Jedynie prawda jest ciekawa

Rząd zrobił za mało by wyjaśnić przyczyny katastrofy

25.06.2012

Ponad połowa respondentów CBOS ocenia, że rząd nie zrobił wszystkiego, by wyjaśnić przyczyny katastrofy smoleńskiej; ponad dwie trzecie uważa, że Rosjanie nie ujawniają wszystkiego; co czwarty wierzy, że mógł to być zamach.

W majowym sondażu, przeprowadzonym miesiąc po drugiej rocznicy katastrofy, w której zginęło 96 osób, w tym polski prezydent, ponad połowa badanych - 53 proc. - oceniła, że w sprawie wyjaśnienia przyczyn katastrofy polski rząd wiele zrobił, ale też dopuścił się wielu zaniedbań.

Blisko jedna czwarta - 23 proc. - wybrała odpowiedź, że rząd tak naprawdę zaniechał możliwości wyjaśnienia tej katastrofy. Zdaniem 16 proc. ankietowanych rząd zrobił w tej sprawie wszystko, co było możliwe.

W porównaniu z ocenami z sierpnia ubiegłego roku przybyło ocen, że rząd wiele zrobił, ale i wiele zaniedbał (wzrost o 6 pkt. proc.), ale oceny skrajne praktycznie się nie zmieniły.

CBOS zauważa, że opinie o działaniach rządu w sprawie wyjaśnienia przyczyn katastrofy w dużym stopniu zależą od sympatii politycznych, jednak nawet w elektoracie PO tylko jedna trzecia badanych - 32 proc. - uważa, że rząd zrobił wszystko, by wyjaśnić przyczyny katastrofy.

Ponad połowa zwolenników PO - 59 proc. - jest zdania, że rząd co prawda wiele zrobił, ale też wiele zaniedbał.

Wśród sympatyków PiS ocenę, że rząd Donalda Tuska zaniechał wszelkich możliwości rzetelnego wyjaśnienia katastrofy wyraziło 56 proc. respondentów.

W najnowszym badaniu CBOS ponad dwie trzecie - 68 proc. (o 8 punktów więcej niż w ub. r.) - respondentów wyraziło przekonanie, że Rosjanie ukrywają dowody, zacierają ślady błędów kontrolerów lotów i nieprawidłowości w pracy obsługi lotniska. Jedna piąta badanych - 20 proc. - było zdania, że Rosjanie nie mataczą w tej sprawie.

Dobrą wolę strony rosyjskiej najczęściej kwestionują wyborcy PiS, ale i ponad połowa wyborców PO jest podobnego zdania. Najrzadziej o złej woli strony rosyjskiej są przekonani wyborcy SLD, chociaż także tu ponad połowa przychyla się do opinii krytycznej.

Większość ankietowanych odrzuciła możliwość, że katastrofa i śmierć Lecha Kaczyńskiego była skutkiem zamachu. Prawie dwie trzecie - 63 proc. - nie bierze pod uwagę teorii zamachu, w tym 38 proc. zdecydowanie nie wierzy w zamach.

W możliwość zamachu wierzy jedna czwarta Polaków - 25 proc., w tym 8 proc. wyraża zdecydowaną wiarę w tę hipotezę.

PAP
[fot. Wikipedia.org]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook