Jedynie prawda jest ciekawa

Rosjanie najbardziej ufają Putinowi

14.06.2015

Władimir Putin cieszy się ogromnym zaufaniem wśród Rosjan.

Z działalności prezydenta Władimira Putina było zadowolonych w maju br. 86 proc. obywateli Rosji, mniej więcej tyle samo, co miesiąc wcześniej. Patriarcha moskiewski Cyryl znalazł się na odległym miejscu z 5-procentowym zaufaniem, o ponad połowę niższym niż przywódca Komunistycznej Partii Rosji Giennadij Ziuganow - 12 procent poparcia. Takie wyniki przyniosły najnowsze badania instytutu badania opinii publicznej im. Lewady w Moskwie, przeprowadzone w dniach 22-25 ub. miesiąca na 1600 osobach w 134 miejscowościach 46 regionów Federacji Rosyjskiej.

Respondentów proszono o wymienienie kilku nazwisk działaczy publicznych, którzy - według ankietowanych - cieszą się największym zaufaniem w Rosji. Dopuszczalny błąd w tego rodzaju badaniach wynosi 3-4 proc.

Szef państwa z bardzo dużą przewagą wyprzedził pozostałych "graczy" sceny politycznej swego kraju, gdyż drugi na liście minister obrony Siergiej Szojgu cieszy się zaufanie już tylko 29 proc. Rosjan, a trzeci - premier Dmitrij Miedwiediew - 21 proc. Duża, choć nie aż tak wyraźna, różnica oddziela też następne grono działaczy obecnych w tym rankingu: ministrowi spraw zagranicznych Siergiejowi Ławrowowi ufa 14 proc. mieszkańców kraju, przywódcy Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji Władimirowi Żyrinowskiemu - 13 proc. i liderowi komunistów Giennadijowi Ziuganowowi - 12 proc.

Dopiero za tą grupą znalazły się trzy osoby, z dużą stratą do "czołówki" listy: patriarcha Cyryl, burmistrz Moskwy Siergiej Sobianin i przewodniczący partii "Sprawiedliwa Rosja" Siergiej Mironow - po 5 proc. zaufania.

Z badań wynika ponadto, że żadnemu z polityków rosyjskich nie ufa 11 proc. badanych i taki sam odsetek nie wykazuje zainteresowania polityką.

Komentatorzy rosyjscy zwracają uwagę na odległe miejsce na tej liście patriarchy, i to w kraju, w którym - też na podstawie regularnie przeprowadzanych badań statystycznych - zdecydowana większość obywateli przyznaje się do prawosławia.

lap/KAI

[fot. PAP/EPA]
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook