Jedynie prawda jest ciekawa

Prognoza: finał dla Dudy!

13.05.2015

Według prognozy eksperta wyborczego, druga tura elekcji prezydenckiej zakończy się zwycięstwem Andrzeja Dudy, który uzyska 53,3 proc.głosów,a Komorowski polegnie z 46,7 proc. poparciem.

Andrzej Duda zwycięży w II turze wyborów prezydenckich uzyskując 900 tys. głosów przewagi nad Bronisławem Komorowskim? Taką prognozę przedstawia Marcin Palade, założyciel Ośrodka Badań Wyborczych i organizator prawyborów.

Palade wychodzi od analizy przepływu elektoratu kandydatów, którzy nie weszli do II tury wyborów. Na podstawie deklaracji składanych przez osoby objęte badaniem exit-poll z 10 maja oraz badań preferencji poprzedzających pierwszą turę, ustalił m.in., że wśród wyborców Pawła Kukiza 45 proc. zostanie 24 maja w domu, 15 proc. zagłosuje na Komorowskiego, a 40 proc. na Dudę.

Na tej podstawie Palade przewiduje wygraną w decydującym głosowaniu Dudy. Kandydat zjednoczonej prawicy miałby uzyskać 53,3 proc. głosów, a Komorowski – 46,7 proc. Przewaga Dudy nad Komorowskim wyniosłaby niespełna 900 tys. głosów.

Palade wyraźnie jednak zastrzega, że może tak się stać jedynie przy braku mobilizacji wyborców nieuczestniczących w pierwszej turze głosowania. A oto właśnie zabiega Komorowski.

- Do odwrócenia kolejności w rankingu na korzyść urzędującego Prezydenta potrzebna byłaby dodatkowa mobilizacja miliona głosów, przy założeniu utrzymania zaprezentowanych proporcji w elektoratach aktywnych wyborców z I tury i braku mobilizacji na rzecz Andrzeja Dudy z puli wyborców pasywnych 10 maja – stwierdza Palade.

Komorowski będzie więc robił wszystko, by 24 maja wyciągnąć z domów dodatkowych wyborców, gotowych na niego zagłosować.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

JKUB/palade.pl

[fot. PAP/Jacek Turczyk]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook