Jedynie prawda jest ciekawa

"Rzeczpospolita": co 11. zbrodniarz był osądzony

19.05.2015

Instytut Pamięci Narodowej opublikuje listę z nazwiskami oprawców z obozu Auschwitz-Birkenau. Są to 8753 osoby.

Dziennik "Rzeczpospolita" informuje, że Instytut Pamięci Narodowej opublikuje listę  z nazwiskami oprawców z obozu Auschwitz-Birkenau. Są na niej 8753 osoby, w tym 186 kobiet.

Zadaniem czteroletniego śledztwa IPN w sprawie zbrodni, które miały miejsce na terenie Auschwitz-Birkenau, było m.in. ustalenie listy funkcjonariuszy, którzy odbywali swoją służbę w przeciągu lat 1950-1945.

"Rzeczpospolita" cytuje naczelnika pionu śledczego krakowskiego oddziału IPN Waldemara Szwieca, który podkreśla, że „na liście są 8753 osoby, z tego 186 stanowią kobiety”. 

Celem stworzenia listy jest m.in. pomoc w ustaleniu zbrodniarzy, którzy do tej pory nie zostali osądzeni, a kilkudziesięciu z nich jeszcze żyje.

Na łamach Rzeczpospolitej czytamy, że 700 osób zostało osądzonych przez polskie sądy. Z kolei kilkudziesięciu stanęło przed sądami innych krajów.  Były także sprawy, które zostały umorzone.

„Nie mamy informacji o ani jednym wyroku skazującym przez sądy austriackie”- mówi Szwiec dla „Rzeczpospolitej”.

Przy każdej osobie z listy, pojawi się chociażby informacja o przebiegu służby. Dowiemy się również o eksperymentach medycznych i liczbie osób, które zostały im poddane.

 rp.pl/es

fot. auschwitz.org
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook