Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Pracodawcy i związkowcy wobec podniesienia wieku emerytalnego

14.02.2012

Podniesienie wieku emerytalnego popierają pracodawcy. Przedstawiciele PKPP Lewiatan oraz BCC zaznaczają, że takie zmiany są konieczne. Związkowcy z OPZZ chcą dłuższych konsultacji w tej sprawie. NSZZ Solidarność domaga się referendum.

"Zdecydowanie popieramy rządową propozycję podniesienia wieku emerytalnego. Takie działania są nieuchronne" - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu PKPP Lewiatan. "Podniesienie wieku emerytalnego albo podatków: nie ma innego rozwiązania" - dodał. 

Mordasewicz zgadza się w pełni z propozycją rządu dotyczącą mężczyzn - na przestrzeni 8 lat stopniowe podwyższenie wieku przejścia na emeryturę do 67. Natomiast w przypadku kobiet pracodawcy uważają, że należy to zrobić szybciej niż proponuje rząd, nie w przeciągu 28, tylko 14 lat. Mordasewicz podkreślił również, że nie popiera propozycji PSL. Pracodawcy uważają, że kobiety, które rodzą dzieci, są już premiowane, ponieważ w okresie urlopu wychowawczego - do 3 lat - odprowadzana jest za nie składka emerytalna od 60 proc. wynagrodzenia.

PKPP Lewiatan nie uważa również, że podwyższenie wieku emerytalnego doprowadzi do wzrostu bezrobocia, czego obawiają się krytycy projektu. "Podnosząc wiek emerytalny i ograniczając wydatki na dopłaty do emerytur uprzywilejowanych grup będziemy mogli zwiększyć nakłady na inwestycje, tworzenie miejsc pracy i aktywizację bezrobotnych" - przekonują pracodawcy.

OPZZ uważa, że proponowane podwyższenie i zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn sprowadza się do wypowiedzenia przez rząd umowy społecznej. Wynikiem tej umowy były obowiązujące dziś rozwiązania zawarte w ustawach z końca 1998 r., dotyczących systemu emerytalnego - wskazują związkowcy w swoim wtorkowym oświadczeniu.

Zdaniem OPZZ, 30-dniowy termin konsultacji "jest nie do przyjęcia". Dlatego organizacja wezwał rząd do podjęcia "rzetelnego dialogu społecznego". "Na forum Komisji (Trójstronnej - PAP) powinna rozpocząć się debata poświęcona nie tylko założeniom zmian w systemie emerytalnym, lecz także zmian w innych ustawach, które kompleksowo rozwiążą problemy, jakie z całą ostrością ujawnią się z chwilą podniesienia wieku emerytalnego" - napisali związkowcy.

"Uważamy, że najpierw powinno się dokonać kompleksowej oceny założeń projektu zmian systemu emerytalnego. (...) Konieczne jest przeanalizowanie polityki społecznej pod kątem możliwego wzrostu bezrobocia, aktywizacji walki z bezrobociem w zarówno w najmłodszych grupach wiekowych, jak i 50+" - podało OPZZ w oświadczeniu.

NSZZ Solidarność idzie o krok dalej i domaga się referendum w sprawie propozycji zmian w systemie emerytalnym. Rzecznik Związku Wojciech Gumułka powiedział we wtorek PAP: "Chcemy, żeby o tak ważnej sprawie mogli się wypowiedzieć obywatele w ramach referendum. Zdaniem Solidarności ratowanie systemu emerytalnego wyłącznie poprzez proste podniesienie wieku emerytalnego, to stanowczo za mało. Potrzebne są bardziej kompleksowe działania, choćby ujednolicenie składki wnoszonej do systemu emerytalnego przez ludzi zatrudnionych na podstawie różnych form zatrudnienia". To - zdaniem związku - poprawiłoby kondycję systemu emerytalnego.

Zaznaczył też, że kondycję systemu emerytalnego poprawi tworzenie nowych miejsc pracy. "Jeśli miejsc pracy będzie znacznie więcej, to wpływ składek do systemu będzie wyższy" - zaznaczył. Dodał, że o tych sprawach należy rozmawiać na obradach Komisji Trójstronnej. 

Solidarność podała też w wtorkowym komunikacie, że akcję ws. referendum wsparło ok. 1,4 mln osób. "W czwartek 16 lutego podpisy pod wnioskiem w sprawie referendum na temat utrzymania obecnego wieku emerytalnego trafią do Sejmu" - podano w komunikacie.

Natomiast Zbigniew Żurek z BCC we wtorkowej rozmowie z PAP powiedział, że jest stanowczo przeciwny proponowanemu referendum w sprawie podniesienia wieku emerytalnego. "Takie referendum to populizm i demagogia, które może mieć niebezpieczne skutki. Nie wolno zadawać pytań w taki sposób, jak proponują to związkowcy" - zaznaczył.

Solidarność proponowała, by pytanie referendalne brzmiało: "Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę wynoszącego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn?"

"Reforma proponowana przez rząd jest potrzebna" - dodał Żurek. Podkreśla, że "w najbliższych latach drastycznie spadnie liczba rąk do pracy". Jeśli wiek emerytalny nie zostanie podniesiony, Polska będzie musiała sprowadzać do pracy w kraju obcokrajowców, wraz ze wszystkimi tego konsekwencjami - tłumaczy.

Premier Donald Tusk zapowiedział w sejmowym expose stopniowe zrównywanie i podwyższanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 lat. Od 2013 roku, co cztery miesiące wiek emerytalny podwyższany byłby o kolejny miesiąc. To oznaczy, że z każdym rokiem pracowalibyśmy dłużej o trzy miesiące. W ten sposób poziom 67 lat osiągnięty zostanie w przypadku mężczyzn w 2020 roku, kobiet w 2040 roku.

PAP
[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. ashtray-12654551920 22.10.2016

  W Polsce ubywa palaczy

  Badania pokazują, że spada odsetek osób palących papierosy; to efekt rosnącej świadomości szkodliwości palenia i swoistej mody na niepalenie.

 2. 500SI 21.10.2016

  Na co Polacy wydają 500+?

  Blisko połowa Polaków pieniądze z 500+ wydaje na potrzeby całej rodziny; ponad jedna trzecia wydziela je z domowego budżetu i przeznacza na określone cele, jedna piąta wydziela je częściowo - wynika z badania CBOS.

 3. 212784eecf3a4479282af65f6d3b98dc8d69df64 20.10.2016

  Prawie 4 mln dzieci korzysta z 500+

  Do rodzin trafiło już 11,3 mld zł. To dane po pełnych sześciu miesiącach obowiązywania programu.

 4. EurocopterEC-725CougarMkII 19.10.2016

  Pawłowicz: Państwo musi się kierować swoim interesem

  Posłanka PiS prof. Krystyna Pawłowicz mówiła w rozmowie z portalem wPolityce.pl o sprawie Caracali.

 5. industry-406905960720 19.10.2016

  NIK: Nieprawidłowa ochrona ważnych obiektów

  Obiekty kluczowe dla funkcjonowania i bezpieczeństwa państwa i obywateli nie są dostatecznie chronione - wynika z kontroli NIK.

 6. money-14540131920 18.10.2016

  GUS: wzrost wynagrodzeń we wrześniu

  Przeciętne wynagrodzenie brutto we wrześniu wyniosło 4.217,96 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 3,9 proc. - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

 7. transportniepelnoSI 17.10.2016

  NIK o niepełnosprawnych w komunikacji miejskiej

  "Brak lub niepełne dostosowanie komunikacji miejskiej do potrzeb osób niepełnosprawnych stanowi dla nich barierę w swobodnym przemieszczaniu się w granicach miasta" - twierdzi NIK w swoim najnowszym raporcie.

 8. old-tv-11494161920 16.10.2016

  Węgrzy o wpływie polityki na media

  Dwie trzecie Węgrów uważa, że większy wpływ na media w ich kraju ma rządzący centroprawicowy Fidesz niż lewica - takie są wyniki najnowszego sondażu przeprowadzonego przez sympatyzujący z opozycją Instytut Publicus.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook