Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Rok kryzysu sąsiadów Unii

27.03.2014

Z raportów Komisji Europejskiej na temat Europejskiej Polityki Sąsiedztwa wynika, że rok 2013 był "rokiem kryzysu" dla wielu krajów w południowym i wschodnim sąsiedztwie Unii Europejskiej.

Z raportów wyłania się mieszany obraz sąsiedztwa UE. KE wskazuje, że niektóre z tych państw, jak Syria, Egipt, Libia, zmagały się w ub. roku z polityczną niestabilnością i trudnymi problemami społeczno-ekonomicznymi. Część jednak zrobiła znaczne postępy.

Pozytywną wymowę mają m.in. raporty o Gruzji i Mołdawii, które "uczyniły postęp w reformach politycznych i sądownictwa, jak również reformach przygotowujących wdrażanie umów stowarzyszeniowych" - oceniła Komisja.

Ukraina, dla której ubiegły rok też był pełen turbulencji, "zajęła się niektórymi zaleceniami, szczególnie dotyczącymi prawa wyborczego i wymiaru sprawiedliwości". Komisja formułuje szereg zaleceń dla Ukrainy.

Kraj ten powinien zbadać "wszystkie przypadki stosowania przemocy przez obie strony konfliktu" w czasie niedawnych proeuropejskich demonstracji w Kijowie i innych ukraińskich miastach.

Wśród rekomendacji dla Ukrainy zapisano m.in. ustanowienie wiarygodnego i jednolitego systemu wyborczego na poziomie lokalnym, parlamentarnym i prezydenckim, a także wprowadzenie jasnych zasad dostępu poszczególnych kandydatów do mediów. Zalecono przeprowadzenie wyborów mera i członków rady miejskiej w Kijowie.

Ukraina powinna zreformować funkcjonowanie Prokuratury Generalnej, wprowadzić dalsze reformy wymiaru sprawiedliwości i przyjąć przepisy powołujące Centralne Biuro Śledcze. Konieczna jest reforma policji i wzmocnienie walki z przypadkami konfliktu interesów, korupcji i oszustw finansowych we wszystkich sferach życia, a w szczególności w wymiarze sprawiedliwości i biznesie.

Według KE należy kontynuować zmiany w ukraińskiej konstytucji, które powinny być wprowadzone do września br. Zmiany powinny wzmocnić niezależność sędziów. Komisja wezwała Ukrainę do wypełnienia kryteriów liberalizacji reżimu wizowego z UE.

Gruzję wezwano m.in. do zapewnienia, by postępowania karne prowadzone były w sposób przejrzysty i bezstronny, bez podtekstów politycznych. Kraj ten ma zapewnić, by działania prokuratury były zgodne z najwyższymi standardami niezależności i zwiększyć odpowiedzialność i demokratyczną kontrolę nad organami ścigania.

Mołdawia powinna z kolei wzmocnić walkę z korupcją, w tym zapewnić pełną niezależność Krajowego Centrum Antykorupcyjnego i przeprowadzić wybory parlamentarne, planowane na listopad br., zgodnie ze standardami europejskimi i międzynarodowymi. Konieczna jest dalsza reforma wymiarum sprawiedliwości i organów ścigania oraz dokończenie reformy systemu karnego i ministerstwa spraw wewnętrznych.

Mołdawia powinna też - zdaniem KE - zwiększyć swoje zaangażowanie w Naddniestrzu i opracować "wzajemnie akceptowalną wizję wspólnej przyszłości" z samozwańczą republiką. Komisja wzywa  Mołdawię do kontynuowania procesu prywatyzacji, pogłębienia reform w administracji publicznej i reform w edukacji.

Armenii - która w zeszłym roku nie zdecydowała się na parafowanie umowy stowarzyszeniowej z UE, a przystąpiła do unii celnej z Rosją, Białorusią i Kazachstanem - wytknięto "wątpliwości co do uczciwości procesu wyborczego" w trakcie wyborów prezydenckich w 2013 r. KE zastrzega jednak, że wybory te były w zasadzie dobrze przeprowadzone. Zauważono, że pomimo reform, utrzymuje się nieufność wobec wymiaru sprawiedliwości i brak jest znaczących postępów w walce z korupcją, a także pojawiły się zarzuty stosowania tortur przez policję.

Azerbejdżanowi Komisja Europejska wytyka małe postępy na drodze do reform demokratycznych i przestrzegania praw człowieka. Wiele zastrzeżeń wzbudził m.in. sposób przeprowadzenia wyborów prezydenckich. Pojawiły się bowiem poważne problemy dotyczące ograniczeń w prawie do wypowiedzi i do zgromadzeń, które nie gwarantowały równych szans wszystkim kandydatom.

Zarówno Armenia jak i Azerbejdżan powinny powstrzymywać się od działań i oświadczeń, które mogą zwiększyć napięcie między tymi krajami w ich konflikcie o Górski Karabach.

Białoruś z kolei "nie zrobiła postępów w reformach politycznych" - ocenia KE. Wskazuje, że w tym kraju nadal są więźniowie polityczni i obowiązuje kara śmierci.

W ubiegłym roku unijne wsparcie finansowe dla krajów partnerskich wyniosło 2,65 mld euro i była to największa kwota w okresie budżetowym 2006-2013. W budżecie na lata 2014-2020 na Europejską Politykę Sąsiedztwa zabezpieczono 15,4 mld euro.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

Ukraina

,

Armenia

,

Azerbejdżan

,

Gruzja

,

KE

Warto poczytać

 1. mid-epa05600576 24.10.2016

  Uchodźcy masowo zakłamują swój wiek

  Co czwarty nieletni uchodźca w Wielkiej Brytanii nie jest nieletni.

 2. bliski-wschód-syria 23.10.2016

  Coraz mniej chrześcijan na Bliskim Wschodzie

  Wierni różnorodnych Kościołów wschodnich padają ofiarą Państwa Islamskiego (IS), a niewielka tylko część zdołała uciec za granicę.

 3. ashtray-12654551920 22.10.2016

  W Polsce ubywa palaczy

  Badania pokazują, że spada odsetek osób palących papierosy; to efekt rosnącej świadomości szkodliwości palenia i swoistej mody na niepalenie.

 4. 500SI 21.10.2016

  Na co Polacy wydają 500+?

  Blisko połowa Polaków pieniądze z 500+ wydaje na potrzeby całej rodziny; ponad jedna trzecia wydziela je z domowego budżetu i przeznacza na określone cele, jedna piąta wydziela je częściowo - wynika z badania CBOS.

 5. 212784eecf3a4479282af65f6d3b98dc8d69df64 20.10.2016

  Prawie 4 mln dzieci korzysta z 500+

  Do rodzin trafiło już 11,3 mld zł. To dane po pełnych sześciu miesiącach obowiązywania programu.

 6. EurocopterEC-725CougarMkII 19.10.2016

  Pawłowicz: Państwo musi się kierować swoim interesem

  Posłanka PiS prof. Krystyna Pawłowicz mówiła w rozmowie z portalem wPolityce.pl o sprawie Caracali.

 7. industry-406905960720 19.10.2016

  NIK: Nieprawidłowa ochrona ważnych obiektów

  Obiekty kluczowe dla funkcjonowania i bezpieczeństwa państwa i obywateli nie są dostatecznie chronione - wynika z kontroli NIK.

 8. money-14540131920 18.10.2016

  GUS: wzrost wynagrodzeń we wrześniu

  Przeciętne wynagrodzenie brutto we wrześniu wyniosło 4.217,96 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 3,9 proc. - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook