Jedynie prawda jest ciekawa

Sejm stracił swój autorytet

04.11.2013

Badanie CBOS dotyczące działalności Sejmu przyniosło nieoczekiwany wynik. Okazuje się, że 85 proc. badanych uważa, że Sejm ma niewielki społeczny autorytet. Zdaniem 82 proc. badanych parlament działa tylko dla dobra partii i polityków.

Badanie CBOS przeprowadzono w drugą rocznicę działalności Sejmu VII kadencji, która minie 8 listopada.

Zdaniem 80 proc. badanych Sejm działa opieszale (7 proc. uważa, że działa we właściwym tempie); 72 proc. oceniło, że Sejm zajmuje się przeważnie sprawami mało istotnymi (według 14 proc. - że zajmował się na ogół sprawami o podstawowym znaczeniu dla kraju); 65 proc. uważa, że podejmuje nietrafne decyzje (10 proc. było przeciwnego zdania).

Ankietowani są podzieleni w ocenach dotychczasowych efektów działania Sejmu, jednak przeważają głosy niezadowolenia. 3 proc. uważa, że izbie niższej parlamentu udało się rozwiązać liczne ważne dla kraju sprawy; zdaniem 40 proc. - dużo zrobił, ale też dużo zaniedbał; 43 proc. oceniło, że Sejm praktycznie nic nie zrobił, najważniejsze dla kraju sprawy są nierozwiązane. 7 proc. respondentów uznało, że działalność Sejmu była szkodliwa dla kraju; 7 proc. nie miało zdania w tej sprawie.

Polacy nie najlepiej oceniają też kompetencje i umiejętności posłów. 54 proc. uważa, że jedynie nieliczni posłowie obecnego Sejmu mają odpowiednie kompetencje, by być posłami; 31 proc. jest zdania, że mniej więcej połowa z nich posiada takie umiejętności. 5 proc. ankietowanych jest przekonana, że zdecydowana większość posłów obecnego Sejmu ma odpowiednie przygotowanie merytoryczne do sprawowania swojego urzędu. 10 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Wśród badanych przeważa przekonanie, że tylko niektórzy posłowie myślą o sprawach polskich myślą podobnie jak oni (63 proc.); jedynie nieliczni badani (5 proc.) mają poczucie wspólnoty poglądów z większością deputowanych izby niższej. 21 proc. nie czuje się reprezentowanymi przez parlamentarzystów w żadnym stopniu twierdząc, że nie ma posłów, którzy myśleliby podobnie jak on o polskich sprawach. 11 proc. nie miało zdania.

Badanie CBOS zostało przeprowadzone w dniach 3-9 października na liczącej 1066 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: CCWikimedia]

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook