Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Skąd Polacy czerpią wiedzę o polityce?

27.11.2015

Przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi 79 proc. Polaków czerpało wiedzę o startujących komitetach i kandydatach z programów informacyjnych i publicystycznych. Dla 66 proc. źródłem tej wiedzy były spoty i reklamy wyborcze, a dla 32 proc. - internet - wynika z sondażu CBOS.

CBOS po wyborach parlamentarnych sprawdził, do ilu Polaków i w jaki sposób docierały informacje z kampanii wyborczej oraz jak często angażowali się oni w ciągu miesiąca poprzedzającego wybory w polityczną aktywność online.

Według sondażowni telewizja pozostaje najpopularniejszym źródłem informacji o polityce. Najwięcej Polaków czerpało wiedzę o komitetach i kandydatach startujących w wyborach parlamentarnych z telewizyjnych programów informacyjnych i publicystycznych - 79 proc., a także ze spotów i reklam wyborczych emitowanych w radiu i telewizji - 66 proc. Blisko połowa - 49 proc. - czerpała informacje na ten temat z audycji radiowych, ponad dwie piąte - 42 proc. - z gazet i czasopism. Jedna trzecia badanych - 32 proc. - deklarowała styczność z treściami kampanii w internecie. Ponad połowa badanych - 53 proc. - dowiadywała się o niej od znajomych i członków rodziny. Natomiast stosunkowo nieliczni (łącznie 8 proc.) - ze spotkań z politykami - podkreśla CBOS.

Jednocześnie autorzy badania podają, że jeśli na podstawie odbioru treści kampanii oceniać społeczną rangę obu tegorocznych głosowań, to można uznać, że nieco wyżej pod tym względem lokują się wybory prezydenckie.

I tak 83 proc. badanych czerpało informacje o kandydatach na prezydenta z telewizyjnych programów informacyjnych i publicystycznych; 69 proc. ze spotów i reklam wyborczych (np. w radiu i telewizji), 55 proc. od znajomych i rodziny, a 37 proc. z internetu.

Autorzy badania zaznaczają, że tegoroczne wybory, zarówno parlamentarne, jak i prezydenckie spotkały się z dużym zainteresowaniem społecznym. W porównaniu z wyborami z ostatnich lat - np. samorządowymi i do Parlamentu Europejskiego z ubiegłego roku czy też parlamentarnymi z 2011 r. - niemal wszystkie źródła przekazujące informacje o kampanii miały zauważalnie więcej odbiorców. Częściej deklarowano czerpanie wiadomości z tradycyjnych mediów, takich jak radio i telewizja, a także z internetu. Również więcej osób niż przed wyborami parlamentarnymi w 2011 r. rozmawiało o nich z rodziną lub znajomymi - napisano w badaniu CBOS.

Dla porównania w trakcie kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi w 2011 r. informacje o komitetach i kandydatach 69 proc. Polaków czerpało z telewizyjnych programów informacyjnych i publicystycznych; 59 proc. ze spotów i reklam wyborczych (np. w radiu i telewizji), 36 proc. od znajomych i rodziny, a 24 proc. z internetu.

Ponadto CBOS zauważa, że najmłodsi respondenci w trakcie kampanii wyborczej częściej niż inni czerpali informacje z internetu, a także z ulotek i plakatów wyborczych oraz od znajomych lub członków rodziny, natomiast nieco rzadziej od pozostałych oglądali w tym celu programy publicystyczne w telewizji lub czytali prasę. Wiedzę z gazet i czasopism oraz internetu relatywnie często uzyskiwali też badani mający wyższe wykształcenie i mieszkańcy największych aglomeracji.

W ciągu miesiąca poprzedzającego wybory parlamentarne połowa internautów (51 proc., czyli 32 proc. ogółu badanych) czytała online artykuły o tematyce politycznej, niespełna dwie piąte (37 proc., tj. 24 proc. ogółu) oglądało materiały wideo, takie jak spoty wyborcze czy wywiady z politykami, blisko jedna trzecia (30 proc. internautów, tj. 19 proc. ogółu) czytała blogi i wpisy internautów dotyczące polityki, a niemal tyle samo (29 proc., czyli 18 proc. ogółu) - przeglądało strony partii politycznych lub startujących w wyborach kandydatów.

Wyraźnie rzadziej deklarowano rozmowy na tematy polityczne. Online, np. na forach, blogach lub w serwisach społecznościowych, pisał o polityce co dwudziesty internauta (5 proc., czyli 3 proc. ogółu dorosłych Polaków) i tyle samo (5 proc., czyli 3 proc. ogółu) zachęcało w sieci innych do poparcia jakiejś partii lub polityka.

"Porównanie politycznej aktywności Polaków online w ostatnich pięciu latach wskazuje, że w tym roku internet był bardziej upolityczniony niż kiedykolwiek wcześniej. Z jednej strony jest to prawdopodobnie wyraz dużego zainteresowania tymi wyborami i emocji, jakie rozbudziła perspektywa zmian na scenie politycznej, z drugiej zaś strony może świadczyć o coraz częstszym docenianiu skuteczności internetu jako platformy informacyjno-dyskusyjnej - zarówno przez polityków, jak i wyborców, a tym samym o rozwoju e-demokracji" - konkluduje CBOS.

Treści politycznych w sieci w okresie przedwyborczym najczęściej poszukiwali wyborcy komitetu Pawła Kukiza, a także Nowoczesnej Ryszarda Petru, nieco rzadziej zaś zwolennicy Platformy Obywatelskiej i najrzadziej - na tym tle - głosujący na listy zarejestrowane przez Prawo i Sprawiedliwość. "Trzeba jednocześnie zaznaczyć, że najbardziej aktywni online (poza aspektem informacyjnym) byli wyborcy komitetu Kukiz'15, a jeśli chodzi o zaangażowanie w wymiarze partycypacyjnym - również internauci popierający PiS" - zaznacza CBOS.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 5-11 listopada br. na reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

 

PAP/mmil

[Fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. mid-epa05873313 28.03.2017

  FAO: 30 mln niedożywionych w Afryce Płn.

  W latach 2014-15 na Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej niedożywienie objęło 9,5 proc.

 2. wnio5000 27.03.2017

  CBOS: 52 proc. Polaków za polityką prorodzinną państwa

  Jak podkreśla CBOS postrzeganie polityki państwa wobec rodziny zależy głównie od poglądów politycznych.

 3. pregnant-775036960720 26.03.2017

  Większość środków z 500+ wydano na bieżące potrzeby

  Większość otrzymanych środków beneficjenci programu wydali na bieżące potrzeby - oceniła prof. Monika Marcinkowska z Instytutu Finansów Uniwersytetu Łódzkiego.

 4. ataki-stefek 25.03.2017

  Większość polskich firm obawia się cyberataków

  64 proc. polskich firm produkcyjnych obawia się cyberataków na systemy przemysłowe, których skutkiem może być np. wstrzymanie produkcji - wynika z najnowszego raportu PwC.

 5. brexit-stefczyk 24.03.2017

  UE zaniepokojona pozornym wzbogaceniem regionów po Brexicie

  "Jeżeli państwa członkowskie będą chciały utrzymać taki sam poziom finansowania, czyli 1 proc. dochodu narodowego brutto, to pieniędzy będzie mniej o 13 proc."

 6. board-16666441280 23.03.2017

  MEN: Samorządy przygotowane do reformy szkoły

  Podjęto blisko 98 proc. uchwał dostosowujących sieć szkół do nowego ustroju szkolnego.

 7. las1 21.03.2017

  GUS: Coraz więcej lasów w Polsce!

  Lasy w Polsce rosną na ponad 9 mln ha, czyli zajmują 31 proc. powierzchni kraju.

 8. 26911782094ea08d9aa62o 20.03.2017

  Awans Polski w rankingu najszczęśliwszych państw

  Polska w rankingu uplasowała się na 46. miejscu. W tegorocznym zestawieniu nasz kraj wyprzedził m.in.: Włochy, Japonię czy Portugalię.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook