Jedynie prawda jest ciekawa

Rowerki dziecięce groźne dla dzieci

07.11.2014

Rowerki dla dzieci groźne dla bezpieczeństwa użytkowników? Takie zastrzeżenia ma do ponad 1/3 produktów z partii rowerków zbadanych w drugim kwartale tego roku.

W drugim kwartale 2014 r. Inspekcja Handlowa skontrolowała bezpieczeństwo i oznakowanie rowerów dla dzieci, fotelików do przewożenia najmłodszych i bagażników. IH sprawdziła 303 produkty u 66 przedsiębiorców. Nieprawidłowości stwierdzono w 35 proc. przypadków. Najwięcej uwag dotyczyło niepełnych informacji w instrukcji obsługi - zastrzeżenia wniesiono do 76 spośród 303 partii.

Jak poinformował UOKiK, nieprawidłowości polegały też m.in. na braku instrukcji obsługi czy dołączaniu do produktu instrukcji tylko w języku obcym. W rowerach dla dzieci brakowało ponadto osłony łańcucha.

Urząd podkreślił, że większość przedsiębiorców, u których wykryto nieprawidłowości, natychmiast je wyeliminowała. Były też produkty stwarzające zagrożenie dla najmłodszych, które zostały wycofane ze sprzedaży.

- Prezes UOKiK wszczął ponadto dwa postępowania wobec towarów, które nie spełniały wymagań bezpieczeństwa. Ze względu na nadal występujące nieprawidłowości kontrole tych produktów będą kontynuowane w kolejnych latach - wyjaśniono.

Urząd zwrócił uwagę, by przy zakupie dziecięcego roweru nie kierować się tylko ładnym wyglądem czy atrakcyjną ceną, a dopasować go do wieku, wzrostu i umiejętności dziecka.

- Elementy rowerów, z którymi dziecko ma kontakt podczas jazdy nie powinny mieć zadziorów, pęknięć oraz ostrych krawędzi. Elementy wystające powinny być zaokrąglone, a wszelkiego rodzaju śruby odpowiednio zabezpieczone - przestrzega UOKiK.

Jak dodaje UOKiK, każdy rower powinien być wyposażony w co najmniej dwa niezależne układy hamulcowe, z czego co najmniej jeden z nich powinien działać na koło przednie i jeden na koło tylne.

- W rowerach dla dzieci hamulec tylny powinien być uruchamiany stopami rowerzysty poprzez nacisk na pedały. Rowery dziecięce nie powinny mieć elementów podtrzymujących stopę w pedałach (np. pasków) - zaznaczono w komunikacie.

Urząd zauważył ponadto, że rowery dla najmłodszych muszą mieć pełną ochronę łańcucha.

PAP

[FOTO: freeimages.com]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook