Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Reakcje na raka: mężczyźni wkurzeni, kobiety analizują

01.02.2014

Mężczyźni, u których lekarze diagnozują nowotwór, najczęściej reagują złością, kobiety szukają przyczyn i analizują sytuację, gorzej znoszą też oszpecenie przez chorobę - wynika z doświadczeń psycholog pracującej z pacjentami chorującymi na raka.

"Odczucia mężczyzn i kobiet na chorobę nowotworową nie różnią się znacząco - odmienny jest sposób ich wyrażania. Mężczyźni o wiele częściej są wkurzeni. Reagują złością na bezczynność, którą z reguły źle znoszą, na to, że choroba wyłącza ich z pracy, z zadań  - wyjaśniła psycholog kliniczny Jadwiga Tyrpa z Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach. 

"Kobiety raczej analizują sytuację, szukają przyczyn choroby w różnych sferach swojego życia. Zdecydowanie gorzej od mężczyzn znoszą też oszpecenie przez chorobę. Np. utrata włosów to dla panów z reguły mały problem, dla pań - często dramat,  tak jak utrata piersi. Przeżywają to jako atak na swój wizerunek i kobiecą tożsamość" - dodała. 

Jak podkreśliła specjalistka, reakcje na ciężką, okaleczającą, zagrażającą życiu chorobę są bardzo indywidualne i zależą od wielu czynników, w tym jej zaawansowania. Można jednak zaobserwować powtarzające się reakcje chorych. Pierwszym etapem jest z reguły zaskoczenie i niedowierzanie, szok, kolejne to próby wyparcia problemu, jego racjonalizacji, "targowania się" z losem, buntu, apatii, wreszcie pogodzenia, nie oznaczającego jednak rezygnacji. 

"One występują w różnej kolejności, naprzemiennie, pacjent może doświadczać odmiennych reakcji nawet w przeciągu tygodnia. Jedna z groźniejszych to pogłębiająca się apatia. To niebezpieczne, bo choroba wymaga mobilizacji" - zaznaczyła Jadwiga Tyrpa. 

Przypomniała, że proces leczenia choroby nowotworowej jest długotrwały, może trwać nawet dwa lata, dlatego tak ważne jest minimalizowanie stresu. "Z krótkotrwałym stresem nasz organizm dobrze sobie radzi, przewlekły stres psychiczny powoduje stany przeciążeniowe, które zawsze - prędzej czy później - wpłyną negatywnie na funkcje somatyczne. Dlatego chronienie chorego na nowotwór przed takim poziomem stresu, który utrudnia mu adaptację do życia, jest priorytetem" - powiedziała specjalistka. 

Psycholodzy pracujący z chorymi na nowotwory proponują im różne techniki radzenia sobie ze stresem. To dostęp do publikacji opisujących ich sytuację, możliwe objawy niepożądane, sposoby zaradzenia im itp. Zachęcają do czytania książek, słuchania muzyki czy nagrań relaksacyjnych. Cenioną techniką jest też wizualizacja - pacjenci słuchając nagrań przenoszą się wyobraźnią w ulubione, bardzo miłe miejsca, co sprzyja rozluźnieniu. Psycholog stara się ich nauczyć samodzielnego stosowania tej metody w chwilach napięcia. 

Warto korzystać ze wsparcia stowarzyszeń zrzeszających osoby, które pomyślnie przeszły przez tę samą chorobę, dużą ostrożność należy natomiast zachować w przypadku wiedzy z forów internetowych. "Czasem toś sfrustrowany straszy tam innych i czuje, że ma swoje pięć minut" - przestrzegła psycholog. 

Jak wynika z doświadczeń Jadwigi Tyrpy, oprócz samej diagnozy dla pacjentów chorujących na nowotwór bardzo stresujące jest czekanie na rozpoczęcie leczenia, a także badania kontrolne i czekanie na ich wynik. Rodzina i personel medyczny bywają dla chorych ogromnym oparciem, ale nierzadkie są negatywne doświadczenia. 

"Wielokrotnie miałam do czynienia z sytuacją, kiedy chory znosił swoją chorobę lepiej niż jego rodzina, która obciążała go swoim lękiem czy rozpaczą. Bywają też pacjenci ze złymi doświadczeniami w kontaktach ze służbą zdrowia, u których sam widok białego fartucha wywołuje poczucie zagrożenia. W zdecydowanej większości przypadków lekarz jest jednak dla chorego olbrzymim autorytetem i potrafi zmobilizować go do walki" - podsumowała.

4 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Rakiem.

mc,PAP

[fot. sxc.hu]

Słowa kluczowe:

rak

,

nowotówór

,

choroba

,

kobiety

,

mężczyźni

Warto poczytać

 1. hacker-1569744960720 19.01.2017

  Coraz więcej cyberataków na NATO

  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w czwartek w wywiadzie dla "Die Welt", że liczba cyberataków przeciwko Sojuszowi była w 2016 roku o 60 proc. większa niż rok wcześniej. Za większością tych ataków stały zdaniem ekspertów inne państwa.

 2. ZK2311201608 18.01.2017

  CBOS: Coraz niższa ocena pracy posłów

  Prawie 70 proc. Polaków negatywnie ocenia pracę posłów.

 3. winter-landscape-1209130960720 17.01.2017

  Leśnicy i myśliwi dokarmiają zwierzęta

  Leśnicy i myśliwi na Podkarpaciu od kilku tygodni dokarmiają zwierzęta i ptaki. "W lasach południowo-wschodniej Polski czeka na nich ponad tysiąc zimowych miejsc dokarmiania" - powiedział PAP rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

 4. money-256282960720-1 16.01.2017

  Niepewna sytuacja finansowa artystów

  Największa niepewność związana z sytuacją finansową dotyka artystów plastyków; najmniejsza - m.in. literatów, dziennikarzy.

 5. mid-17113038-1 14.01.2017

  800 osobom pomaga CPMiU w Warszawie

  800 obcokrajowców korzysta ze wsparcia Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Archidiecezji Warszawskiej prowadzonej przez Caritas Polska.

 6. up-chrobry-1163461960720 13.01.2017

  Co sprawdzić przed wysłaniem dziecka na zimowisko?

  Wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora - radzi MEN przed rozpoczynającymi się w sobotę feriami w szkołach. Przypomina, że informacje o organizatorach można znaleźć w publicznej bazie wypoczynku.

 7. rosary-12110641280 12.01.2017

  CBOS: Sondaż zasad moralnych Polaków

  21 proc. respondentów stwierdziło, że należy mieć wyraźne zasady moralne i nigdy od nich nie odstępować.

 8. jakfajniebyctatayoutube 11.01.2017

  Fundacja Mamy i Taty: Głęboki kryzys ojcostwa

  "Jako kraj zajmujemy jedno z ostatnich miejsc, jeżeli chodzi o dzietność" - podają organizatorzy kampanii "Jak fajnie być tatą".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook