Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Coraz więcej zatruć metanolem

06.02.2012

Rośnie liczba zatruć metanolem - alarmują lekarze-toksykolodzy. W grudniu 2011 r. w całym kraju było co najmniej dziesięć zgonów po wypiciu alkoholu metylowego. Tylko w Warszawie od początku roku z tego powodu zmarło tyle osób, co przez cały 2011 r.

W wielu przypadkach źródłem zatrucia był alkohol metylowy, stanowiący składnik spryskiwaczy do szyb samochodowych - podkreślił krajowy konsultant w dziedzinie toksykologii dr Piotr Burda.

Choć picie płynów do spryskiwaczy przez osoby uzależnione od alkoholu nie jest nowością, to - jak zwraca uwagę Burda - nie był to problemem dopóki zawierały one tylko etanol lub alkohol izopropylowy - oba trujące, ale nie tak toksyczne jak metanol.

Tylko w grudniu 2011 r. w ośrodkach toksykologii klinicznej (w kraju jest ich kilka) z powodu zatrucia alkoholem metylowym zmarło co najmniej 10 osób. W ciągu ostatnich trzech-czterech miesięcy takich zatruć jest zdecydowanie więcej - zaznaczył Burda.

Pytany o przyczyny nagłego wzrostu zatruć, Burda wskazuje zmiany w prawie. Detalicznego handlu produktami zawierającymi metanol zakazywało rozporządzenie ministra gospodarki i pracy z lipca 2004 r. W czerwcu 2010 r. zostało ono jednak uchylone po tym, jak ze względu na implementację dyrektyw unijnych zmieniono ustawę o substancjach i preparatach chemicznych. Od tego czasu pojawiało się więcej zatruć metanolem niż to było do 2010 r., ale nie w tak alarmującej liczbie jak w grudniu ubiegłego roku - ocenia Burda.

Ordynator oddziału toksykologii w Szpitalu Praskim w Warszawie dr Justyna Klimkiewicz zwraca uwagę, że w ostatniej dekadzie były lata, gdy jej ośrodek, leczący pacjentów z Mazowsza i Podlasia, wcale nie odnotowywał zatruć metanolem lub zdarzały się co najwyżej jeden lub dwa takie przypadki. W zeszłym roku były cztery zatrucia metanolem, natomiast od początku roku mamy już cztery zatrucia i wszystkie cztery śmiertelne - powiedziała.

Więcej pacjentów po spożyciu metanolu mają też lekarze na Śląsku. Liczba zatruć w 2011 r. w ogóle była bardzo duża, ale pojawiały się zatrucia pojedyncze - jedno na miesiąc lub dwa miesiące. Od końca października ten wzrost jest ewidentny - zaznaczył dr Tomasz Kłopotowski, ordynator Regionalnego Oddziału Ostrych Zatruć w Sosnowcu.

W 2011 r. lekarze z Sosnowca mieli 18 ciężkich przypadków zatrucia metanolem, z czego 12 zakończyło się śmiercią pacjenta. Dla porównania w całym 2010 r. na Śląsku odnotowano pięć ciężkich zatruć, ale żadnego śmiertelnego. Z kolei od początku roku do Sosnowca trafiło już trzech ciężko zatrutych pacjentów, na razie obyło się bez zgonów.

Są to ciężkie zatrucia z bardzo wysokimi poziomami metanolu - podkreślił dr Kłopotowski. Niedawno do szpitala w Sosnowcu trafił pacjent, który miał we krwi 8,19 promila metanolu, choć dawkę powyżej 1 promila uznaje się za śmiertelną. Ten człowiek przeżył i wyszedł w czwartek w stanie bardzo dobrym - powiedział ordynator.

Na pewno liczba pacjentów zatrutych metanolem wzrosła - potwierdziła prof. Anna Krakowiak z Oddziału Toksykologii Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi, który leczy pacjentów z Łódzkiego i Kujawsko-Pomorskiego. W tym szpitalu w 2011 r. zmarła jedna osoba, która piła alkohol metylowy. Z danych pracowni diagnostyki toksykologicznej łódzkiego instytutu wynika, że w dwóch województwach w 2011 r. odnotowano 57 zatruć metanolem. To zdecydowanie więcej niż w 2009 i 2010 r., gdy liczba takich przypadków nie przekraczała dziesięciu. Statystyki z 2012 r. mówią już o trzech zatruciach.

Z rozmów z ordynatorami oddziałów toksykologicznych wynika, że informacje o częstszych zatruciach alkoholem metylowym nie potwierdzają się we wszystkich ośrodkach. Nie powiedziałbym, żeby w naszym regionie wzrosła liczba zatruć metanolem czy jakimś innym alkoholem nie do spożycia. Mniej więcej się to utrzymuje jak w latach poprzednich - powiedział PAP dr Stanisław Łata, ordynator Oddział Chorób Wewnętrznych i Ostrych Zatruć w Szpital Wojewódzkim w Tarnowie. Trudno mi powiedzieć, dlaczego akurat jest taki rozkład, że na Śląsku i Warszawie mamy więcej zatruć - przyznaje dr Burda.

Metanol w pierwszym okresie swojego działania ma identyczny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy jak etanol. Jednak metabolizm alkoholu metylowego jest już inny - produkty przemiany chemicznej powodują uszkodzenie mózgu, a u osób które przeżywają często uszkadzają nerw wzrokowy, co kończy się ślepotą.

PAP

[fot.sxc.hu]
Słowa kluczowe:

metanol. zatrucie

,

alkohol

Warto poczytać

 1. imigranci-fdshfbsdjhfbj 22.05.2017

  Miliony uchodźców w 2016 r.

  "Osoby te w końcu będą musiały szukać schronienia gdzie indziej, jeśli nie zostanie im ono zapewnione w ich własnym kraju"

 2. student-849822960720 20.05.2017

  Kobiety są lepszymi inwestorami niż mężczyźni

  - Kobiety są lepszymi inwestorami niż mężczyźni - wynika z sondażu przeprowadzonego przez międzynarodową korporację finansową Fidelity Investments.

 3. gielda-rfdersd 19.05.2017

  Spada liczba giełdowych dłużników

  Zadłużenie spółek notowanych na głównym rynku GPW wyniosło 27,3 mln zł.

 4. pieniadze-edswe 18.05.2017

  Długi alimentacyjne Polaków rosną

  Na koniec kwietnia wyniosły prawie 10,5 mld zł, a kwota ta przyrasta o ok. 100 mln zł miesięcznie.

 5. IMK4ERW1704MG4021 17.05.2017

  Polacy zadowoleni z 500+

  Większość rodaków uważa, że program pomógł rodzinom.

 6. MK9bt17059013IMG5251t59189a4bm800xd1b32dc7 16.05.2017

  Coraz lepsze wyniki polskiej gospodarki

  PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie w pierwszym kwartale 2017 r. o 4,0 proc. w porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku - poinformował we wtorek w tzw. szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny.

 7. weapon-424772stef 15.05.2017

  Im więcej przemocy w szkole, tym słabsze wyniki w nauce mają uczniowie - raport PISA

  W Polsce istnieje większe zagrożenie przemocą w szkole niż w innych krajach OECD.

 8. child-355176960720 14.05.2017

  Większość Białorusinów popiera urlop ojcowski

  66 proc. Białorusinów popiera ideę wprowadzenia urlopu ojcowskiego dla opieki nad dzieckiem - poinformował zastępca ministra pracy i opieki społecznej Alaksandr Rumak. Sondaż przeprowadził Białoruski Uniwersytet Państwowy (BGU).

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook