Jedynie prawda jest ciekawa

Robimy rozważne zakupy

01.09.2015

Jedni kochają robić zakupy, inni tego nie cierpią. Ale zdecydowana większość z nas kupuje z rozsądkiem. Jak wynika z badań, Polacy są rozważni przy robieniu zakupów. 70 proc. z nich zazwyczaj wie, co chce kupić przed wejściem do sklepu, a 72 proc. starannie i długo wybiera towary. Decydujące są cena i jakość.

Według TNS Polska, co czwarty badany (25 proc.) przyznaje, że decyzję o zakupie podejmuje dopiero przy sklepowej półce. Ośrodek zapytał Polaków o ich zwyczaje konsumenckie podczas codziennych zakupów. Wyniki porównane zostały z rezultatami badania przeprowadzonego w 2003 roku.

Bardziej rozważnie do zakupów podchodzą najstarsi respondenci (60 lat i więcej); najmłodsi traktują kupowanie produktów codziennego użytku mniej refleksyjnie. Do starannego wyboru produktu większą wagę przywiązują kobiety, osoby z wyższym wykształceniem oraz zamieszkałe w miastach liczących 100-500 tys. mieszkańców.

Długi i staranny wybór kupowanych produktów to częściej domena osób o dobrej sytuacji materialnej niż tych niżej sytuowanych. Osoby, które zwracają przy wyborze towarów większą uwagę na cenę, jakość i polskie pochodzenie produktu również starannie dobierają zakupione produkty. Wybór towarów podczas ich kupna jest istotny również dla osób, które uważają, że w Polsce można kupić za przystępną cenę produkty naprawdę dobrej jakości.

Polacy najczęściej zwracają uwagę na cenę (83 proc.) oraz jakość (67 proc.). Dla co trzeciego badanego (32 proc.) ważny jest też znany producent (marka). Najrzadziej respondenci patrzą podczas zakupów na to, czy zakupiony towar jest bezpieczny dla środowiska (6 proc).

W stosunku do wyników badań z 2003 r. Polacy dwukrotnie rzadziej deklarowali, że ważne jest dla nich, by produkt miał polskie pochodzenie. Ponadto rzadziej wskazywane były cena oraz jakość. Natomiast nieco ważniejsze obecnie jest dla nas opakowanie produktów. Opakowanie częściej jest czynnikiem decydującym o zakupie w przypadku osób wykształconych na poziomie średnim. Znana marka produktu jest istotna dla Polaków dobrze sytuowanych.

Osoby, które do zakupów podchodzą z rozwagą częściej biorą pod uwagę jakość oraz markę produktu. Respondenci, którzy jeszcze przed wejściem do sklepu wiedzą, co zakupią w sklepie, kierują się przy tej decyzji głównie ceną i jakością, a ci, którzy podejmują decyzję w sklepie – opakowaniem.

Niemal połowa Polaków (47 proc.) zwykle kupuje towary wysokiej jakości, ale tylko wówczas, gdy mają przystępną cenę. Natomiast czterech na dziesięciu badanych (42 proc.) rzadko kupuje dobre produkty, ponieważ są one drogie.

Jedynie 6 proc. respondentów zawsze kupuje produkty najwyższej jakości, bez względu na ich cenę. W stosunku do wyników badania z roku 2003 spadł znacznie odsetek osób, które mają w zwyczaju zakup produktów wysokiej jakości, gdy są one dostępne w przystępnej cenie. Wzrósł natomiast odsetek osób, którym nie zdarza się to zbyt często ze względu na wysokie ceny.

Trzech na czterech respondentów (75 proc.) uważa, że w Polsce można kupić za przystępną cenę produkty naprawdę dobrej jakości, co piąty respondent (19 proc.) jest przeciwnego zdania.

Badanie zostało zrealizowane między 10-15 lipca 2015 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1004 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. wPolityce.pl]
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook