Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Słucham? 77 proc. polskich seniorów niedosłyszy

18.09.2014

Dobry słuch po sześćdziesiątce to rzadkość. Z badań TNS Polska wynika, że aż 77 proc. seniorów w tym wieku skarży się na kłopoty ze słyszeniem.

Dr hab. Piotr Szukalski z katedry socjologii stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego powiedział, że taka jest samoocena ankietowanych osób. Tylko 31 proc. badanych ma zdiagnozowany przez lekarza ubytek słuchu.

Badanie "Słuch polskich seniorów 2014" przeprowadzono w dniach 18-29 sierpnia 2014 r. na reprezentatywnej grupie 500 osób w wieku co najmniej 60 lat. Przygotowano je na zlecenie portalu "Razem dla słuchu".

Z raportu wynika, że 30 proc. badanych w wieku co najmniej 60 lat twierdzi, że nie słyszy radia lub telewizji przy poziomie głośności, przy jakim wcześniej z nich korzystało, oraz przy którym inne osoby słyszą wszystko wyraźnie. Z tego powodu 20 proc. seniorów przyznaje, że całkowicie rezygnuje z oglądania telewizji lub słuchania radia.

Co trzecia badana osoba prosi o powtórzenie tego, co ktoś powiedział, bo nie usłyszała wyraźnie. Jedna czwarta często odnosi wrażenie niewyraźnej, mamroczącej mowy swoich rozmówców. Jedna piąta respondentów podczas rozmowy telefonicznej przekłada telefon do drugiego ucha z nadzieją, że lepiej będzie słyszeć. Tyle samo badanych całkowicie rezygnuje z rozmów telefonicznych obawiając się, że nic nie usłyszy.

Dr Szukalski podkreśla, że co czwarty ankietowany z powodu problemów ze słuchem często rezygnuje z udziału w rozmowie w głośnym otoczeniu, np. na przyjęciu lub w sklepie. Jedna piąta seniorów rezygnuje ze spotkań z rodziną, znajomymi, sąsiadami, jak również z osobistego załatwienia jakiejś sprawy w urzędzie - z obawy przed nieusłyszeniem, o czym się do nich mówi.

"Osoby z niedosłuchem często wstydzą się tego, że słabo słyszą i nierzadko rezygnują z kontaktów społecznych. Dochodzi nawet do nieporozumień, bo ktoś nie reaguje na to, co mówi druga osoba, albo źle coś usłyszy" - powiedziała Dorota Krzywicka, psycholog z Krakowa.

Z sondażu wynika, że 37 proc. osób ze zdiagnozowanym ubytkiem słuchu uważa, że można wstydzić się takiej dolegliwości, a nawet ukrywać ją przed bliskimi. Prawie co trzeci ankietowany z tej grupy spotkał się z nieprzyjemną reakcją osób w swoim otoczeniu, gdy nie usłyszał jakiejś informacji.

Kierownik kliniki otolaryngologii i onkologii laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, prof. Witold Szyfter powiedział, że początkowo nie zauważamy pogorszenia słuchu, ponieważ postępuje ono stopniowo. Niedosłuch pojawia się wtedy, gdy słyszymy, że ktoś coś do nas powiedział, ale nie wiemy co. Zwykłe daje o sobie znać po 40. roku życia, gdy zaginie znaczna część komórek słuchowych, które nie potrafią się regenerować.

"Najpierw mamy kłopoty z odbiorem dźwięków wysokiej częstotliwości" - powiedział prof. Kazimierz Niemczyk, kierownik katedry i kliniki otolaryngologii Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie. Słuch poprawia właściwe dobranie aparatu słuchowego. Gdy to nie wystarczy, do wyboru są implanty słuchowe takie jak implant ślimakowy, który jest protezą ucha środkowego.

Prof. Szyfter podkreślił, że niemal każdej osobie z niedosłuchem można pomóc. Nie ma również kłopotów z dostępem do implantów ślimakowych, gdyż są one refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia dla wszystkich wymagających tego pacjentów. "Jesteśmy pod tym względem jednym z nielicznych krajów Unii Europejskiej" - podkreślił.

Z sondażu wynika, że tylko 30 proc. osób w wieku co najmniej 60 lat wiedziało, że są w ogóle implanty ślimakowe zastępujące ucho środkowe.

ruk, PAP

[Fot. freeimages.com]

Warto poczytać

 1. warsawrankingSI 26.10.2016

  Coraz lepsza sytuacja dla biznesu w Polsce

  W rankingu Banku Światowego „Doing Business 2017” Polska awansowała z 25. na 24. miejsce.

 2. niemowlecbosaborcjaSI 25.10.2016

  CBOS: Większość Polaków za zachowaniem kompromisu aborcyjnego

  Prawie powszechnie uznawana jest dopuszczalność aborcji w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki, a także jeśli ciąża jest wynikiem czynu zabronionego.

 3. mid-epa05600576 24.10.2016

  Uchodźcy masowo zakłamują swój wiek

  Co czwarty nieletni uchodźca w Wielkiej Brytanii nie jest nieletni.

 4. bliski-wschód-syria 23.10.2016

  Coraz mniej chrześcijan na Bliskim Wschodzie

  Wierni różnorodnych Kościołów wschodnich padają ofiarą Państwa Islamskiego (IS), a niewielka tylko część zdołała uciec za granicę.

 5. ashtray-12654551920 22.10.2016

  W Polsce ubywa palaczy

  Badania pokazują, że spada odsetek osób palących papierosy; to efekt rosnącej świadomości szkodliwości palenia i swoistej mody na niepalenie.

 6. 500SI 21.10.2016

  Na co Polacy wydają 500+?

  Blisko połowa Polaków pieniądze z 500+ wydaje na potrzeby całej rodziny; ponad jedna trzecia wydziela je z domowego budżetu i przeznacza na określone cele, jedna piąta wydziela je częściowo - wynika z badania CBOS.

 7. 212784eecf3a4479282af65f6d3b98dc8d69df64 20.10.2016

  Prawie 4 mln dzieci korzysta z 500+

  Do rodzin trafiło już 11,3 mld zł. To dane po pełnych sześciu miesiącach obowiązywania programu.

 8. EurocopterEC-725CougarMkII 19.10.2016

  Pawłowicz: Państwo musi się kierować swoim interesem

  Posłanka PiS prof. Krystyna Pawłowicz mówiła w rozmowie z portalem wPolityce.pl o sprawie Caracali.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook