Jedynie prawda jest ciekawa

Referenda coraz bardziej popularne

12.03.2014

W ubiegłym roku, bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się referenda, organizowane przez lokalne społeczności. Jak pamiętamy najpopularniejszym z nich było referendum ws. odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz – Waltz. A ile podobnych spraw odnotowany w całej Polsce?

Jak wynika z danych przedstawionych przez Państwową Komisję Wyborczą w ubiegłym roku odbyło się łącznie 456 akcji wyborczych i referendalnych. Problem w tym, że choć referenda cieszą się coraz większą popularnością, tylko w siedmiu przypadkach okazały się ważne.

„Portal Samorządowy”, który dokładnie przeanalizował wyniki zamieszczone w PKW podaje, iż „2013 r. w 361 gminach odbyły się wybory uzupełniające do rad gmin, do jednej rady wybory ponowne, w 27 gminach wybory przedterminowe - 21 wójtów i 6 rad gmin”.

Dodatkowo przeprowadzone zostały 73 referenda lokalne – z czego 20 referenda dotyczyły odwołania rad gmin, a 53 burmistrzów lub prezydentów. Wszyscy pamiętamy walki jakie toczyły się w Elblągu czy Warszawie.

Problem jednak leży we wspomnianej ważności referendów. Tylko siedem z nich okazało się ważnych: w Elblągu woj. warmińsko-mazurskie, Nasielsku woj. mazowieckie Żaganiu woj. lubuskie, Piekoszowie woj. świętokrzyskie, w Janowcu i Międzyrzeczu Podlaskim woj. lubelskie, w Brzeszczach woj. małopolskie.

Portal Samorządowy, lz

[fot: sxc.hu]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook