Jedynie prawda jest ciekawa

Rośnie światowy ruch turystyczny

21.10.2013

Z danych Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO) wynika, iż międzynarodowy ruch turystyczny, tylko w pierwszych ośmiu miesiącach tego roku wzrósł o o 5 proc. z analogicznym okresem ub.r. Granicę swego kraju przekroczyło blisko 750 mln turystów.

"Podczas gdy globalny wzrost gospodarczy jest na niskim poziomie, turystyka międzynarodowa nadal produkuje ponadprzeciętne wyniki w większości regionów świata, oferując istotne możliwości dla zatrudnienia i dla lokalnych gospodarek" - powiedział, cytowany w komunikacie, sekretarz generalny UNWTO Taleb Rifai.

Jak wskazał, "to szczególnie ważne dla Europy, gdzie bezrobocie jest poważnym problemem w wielu regionach i gdzie sektor turystyczny jest źródłem wzrostu zatrudnienia w ostatnim dziesięcioleciu".

W jego ocenie turystyka tworzy przedsiębiorstwa i miejsca pracy w wielu innych dziedzinach, a to przekłada się na znaczne przychody z eksportu.

Z danych organizacji wynika, że największą popularnością wśród turystów w ciągu ośmiu miesięcy br. cieszyły się kraje Azji i Pacyfiku - wzrost o 6 proc. Lepsze dane dotyczą także Europy - wzrost o 5 proc. w pierwszych ośmiu miesiącach 2013 r. Jak zauważają eksperci, biorąc pod uwagę, że Europa jest największym na świecie regionem turystycznym - 5-proc. tempo wzrostu to bardzo dużo. Turyści chętnie odwiedzali państwa Europy środkowej i wschodniej - wzrost o 7 proc, a także te z Europy południowej- wzrost o 6 proc.

Kraje afrykańskie - tutaj też odnotowano 5 proc. wzrost odwiedzających, w tym 6 proc. wzrost w krajach Afryki Północnej. W przypadku Bliskiego Wschodu - jak zauważają eksperci – nastąpiło odbicie o 7 proc. - po dwóch latach spadku.

W przypadku krajów obu Ameryk odnotowano 3 proc. wzrost, co dało 4 mln dodatkowych przyjazdów w pierwszych ośmiu miesiącach tego roku.

Jak podało UNWTO, od stycznia do sierpnia br. najwięcej na wyjazdy turystyczne wydali Chińczycy - wzrost o 31 proc., Rosjanie - wzrost o 28 proc. i Brazylijczycy - wzrost o 15 proc. UNWTO jest agendą ONZ.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook