Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Rok kryzysu sąsiadów Unii

27.03.2014

Z raportów Komisji Europejskiej na temat Europejskiej Polityki Sąsiedztwa wynika, że rok 2013 był "rokiem kryzysu" dla wielu krajów w południowym i wschodnim sąsiedztwie Unii Europejskiej.

Z raportów wyłania się mieszany obraz sąsiedztwa UE. KE wskazuje, że niektóre z tych państw, jak Syria, Egipt, Libia, zmagały się w ub. roku z polityczną niestabilnością i trudnymi problemami społeczno-ekonomicznymi. Część jednak zrobiła znaczne postępy.

Pozytywną wymowę mają m.in. raporty o Gruzji i Mołdawii, które "uczyniły postęp w reformach politycznych i sądownictwa, jak również reformach przygotowujących wdrażanie umów stowarzyszeniowych" - oceniła Komisja.

Ukraina, dla której ubiegły rok też był pełen turbulencji, "zajęła się niektórymi zaleceniami, szczególnie dotyczącymi prawa wyborczego i wymiaru sprawiedliwości". Komisja formułuje szereg zaleceń dla Ukrainy.

Kraj ten powinien zbadać "wszystkie przypadki stosowania przemocy przez obie strony konfliktu" w czasie niedawnych proeuropejskich demonstracji w Kijowie i innych ukraińskich miastach.

Wśród rekomendacji dla Ukrainy zapisano m.in. ustanowienie wiarygodnego i jednolitego systemu wyborczego na poziomie lokalnym, parlamentarnym i prezydenckim, a także wprowadzenie jasnych zasad dostępu poszczególnych kandydatów do mediów. Zalecono przeprowadzenie wyborów mera i członków rady miejskiej w Kijowie.

Ukraina powinna zreformować funkcjonowanie Prokuratury Generalnej, wprowadzić dalsze reformy wymiaru sprawiedliwości i przyjąć przepisy powołujące Centralne Biuro Śledcze. Konieczna jest reforma policji i wzmocnienie walki z przypadkami konfliktu interesów, korupcji i oszustw finansowych we wszystkich sferach życia, a w szczególności w wymiarze sprawiedliwości i biznesie.

Według KE należy kontynuować zmiany w ukraińskiej konstytucji, które powinny być wprowadzone do września br. Zmiany powinny wzmocnić niezależność sędziów. Komisja wezwała Ukrainę do wypełnienia kryteriów liberalizacji reżimu wizowego z UE.

Gruzję wezwano m.in. do zapewnienia, by postępowania karne prowadzone były w sposób przejrzysty i bezstronny, bez podtekstów politycznych. Kraj ten ma zapewnić, by działania prokuratury były zgodne z najwyższymi standardami niezależności i zwiększyć odpowiedzialność i demokratyczną kontrolę nad organami ścigania.

Mołdawia powinna z kolei wzmocnić walkę z korupcją, w tym zapewnić pełną niezależność Krajowego Centrum Antykorupcyjnego i przeprowadzić wybory parlamentarne, planowane na listopad br., zgodnie ze standardami europejskimi i międzynarodowymi. Konieczna jest dalsza reforma wymiarum sprawiedliwości i organów ścigania oraz dokończenie reformy systemu karnego i ministerstwa spraw wewnętrznych.

Mołdawia powinna też - zdaniem KE - zwiększyć swoje zaangażowanie w Naddniestrzu i opracować "wzajemnie akceptowalną wizję wspólnej przyszłości" z samozwańczą republiką. Komisja wzywa  Mołdawię do kontynuowania procesu prywatyzacji, pogłębienia reform w administracji publicznej i reform w edukacji.

Armenii - która w zeszłym roku nie zdecydowała się na parafowanie umowy stowarzyszeniowej z UE, a przystąpiła do unii celnej z Rosją, Białorusią i Kazachstanem - wytknięto "wątpliwości co do uczciwości procesu wyborczego" w trakcie wyborów prezydenckich w 2013 r. KE zastrzega jednak, że wybory te były w zasadzie dobrze przeprowadzone. Zauważono, że pomimo reform, utrzymuje się nieufność wobec wymiaru sprawiedliwości i brak jest znaczących postępów w walce z korupcją, a także pojawiły się zarzuty stosowania tortur przez policję.

Azerbejdżanowi Komisja Europejska wytyka małe postępy na drodze do reform demokratycznych i przestrzegania praw człowieka. Wiele zastrzeżeń wzbudził m.in. sposób przeprowadzenia wyborów prezydenckich. Pojawiły się bowiem poważne problemy dotyczące ograniczeń w prawie do wypowiedzi i do zgromadzeń, które nie gwarantowały równych szans wszystkim kandydatom.

Zarówno Armenia jak i Azerbejdżan powinny powstrzymywać się od działań i oświadczeń, które mogą zwiększyć napięcie między tymi krajami w ich konflikcie o Górski Karabach.

Białoruś z kolei "nie zrobiła postępów w reformach politycznych" - ocenia KE. Wskazuje, że w tym kraju nadal są więźniowie polityczni i obowiązuje kara śmierci.

W ubiegłym roku unijne wsparcie finansowe dla krajów partnerskich wyniosło 2,65 mld euro i była to największa kwota w okresie budżetowym 2006-2013. W budżecie na lata 2014-2020 na Europejską Politykę Sąsiedztwa zabezpieczono 15,4 mld euro.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

Ukraina

,

Armenia

,

Azerbejdżan

,

Gruzja

,

KE

Warto poczytać

 1. photography-700138960720 28.05.2017

  Polskę w 2017 r. odwiedziło 17,5 mln turystów

  Do Polski przyjechało w ubiegłym roku 17,5 mln, czyli o 4,5 proc. więcej niż rok wcześniej, turystów zagranicznych.

 2. mother-and-daughter-2078075960720 26.05.2017

  GUS dzieli się danymi nt. polskich matek

  Polskie mamy w większości mają wyższe wykształcenie, na pierwsze dziecko decydują się przeciętnie w wieku 27 lat. Matki z rodzin wielodzietnych są na ogół aktywne zawodowo - wynika z danych GUS i Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus". W piątek obchodzimy Dzień Matki.

 3. protest-4646161280 25.05.2017

  CBOS: Młodzież bez zaangażowana w politykę

  Ponad połowa najmłodszych badanych (od 18 do 24 roku życia) deklaruje się jako niezaangażowani (52 proc.) w politykę.

 4. economy-2245121stef 24.05.2017

  W maju wyraźna poprawa nastrojów konsumenckich

  Obliczane przez GUS wskaźniki ufności konsumenckiej osiągnęły rekordowy poziom.

 5. MK5121600IMG3055t586780b1m800xc3aa13db 23.05.2017

  Rekordowe oceny polskiej gospodarki

  Tak dobrych wyników oceny polskiej gospodarki jeszcze w historii nie było. Według najnowszego badania CBOS aż 42 procent Polaków dobrze ocenia sytuację gospodarczą w Polsce.Ocena ta wzrosła od początku roku aż o 11 proc.

 6. imigranci-fdshfbsdjhfbj 22.05.2017

  Miliony uchodźców w 2016 r.

  "Osoby te w końcu będą musiały szukać schronienia gdzie indziej, jeśli nie zostanie im ono zapewnione w ich własnym kraju"

 7. student-849822960720 20.05.2017

  Kobiety są lepszymi inwestorami niż mężczyźni

  - Kobiety są lepszymi inwestorami niż mężczyźni - wynika z sondażu przeprowadzonego przez międzynarodową korporację finansową Fidelity Investments.

 8. gielda-rfdersd 19.05.2017

  Spada liczba giełdowych dłużników

  Zadłużenie spółek notowanych na głównym rynku GPW wyniosło 27,3 mln zł.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook