Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Raport: Imigranci będą szturmować granice na Bałkanach

09.11.2015

Niemiecki rząd spodziewa się „szturmu granic, przemocy, paniki i chaosu” na Bałkanach, jeśli Macedonia, Serbia, Chorwacja, Słowenia i Węgry zdecydują się zablokować imigrantom drogę do Austrii oraz Niemiec – wynika z wewnętrznego raportu Centrum Analizy Strategicznej ds. Nielegalnej Imigracji (Gasim), w którego skład wchodzą m.in. przedstawiciele wywiadu zagranicznego (BND), Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA), Policji Federalnej (BP) oraz kontrwywiadu (BfV).

Jak pisze niemiecki tygodnik „Welt Am Sonntag”, który opublikował wyciągi z raportu Gasim, Niemcy spodziewają się, że w pewnym momencie kraje Bałkańskie na tyle uszczelnią swoje granice, że ich przekroczenie stanie się dla imigrantów niemożliwe.

 

„Powstanie ślepej uliczki na trasie Bałkańskiej doprowadzi do wybuchu paniki i chaosu, nie tylko wśród samych imigrantów, ale także sił porządkowych. Obecnie imigranci przemieszczają się w błyskawicznym tempie z Grecji w kierunku Północy Europy. Jeśli ta droga będzie zamknięta, tzw. drzwi obrotowe w Grecji przestaną działać. Sfrustrowani uchodźcy będą próbowali się przedostać przez zielone granice. Jeśli trzeba będzie brutalną siłą” - głosi raport Gasim.

 

Zdaniem ekspertów imigranci będą próbowali dostać się do Niemiec przez Bułgarię oraz „przesiądą się na łodzie w Albanii, skąd popłyną do Włoch”. „Jeśli Turcja będzie usiłowała ich powstrzymać przed podróżą drogą lądową do Grecji, oczekujemy, że również wybiorą drogę morską. Mimo zamknięcia granic i budowy ogrodzeń napływ imigrantów jeszcze wzrośnie. To dopiero początek wielkiej fali” - czytamy dalej w raporcie.

 

Według Gasim „Europę czeka ogromna fala uchodźców, przebywających obecnie w obozach w Jordanii i Libanie. Znajduje się tam w sumie nieco ponad 3,5 milionów uciekinierów z Syrii oraz Iraku. „Połowa z nich deklaruje, że wybiera się do Europy. I to już w najbliższych kilku miesiącach. To więc dopiero początek kryzysu” - ostrzegają eksperci.

 

Tymczasem Fabrice Leggeri szef unijnej agencji zarządzania ochroną zewnętrznych granic UE Frontex już wiosna 2015 ostrzegał Berlin przed napływem rekordowo wysokiej liczby uchodźców do Europy.

 

Rząd Niemiec już w marcu br. otrzymał od Frontexu ostrzeżenie przed falą uchodźców, jak donosi „Welt am Sonntag”, powołując się na własne badania. W czerwcu 2015 Leggeri na wewnętrznym posiedzeniu Bundestagu mówił, że tzw. „nieregularne przekroczenia granic Unii Europejskiej z Turcji do Grecji w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrosły o 550 proc”.

 

Liczby te przekazał on berlińskiemu MSW i Urzędowi Kanclerskiemu. Poza tym Leggeri także już wiosną br. informował o sytuacji w Afryce Północnej. „Nasze źródła donoszą że pół miliona do miliona osób szykuje się do opuszczenia Libii” - mówił.

 

„Welt am Sonntag” dowiedziała się z poufnych źródeł, że także Ambasada RFN w Kosowie już w lutym br. w depeszy do MSZ w Berlinie ostrzegała, że codziennie 800 do 1000 lub więcej Kosowian przedziera się przez Serbię i Węgry do Niemiec. „Do końca br. może być to nawet 300 tys. osób, to znaczy jedna szósta wszystkich mieszkańców Kosowa”, depeszowali dyplomaci.

 

Wewnętrzna korespondencja mailowa z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Berlinie i Federalnego Urzędu ds. Migracji (Bamf) w Norymberdze, w której posiadaniu jest redakcja „Die Welt”, udowadnia, że rząd RFN latem br. nie informował władz krajów związkowych o tak wysokich prognozach napływu migrantów.

 

Rząd w Berlinie już 5 sierpnia br. otrzymał pismo z Bamf, w którym pisano o szacunkowej liczbie 600 tys. imigrantów w roku 2015, którzy zostaną ujęci w systemie rejestracji EASY. Informacje z tego systemu pozwalają na rozdział uchodźców według określonego klucza na poszczególne kraje związkowe. Berlińskie MSW czekało jednak dwa tygodnie, zanim minister Thomas de Maiziere przekazał oficjalną informację o 800 tys. spodziewanych uchodźcach.

 

Ministrowie spraw wewnętrznych 16 krajów związkowych na początku sierpnia br. ze względu na zmasowany napływ uchodźców domagali się od federacji szybkiego podwyższenia prognozy spodziewanych migrantów, by móc przygotować wystarczającą ilość miejsc noclegowych.

Rzecznik MSW tłumaczył, że najpierw trzeba było wyjaśnić, czy ministerstwo może, jako podstawą prognozy, posługiwać się liczbami przekazywanymi przez Bamf.

 

Władze landów, jak donosi gazeta, już od ubiegłego roku regularnie domagały się od urzędu ds. migracji i uchodźców podniesienia prognoz, ponieważ rozmijały się one z rzeczywistością, z jaką były konfrontowane.

 

Rząd Niemiec od dłuższego czasu krytykowany jest za to, że niedostatecznie i zbyt późno przygotowywał się na to, że do Unii Europejskiej przybędzie kilkaset tysięcy uchodźców.

 

Ryb, welt.de, Deutsche Welle

Fot. [PAP/epa]

 

 

 

 

 

 

 

Słowa kluczowe:

Niemcy

,

Bałkany

,

raport

,

imigranci

Warto poczytać

 1. niemowlecbosaborcjaSI 25.10.2016

  CBOS: Większość Polaków za zachowaniem kompromisu aborcyjnego

  Prawie powszechnie uznawana jest dopuszczalność aborcji w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki, a także jeśli ciąża jest wynikiem czynu zabronionego.

 2. mid-epa05600576 24.10.2016

  Uchodźcy masowo zakłamują swój wiek

  Co czwarty nieletni uchodźca w Wielkiej Brytanii nie jest nieletni.

 3. bliski-wschód-syria 23.10.2016

  Coraz mniej chrześcijan na Bliskim Wschodzie

  Wierni różnorodnych Kościołów wschodnich padają ofiarą Państwa Islamskiego (IS), a niewielka tylko część zdołała uciec za granicę.

 4. ashtray-12654551920 22.10.2016

  W Polsce ubywa palaczy

  Badania pokazują, że spada odsetek osób palących papierosy; to efekt rosnącej świadomości szkodliwości palenia i swoistej mody na niepalenie.

 5. 500SI 21.10.2016

  Na co Polacy wydają 500+?

  Blisko połowa Polaków pieniądze z 500+ wydaje na potrzeby całej rodziny; ponad jedna trzecia wydziela je z domowego budżetu i przeznacza na określone cele, jedna piąta wydziela je częściowo - wynika z badania CBOS.

 6. 212784eecf3a4479282af65f6d3b98dc8d69df64 20.10.2016

  Prawie 4 mln dzieci korzysta z 500+

  Do rodzin trafiło już 11,3 mld zł. To dane po pełnych sześciu miesiącach obowiązywania programu.

 7. EurocopterEC-725CougarMkII 19.10.2016

  Pawłowicz: Państwo musi się kierować swoim interesem

  Posłanka PiS prof. Krystyna Pawłowicz mówiła w rozmowie z portalem wPolityce.pl o sprawie Caracali.

 8. industry-406905960720 19.10.2016

  NIK: Nieprawidłowa ochrona ważnych obiektów

  Obiekty kluczowe dla funkcjonowania i bezpieczeństwa państwa i obywateli nie są dostatecznie chronione - wynika z kontroli NIK.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook