Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

ŚDM: ekspert WHO przeprowadził audyt

12.03.2016

Przygotowania do ŚDM idą pełną parą.

Ekspert Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przeprowadził audyt oceniający ryzyka związane z ŚDM; jego raport pokazał, że wszystkie elementy dotyczące zabezpieczenia medycznego są dobrze określone - powiedział PAP wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz.

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie, w dniach 25-31 lipca; weźmie w nich udział papież Franciszek. 

Zgodnie z projektem specustawy dotyczącej ŚDM za zabezpieczenie medyczne wydarzenia będzie odpowiadał wojewoda małopolski. Tombarkiewicz podkreślił jednak, że resort również uczestniczy w przygotowaniach. Jak zaznaczył, organizatorzy szacują, że w kulminacyjnym momencie wydarzenia, podczas mszy celebrowanej przez papieża, weźmie udział nawet 2,5 mln pielgrzymów. 

"Jest to olbrzymie przedsięwzięcie" - przyznał wiceminister. "Mówimy o kilkudziesięciu dodatkowych zespołach wyjazdowych (ambulansach), o namiotach medycznych, patrolach pieszych i na quadach oraz o wielkiej mobilizacji szpitali na terenie całej Małopolski i w sąsiednich województwach" - wyjaśniał. Tombarkiewicz zapewnił, że wstępny plan zabezpieczenia medycznego ŚDM jest już przygotowany, do 15 marca służby wojewody małopolskiego opracują jego ostateczną wersję.

Na prośbę wiceministra w lutym ekspert Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przeprowadził audyt, podczas którego oceniano ryzyka związane z ŚDM. "Raport, który dostaliśmy, pokazał, że wszystkie elementy są dobrze określone, jeśli chodzi o zabezpieczenie medyczne" - powiedział Tombarkiewicz.

Zapewnił, że służby sanitarne oszacowały również ryzyko epidemiologiczne związane np. z wirusem Zika, a organizatorom zostaną przekazane potrzebne procedury. "Mamy nadzieję, że nie dojdzie do żadnych zagrożeń epidemiologicznych" - powiedział wiceminister.

Zdaniem Tombarkiewicza ważną rolę w zabezpieczeniu medycznym może odegrać Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, w związku ze spodziewanymi utrudnieniami komunikacyjnymi oraz odległością od miejsca spotkań pielgrzymów do centrum Krakowa. 

Zapewnił, że także Centra Powiadamiania Ratunkowego (CPR) oraz dyspozytornie medyczne będą odpowiednio przygotowane na wzmożoną liczbę zgłoszeń. Zwiększona będzie obsada dyżurowa operatorów 112 i dyspozytorów medycznych.

Tomabarkiewicz poinformował, że przewidziano dodatkowe nakłady finansowe na wzmocnienie gotowości szpitali krakowskich oraz placówek podstawowej opieki zdrowotnej w miejscach, gdzie pielgrzymi będą nocowali.

Wyjaśnił, że świadczenia medyczne będą udzielane pielgrzymom na podstawie dodatkowego ubezpieczenia, które jest częścią opłacanego przez nich "pakietu pielgrzyma", a obywatele Unii Europejskiej powinni mieć przy sobie kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Zaznaczył, że osoby spoza UE, które nie będą miały pakietu pielgrzyma, powinny wykupić turystyczne ubezpieczenie zdrowotne.

Wiceminister zapewnił, że mieszkańcy Małopolski mogą być spokojni o zabezpieczenie medyczne potrzebnych im świadczeń. Placówki medyczne będą funkcjonować w normalny sposób, a potrzeby pielgrzymów będą zabezpieczane przez dodatkowe obsady dyżurowe.

"Wszystkie te środki zabezpieczenia medycznego są dodatkowymi, ponad normalne funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia - tak, żeby żaden z mieszkańców nie miał pogorszonej opieki zdrowotnej" - zapewnił Tombarkiewicz.

lap/PAP

[fot. PAP/Jacek Bednarczyk]

Warto poczytać

 1. mid-epa05878034 30.03.2017

  UNHCR: Ogromny wzrost uchodźców z Syrii

  Według danych zgromadzonych przez tę oenzetowską agendę i rząd Turcji, poza Syrią przybywa obecnie 5 008 473 uchodźców.

 2. latvia-1352699960720 29.03.2017

  NIK: Ok. 25 tys. więźniów i aresztantów pracuje

  Najwięcej osób przebywających w zakładach karnych i aresztach śledczych - 70 proc. - jest zatrudnionych przez Służbę Więzienną.

 3. mid-epa05873313 28.03.2017

  FAO: 30 mln niedożywionych w Afryce Płn.

  W latach 2014-15 na Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej niedożywienie objęło 9,5 proc.

 4. wnio5000 27.03.2017

  CBOS: 52 proc. Polaków za polityką prorodzinną państwa

  Jak podkreśla CBOS postrzeganie polityki państwa wobec rodziny zależy głównie od poglądów politycznych.

 5. pregnant-775036960720 26.03.2017

  Większość środków z 500+ wydano na bieżące potrzeby

  Większość otrzymanych środków beneficjenci programu wydali na bieżące potrzeby - oceniła prof. Monika Marcinkowska z Instytutu Finansów Uniwersytetu Łódzkiego.

 6. ataki-stefek 25.03.2017

  Większość polskich firm obawia się cyberataków

  64 proc. polskich firm produkcyjnych obawia się cyberataków na systemy przemysłowe, których skutkiem może być np. wstrzymanie produkcji - wynika z najnowszego raportu PwC.

 7. brexit-stefczyk 24.03.2017

  UE zaniepokojona pozornym wzbogaceniem regionów po Brexicie

  "Jeżeli państwa członkowskie będą chciały utrzymać taki sam poziom finansowania, czyli 1 proc. dochodu narodowego brutto, to pieniędzy będzie mniej o 13 proc."

 8. board-16666441280 23.03.2017

  MEN: Samorządy przygotowane do reformy szkoły

  Podjęto blisko 98 proc. uchwał dostosowujących sieć szkół do nowego ustroju szkolnego.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook