Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Sikorski najlepiej, Mucha najgorzej ocenianym ministrem

05.11.2013

Najlepiej oceniani członkowie rządu to: szef MSZ Radosław Sikorski i minister kultury Bogdan Zdrojewski. Najgorsze oceny zebrali ministrowie: sportu Joanna Mucha i finansów Jacek Rostowski. Premier Donald Tusk znalazł się na trzecim miejscu w obu rankingach - wynika z sondażu CBOS.

W sondażu CBOS pytał nie tylko o ocenę członków rządu, ale także o to, czy potrzebne są zmiany dotyczące Rady Ministrów. Zdaniem 37 proc. ankietowanych potrzebna jest zmiana całego rządu, według 26 proc. powinno dojść do wymiany dużej części ministrów, a 24 proc. badanych uważa, że wymienieni powinni zostać niektórzy z członków obecnej Rady Ministrów.

Według 5 proc. respondentów skład obecnego rządu jest dobry i nie wymaga żadnych zmian. Z kolei 8 proc. badanych nie miało zdania w kwestii tego, czy powinno dojść do jakichś zmian w rządzie, czy też nie jest to konieczne.

69 proc. badanych uważa, że obecny rząd będzie sprawował władzę do końca kadencji, czyli do jesieni 2015 r. Zdaniem 10 proc. rząd Donalda Tuska będzie funkcjonował "mniej więcej rok, do półtora roku". Zdaniem 6 proc. badanych obecny gabinet będzie istniał kilka miesięcy. Opinii w tej kwestii nie wyraziło 15 proc. ankietowanych.

CBOS pytał też o to, których z członków rządu oceniają najlepiej, z podanej listy mieli wybrać nie więcej niż pięć osób. W rankingu najlepiej ocenianych członków rządu pierwsze miejsce zajął szef MSZ - Radosława Sikorskiego najlepiej oceniło 33 proc. ankietowanych; drugie miejsce zajął minister kultury - Bogdana Zdrojewskiego wskazało 17 proc. ankietowanych. Na trzecim miejscu znalazł się premier Donald Tusk, który jest najlepszym członkiem rządu dla 13 proc. respondentów.

Czwarty w rankingu jest wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński (12 proc.), a pierwszą piątkę zamyka minister administracji i cyfryzacji Michał Boni (10 proc.). Na kolejnych miejscach uplasowali się: wicepremier, minister finansów Jacek Rostowski (8 proc.), minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, szefowa resortu rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska, minister sprawiedliwości Marek Biernacki, minister sportu Joanna Mucha - wszyscy otrzymali po 7 proc.

Dalej w rankingu znaleźli się: minister rolnictwa Stanisław Kalemba i szef MON Tomasz Siemoniak (obaj uzyskali po 6 proc.), szef resortu transportu Sławomir Nowak (5 proc.), minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka i minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz (oboje po 4 proc.), minister środowiska Marcin Korolec, minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz i minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas (wszyscy po 3 proc.).

5 proc. ankietowanych stwierdziło, że wszystkich członków rządu oceniają jednakowo dobrze, natomiast 17 proc. odpowiedziało, że wszystkich ministrów oceniają jednakowo źle. Odpowiedź "trudno powiedzieć" wybrało 20 proc. ankietowanych.

Z kolei na czele rankingu najgorzej ocenianych ministrów znalazła się Joanna Mucha, 29 proc. badanych uważa, że szefowa resortu sportu jest najgorszym ministrem. Na drugim miejscu znalazł się minister finansów Jacek Rostowski (28 proc.), a na trzecim - premier Donald Tusk (27 proc.).

Na kolejnych miejscach uplasowali się: minister zdrowia Bartosz Arłukowicz (25 proc.), minister edukacji Krystyna Szumilas (17 proc.), minister transportu Sławomir Nowak (15 proc.), minister gospodarki Janusz Piechociński (10 proc.), minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz (8 proc.), minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka (7 proc.).

Dziesiąte miejsce w rankingu najgorzej ocenianych ministrów zajął szef MSZ Radosław Sikorski (6 proc.), na kolejnych znaleźli się: minister administracji i cyfryzacji Michał Boni i minister rolnictwa Stanisław Kalemba (każdy po 5 proc.), minister sprawiedliwości Marek Biernacki (4 proc.), minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska, minister środowiska Marcin Korolec, szef MON Tomasz Siemoniak, szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz (wszyscy po 2 proc.). Ranking ten zamyka minister kultury Bogdan Zdrojewski, który jest najgorszym ministrem według 1 proc. ankietowanych.

W tym rankingu odpowiedź, że jednakowo dobrze oceniają wszystkich ministrów wybrało 3 proc. ankietowanych, a jednakowo źle wszystkich członków rządu oceniło 12 proc. Odpowiedź "trudno powiedzieć" wybrało 19 proc. badanych. Również przy rankingu najgorzej ocenianych ministrów CBOS poprosił o to, by z podanej listy wybrać nie więcej niż pięć osób.

CBOS zauważa, że na ranking najlepiej i najgorzej ocenianych ministrów duży wpływ ma stopień rozpoznawalności poszczególnych członków rządu; mało znani członkowie są rzadko wskazywani zarówno jako dobrzy, jak i źli ministrowie. Jak podaje CBOS większość potencjalnych wyborców PO (62 proc.) uważa, że premier Donald Tusk powinien wymienić niektórych ministrów, ale jest zadowolona z pracy większości z nich.

Natomiast większość zwolenników PiS opowiada się za całkowitą zmianą rządu (59 proc.). Opcja zmiany rządu dominuje także wśród badanych, którzy nie zamierzają się jednak przyczynić do jej urzeczywistnienia i deklarują, że nie wezmą udziału w wyborach (41 proc.). Opinie badanych zamierzających głosować, ale niezdecydowanych na kogo, są podzielone (33 proc. chciałoby poważnej rekonstrukcji, 27 proc. zmiany rządu, a 23 proc. wymiany tylko niektórych ministrów).

Wśród zwolenników zmiany rządu niemal co piąty (19 proc.) uważa, że nastąpi ona jeszcze przed końcem kadencji obecnego Sejmu, jednak w tej grupie dominuje przekonanie o braku szans na przedterminowe wybory (65 proc.). Wśród badanych zadowolonych z obecnego składu rządu tylko co jedenasty (9 proc.) obawia się jego przedterminowej zmiany, a wśród zwolenników niewielkiej rekonstrukcji - co ósmy (12 proc.).

Sondaż przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 3-9 października na liczącej 1066 reprezentatywnej grupie dorosłych mieszkańców Polski.

PAP

[FOTO: PAP/Paweł Supernak]

Słowa kluczowe:

CBOS

,

ministrowie

Warto poczytać

 1. winter-landscape-1209130960720 17.01.2017

  Leśnicy i myśliwi dokarmiają zwierzęta

  Leśnicy i myśliwi na Podkarpaciu od kilku tygodni dokarmiają zwierzęta i ptaki. "W lasach południowo-wschodniej Polski czeka na nich ponad tysiąc zimowych miejsc dokarmiania" - powiedział PAP rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

 2. money-256282960720-1 16.01.2017

  Niepewna sytuacja finansowa artystów

  Największa niepewność związana z sytuacją finansową dotyka artystów plastyków; najmniejsza - m.in. literatów, dziennikarzy.

 3. mid-17113038-1 14.01.2017

  800 osobom pomaga CPMiU w Warszawie

  800 obcokrajowców korzysta ze wsparcia Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Archidiecezji Warszawskiej prowadzonej przez Caritas Polska.

 4. up-chrobry-1163461960720 13.01.2017

  Co sprawdzić przed wysłaniem dziecka na zimowisko?

  Wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora - radzi MEN przed rozpoczynającymi się w sobotę feriami w szkołach. Przypomina, że informacje o organizatorach można znaleźć w publicznej bazie wypoczynku.

 5. rosary-12110641280 12.01.2017

  CBOS: Sondaż zasad moralnych Polaków

  21 proc. respondentów stwierdziło, że należy mieć wyraźne zasady moralne i nigdy od nich nie odstępować.

 6. jakfajniebyctatayoutube 11.01.2017

  Fundacja Mamy i Taty: Głęboki kryzys ojcostwa

  "Jako kraj zajmujemy jedno z ostatnich miejsc, jeżeli chodzi o dzietność" - podają organizatorzy kampanii "Jak fajnie być tatą".

 7. mid-17107051 10.01.2017

  Amerykańskie wojsko w Polsce. WIDEO

  Amerykańskie brygady mają przebywać w Polsce i innych krajach regionu rotacyjnie w ramach operacji Atlantic Resolve.

 8. szydelko 09.01.2017

  Kalendarium zmian reformy edukacji

  1 września 2017 r. wrócą 8-letnie szkoły podstawowe i rozpocznie się wygaszanie gimnazjów.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook