Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Przezroczyste dane Polaków

07.01.2013

Polacy słabiej niż obywatele innych krajów UE dbają o swoje dane dotyczące stanu zdrowia - ocenia GIODO Wojciech Wiewiórowski. Podkreśla, że nie można dopuścić do tego, by zawarcie polisy ubezpieczeniowej było możliwe tylko po przedstawieniu karty chorób.

Pod koniec stycznia przypada Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych. W Polsce tematem przewodnim obchodów są dane osobowe w ochronie zdrowia i w badaniach klinicznych.

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) zwraca uwagę, że z badań Eurobarometru z czerwca 2011 r. wynika, że 93 proc. Irlandczyków oraz 87 proc. Czechów i Niemców uważa dane medyczne za wyjątkowo wrażliwe. Tymczasem w Polsce takie zdanie miało zaledwie 46 proc. badanych - najmniej w Europie.

Dlaczego przywiązujemy tak małą wagę do danych dotyczących naszego stanu zdrowia i tego w jaki sposób te dane mogą być wykorzystane? - pyta Wiewiórowski.

W ocenie GIODO ochrona danych osobowych w służbie zdrowia to duże wyzwanie na rok 2013.

- Ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia została uchwalona w 2011 r. i zaczęła obowiązywać od początku 2012 r., ale dopiero w tej chwili tworzone są rozporządzenia wykonawcze do tej ustawy i przede wszystkim tworzone są te systemy teleinformatyczne, które mają rejestry te obsługiwać - powiedział Wiewiórowski. Ocenił też, że wciąż "nie możemy dorobić się rozsądnych przepisów prawnych dotyczących przetwarzania danych medycznych".

Jak zapowiada NFZ, jeszcze w tym roku pacjenci będą mogli online sprawdzać nie tylko, czy są ubezpieczeni (umożliwia im to wprowadzony od początku roku system elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców, eWUŚ), lecz także zobaczyć listę swoich wizyt lekarskich, hospitalizacji i badań diagnostycznych.

- GIODO uważa, że taki system może stać się instrumentem nacisku na osoby zamierzające zawrzeć polisę ubezpieczeniową.

Obawiamy się, że w najbliższym czasie będzie większe zainteresowanie ze strony przede wszystkim instytucji ubezpieczeniowych, a także finansowych, by przymuszać klientów, aby przekazywali swoją historię medyczną przed zawieraniem umów ubezpieczenia – powiedział Wiewiórowski.

28 stycznia z okazji dnia otwartego GIODO, który zostanie zorganizowany w gmachu Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie, będzie mogli zasięgnąć porad urzędników z biura GIODO. Z kolei specjaliści wezmą udział w konferencji, której głównymi tematami będą scentralizowany system informacji medycznej, sytuacje na styku ochrony danych osobowych z tajemnicami zawodów takich jak lekarz i pielęgniarka oraz ochroną danych medycznych, a także zagadnienia związane z badaniami klinicznymi; w tej ostatniej dziedzinie - jak przyznaje sam GIODO - część obecnych przepisów jest po prostu nieżyciowa, a jednocześnie Komisja Europejska w lipcu ub.r. zaprezentowała projekt nowych regulacji.

Dzień otwarty GIODO organizowany jest z okazji siódmego Europejskiego Dnia Ochrony Danych Osobowych ustanowionego na pamiątkę sporządzenia konwencji Rady Europy z 28 stycznia 1981 r. w sprawie ochrony osób w zakresie zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych. Konwencja ta jest najstarszym międzynarodowym aktem prawnym, który reguluje zagadnienia związane z ochroną danych osobowych.

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych kontroluje zgodność przetwarzania danych z przepisami ustawy, wydaje decyzje administracyjne i rozpatruje skargi w sprawach wykonania przepisów o ochronie danych osobowych, prowadzi rejestr zbiorów danych, opiniuje akty prawne dotyczące ochrony danych osobowych. Wyłaniany jest przez Sejm na czteroletnią kadencję. Od sierpnia 2010 r. funkcję GIODO pełni dr Wojciech Wiewiórowski, prawnik związany z Uniwersytetem Gdańskim.

PAP/ Slaw

[FOTO: sxc.hu]

Słowa kluczowe:

GIODO

,

dane osobowe

,

zdrowie

,

ubezpieczenia

Warto poczytać

 1. latvia-1352699960720 29.03.2017

  NIK: Ok. 25 tys. więźniów i aresztantów pracuje

  Najwięcej osób przebywających w zakładach karnych i aresztach śledczych - 70 proc. - jest zatrudnionych przez Służbę Więzienną.

 2. mid-epa05873313 28.03.2017

  FAO: 30 mln niedożywionych w Afryce Płn.

  W latach 2014-15 na Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej niedożywienie objęło 9,5 proc.

 3. wnio5000 27.03.2017

  CBOS: 52 proc. Polaków za polityką prorodzinną państwa

  Jak podkreśla CBOS postrzeganie polityki państwa wobec rodziny zależy głównie od poglądów politycznych.

 4. pregnant-775036960720 26.03.2017

  Większość środków z 500+ wydano na bieżące potrzeby

  Większość otrzymanych środków beneficjenci programu wydali na bieżące potrzeby - oceniła prof. Monika Marcinkowska z Instytutu Finansów Uniwersytetu Łódzkiego.

 5. ataki-stefek 25.03.2017

  Większość polskich firm obawia się cyberataków

  64 proc. polskich firm produkcyjnych obawia się cyberataków na systemy przemysłowe, których skutkiem może być np. wstrzymanie produkcji - wynika z najnowszego raportu PwC.

 6. brexit-stefczyk 24.03.2017

  UE zaniepokojona pozornym wzbogaceniem regionów po Brexicie

  "Jeżeli państwa członkowskie będą chciały utrzymać taki sam poziom finansowania, czyli 1 proc. dochodu narodowego brutto, to pieniędzy będzie mniej o 13 proc."

 7. board-16666441280 23.03.2017

  MEN: Samorządy przygotowane do reformy szkoły

  Podjęto blisko 98 proc. uchwał dostosowujących sieć szkół do nowego ustroju szkolnego.

 8. las1 21.03.2017

  GUS: Coraz więcej lasów w Polsce!

  Lasy w Polsce rosną na ponad 9 mln ha, czyli zajmują 31 proc. powierzchni kraju.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook