demograficzne z punktu widzenia Warszawy nie są bowiem tak dramatyczne, jak to widać na Opolszczyźnie" - podsumował.

W poniedziałkowej debacie w Filharmonii Opolskiej wzięło udział kilkaset osób - samorządowców, ludzi nauki i przedsiębiorców. Miał wziąć w niej również udział prezydent Bronisław Komorowski, ale jego wizyta na Opolszczyźnie została odwołana w niedzielę wieczorem ze względu na mgłę uniemożliwiającą lot.

O swoim wsparciu dla projektu Specjalnej Strefy Demograficznej zapewnił podczas debaty biskup opolski Andrzej Czaja, a prezydent Opola Ryszard Zembaczyński dodał, że walkę z wyludnianiem należy traktować "jak plan obrony województwa opolskiego". Zaznaczył też, że licząc na miejsca pracy, nie należy czekać na wielkich inwestorów, tylko ułatwiać ich tworzenie w małych firmach.

Kanclerz opolskiej loży BCC Lesław Adamczyk zaznaczył z kolei, że - prócz likwidowania barier i wprowadzania kolejnych działań w ramach strefy - trzeba społeczeństwo przekonać do tego, że posiadanie potomstwa jest wręcz obowiązkiem. "Jak nie będzie dzieci, to nie będzie nas jako społeczności" - podsumował Adamczyk.

Marszałek woj. opolskiego Józef Sebesta zapewnił, że kompleksowy program dotyczący Specjalnej Strefy Demograficznej ma trafić do premiera Donalda Tuska pod koniec października lub na początku listopada. Działania planowane w ramach Strefy mają być grupowane w czterech pakietach: pracy i bezpiecznej rodziny; edukacji i rynku pracy; opieki żłobkowo-przedszkolnej oraz w pakiecie "Złota jesień" tworzonym z myślą o seniorach.

PAP/run

fot. sxc.hu

Warto poczytać

 1. hacker-1569744960720 19.01.2017

  Coraz więcej cyberataków na NATO

  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w czwartek w wywiadzie dla "Die Welt", że liczba cyberataków przeciwko Sojuszowi była w 2016 roku o 60 proc. większa niż rok wcześniej. Za większością tych ataków stały zdaniem ekspertów inne państwa.

 2. ZK2311201608 18.01.2017

  CBOS: Coraz niższa ocena pracy posłów

  Prawie 70 proc. Polaków negatywnie ocenia pracę posłów.

 3. winter-landscape-1209130960720 17.01.2017

  Leśnicy i myśliwi dokarmiają zwierzęta

  Leśnicy i myśliwi na Podkarpaciu od kilku tygodni dokarmiają zwierzęta i ptaki. "W lasach południowo-wschodniej Polski czeka na nich ponad tysiąc zimowych miejsc dokarmiania" - powiedział PAP rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

 4. money-256282960720-1 16.01.2017

  Niepewna sytuacja finansowa artystów

  Największa niepewność związana z sytuacją finansową dotyka artystów plastyków; najmniejsza - m.in. literatów, dziennikarzy.

 5. mid-17113038-1 14.01.2017

  800 osobom pomaga CPMiU w Warszawie

  800 obcokrajowców korzysta ze wsparcia Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Archidiecezji Warszawskiej prowadzonej przez Caritas Polska.

 6. up-chrobry-1163461960720 13.01.2017

  Co sprawdzić przed wysłaniem dziecka na zimowisko?

  Wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora - radzi MEN przed rozpoczynającymi się w sobotę feriami w szkołach. Przypomina, że informacje o organizatorach można znaleźć w publicznej bazie wypoczynku.

 7. jakfajniebyctatayoutube 11.01.2017

  Fundacja Mamy i Taty: Głęboki kryzys ojcostwa

  "Jako kraj zajmujemy jedno z ostatnich miejsc, jeżeli chodzi o dzietność" - podają organizatorzy kampanii "Jak fajnie być tatą".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook