Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Przemyt ludzi jak piractwo

21.04.2015

Aby zwalczyć przemytników, którzy szmuglują imigrantów z Afryki przez Morze Śródziemne do Europy, kraje UE powinny rozważyć operację wzorowaną na misji Atalanta przeciwko piratom - zasugerowała Komisja Europejska.

Zaostrzenie walki z przemytnikami imigrantów poprzez przechwytywanie i niszczenie ich łodzi to jedna z propozycji 10-punktowego planu dotyczącego rozwiązywania problemu nielegalnej imigracji do Unii, przedstawionego w poniedziałek przez komisarza ds. migracji i spraw wewnętrznych Dimitrisa Awramopulosa.

Ma to być odpowiedź na rosnącą falę uciekinierów z Afryki, z których wielu ginie, próbując przedostać się przez Morze Śródziemne do Europy.

Jak powiedziała we wtorek rzeczniczka komisarza Natasha Bertaud, plan ten zawiera wskazówkę, iż UE może zainspirować się w tej sprawie sukcesem operacji Atalanta, wymierzonej w piratów, uprowadzających statki na wodach w pobliżu Somalii.

"Przemytnicy (imigrantów) to oczywiście nie to samo, co piraci. Ale moglibyśmy się zainspirować operacją (Atalanta)" - powiedziała rzeczniczka. - Celem byłoby przechwytywanie i niszczenie łodzi, używanych do transportu imigrantów do Europy - dodała.

Zastrzegła, że dopiero po spotkaniu przywódców państw UE w najbliższy czwartek być może znane będą szczegóły co do możliwego mandatu takiej operacji, wymierzonej w przemytników. Przygotowanie szczegółów propozycji nie będzie zadaniem KE, ale Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych i Rady UE.

Unijna operacja morska Atalanta rozpoczęła się w grudniu 2008 roku, by chronić szlaki handlowe przed piratami, uprowadzającymi statki i ich załogi dla okupu. Działa ona na obszarze południowego Morza Czerwonego, Zatoki Adeńskiej oraz części Oceanu Indyjskiego. Oprócz patrolowania wód i udzielania pomocy zaatakowanym jednostkom, siły uczestniczące w operacji mogą także niszczyć bazy piratów na wybrzeżu.

Według rzeczniczki KE plan Awramopulosa to jedynie wstępny szkic opracowywanej przez Komisję strategii polityki migracyjnej, która zostanie przedstawiona w połowie maja.

Katastrofa kutra z około 900 imigrantami na pokładzie, do której doszło w miniony weekend, skłoniła UE do rozważenia działań, które mogą zostać podjęte bardzo szybko i pomogłyby zapobiegać kolejnym tragediom. Na czwartek zwołano nadzwyczajny szczyt UE w tej sprawie.

Oprócz zwalczania przemytu ludzi plan zakłada wzmocnienie operacji patrolowych Tryton i Posejdon na Morzu Śródziemnym, pobieranie odcisków palców od wszystkich imigrantów oraz odsyłanie do kraju pochodzenia tych imigrantów, którzy nie otrzymają azylu, a także stworzenie dobrowolnego systemu przejmowania imigrantów przez większą ilość państw UE, a nie - jak obecnie - przez tylko kraje z basenu Morza Śródziemnego. Wstępnie taki system mógłby objąć 5 tys. imigrantów.

Według unijnych zasad za zapewnienie opieki nad osobą starającą się o azyl w UE odpowiedzialne jest pierwsze państwo unijne, do którego dociera ta osoba. Dlatego Włochy, Grecja czy Malta od dawna biją na alarm, że są przeciążone z powodu konieczności zapewnienia opieki dziesiątkom, a obecnie już setkom tysięcy uciekinierów z Afryki.

Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji podała we wtorek, że od początku roku na Morzu Śródziemnym zginęło 1750 imigrantów, o 30 razy więcej niż w tym samym okresie 2014 roku. Organizacja obawia się, że do końca 2015 roku liczba ofiar może wzrosnąć nawet do 30 tysięcy.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. PAP/EPA]

 

Słowa kluczowe:

przemyt

,

piractwo

,

UE

,

katastrofa

Warto poczytać

 1. ZK2311201608 18.01.2017

  CBOS: Coraz niższa ocena pracy posłów

  Prawie 70 proc. Polaków negatywnie ocenia pracę posłów.

 2. winter-landscape-1209130960720 17.01.2017

  Leśnicy i myśliwi dokarmiają zwierzęta

  Leśnicy i myśliwi na Podkarpaciu od kilku tygodni dokarmiają zwierzęta i ptaki. "W lasach południowo-wschodniej Polski czeka na nich ponad tysiąc zimowych miejsc dokarmiania" - powiedział PAP rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

 3. money-256282960720-1 16.01.2017

  Niepewna sytuacja finansowa artystów

  Największa niepewność związana z sytuacją finansową dotyka artystów plastyków; najmniejsza - m.in. literatów, dziennikarzy.

 4. mid-17113038-1 14.01.2017

  800 osobom pomaga CPMiU w Warszawie

  800 obcokrajowców korzysta ze wsparcia Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Archidiecezji Warszawskiej prowadzonej przez Caritas Polska.

 5. up-chrobry-1163461960720 13.01.2017

  Co sprawdzić przed wysłaniem dziecka na zimowisko?

  Wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora - radzi MEN przed rozpoczynającymi się w sobotę feriami w szkołach. Przypomina, że informacje o organizatorach można znaleźć w publicznej bazie wypoczynku.

 6. rosary-12110641280 12.01.2017

  CBOS: Sondaż zasad moralnych Polaków

  21 proc. respondentów stwierdziło, że należy mieć wyraźne zasady moralne i nigdy od nich nie odstępować.

 7. mid-17107051 10.01.2017

  Amerykańskie wojsko w Polsce. WIDEO

  Amerykańskie brygady mają przebywać w Polsce i innych krajach regionu rotacyjnie w ramach operacji Atlantic Resolve.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook