Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Problemy na peryferiach strefy euro

26.04.2012

Według opublikowanego w czwartek sondażu Reutera pogrążone w kryzysie zadłużenia peryferyjne kraje strefy euro czekają dalsze problemy: głębsza recesja, rosnące bezrobocie i kłopoty z redukcją deficytów budżetowych.

Polityka drastycznych oszczędności nie poprawiła kondycji zagrożonych państw unii monetarnej, a niektórzy ekonomiści zaczynają w ogóle kwestionować jej skuteczność - pisze agencja Reutera relacjonując wyniki sondażu przeprowadzonego w ponad 40 krajach.

Portugalia, Hiszpania i Grecja wpadną w jeszcze większe tarapaty niż przewidywano w styczniu. Prognozy ekspertów zakładają teraz, że wzrost gospodarczy w tych krajach będzie wolniejszy, a jednocześnie zwiększy się bezrobocie.

Czwarta gospodarka strefy euro - Hiszpania - będzie miała kłopoty z realizacją planu redukcji deficytu budżetowego, choć zostały one niedawno zmodyfikowane. Ekonomiści przewidują, że tegoroczny deficyt wyniesie 5,8 proc. PKB, mimo założeń rządu, że zostanie on zredukowany do 5,3 proc. Co gorsza, widoki na zmniejszenie rekordowego bezrobocia, które w lutym sięgnęło 23,6 proc. są bardzo marne - wynika z sondażu Reutera.

- Dawka oszczędności (budżetowych) jaką zaserwowano (w Hiszpanii) będzie miała niekorzystny wpływ na jej gospodarkę, nie mamy też powodów do optymizmu, jeśli chodzi o inne kraje - powiedziała główna ekonomistka ds. Europy w banku HSBC, Janet Henry.

Tylko Irlandia ma szanse na skromny wzrost gospodarczy w bieżącym i przyszłym roku, będzie on jednak wolniejszy niż przewidywano.

- Jedyne nadzieje na wzrost w tych krajach należy wiązać z eksportem. Jest za wcześnie, by reformy strukturalne przyniosły pozytywne efekty - powiedziała Henry, jednak Reuters zwraca uwagę, że przy słabym wzroście w skali globalnej, szanse na ożywienie tych gospodarek poprzez zwiększenie eksportu są raczej odległe.

Wyniki sondażu Reutera zdają się potwierdzać prognozy MFW. W ubiegły tygodniu Fundusz ostrzegł, że plany równoważenia finansów przyjęte przez Madryt nie są realistyczne, a nad Europą "wciąż wiszą ciemne chmury".

Wyniki sondażu najgorzej rokują Grecji, której wzrost jeszcze wyhamuje, a bezrobocie osiągnie w przyszłym roku katastrofalny poziom 23 proc. - pisze Reuters.

Również Portugalia, która z powodu problemów budżetowych musiała już skorzystać z europejskiego pakietu pomocowego nie zdoła zrealizować planów redukcji deficytu.

- Chociaż pespektywy rozwoju Irlandii są bardziej optymistyczne, również tamtejszy silny sektor eksportowy jest skrępowany przez słabnącą gospodarkę globalną i spadek popytu - powiedział główny ekonomista domu maklerskiego Bloxham, Alan McQuaid.

Tempo, w jakim wdrażane są cięcia budżetowe, należy zwolnić, by pozwolić na wzrost (zagrożonych) gospodarek, w przeciwnym razie strefa euro nie wybrnie z kłopotów w najbliższym czasie - uważa McQuaid.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. latvia-1352699960720 29.03.2017

  NIK: Ok. 25 tys. więźniów i aresztantów pracuje

  Najwięcej osób przebywających w zakładach karnych i aresztach śledczych - 70 proc. - jest zatrudnionych przez Służbę Więzienną.

 2. mid-epa05873313 28.03.2017

  FAO: 30 mln niedożywionych w Afryce Płn.

  W latach 2014-15 na Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej niedożywienie objęło 9,5 proc.

 3. wnio5000 27.03.2017

  CBOS: 52 proc. Polaków za polityką prorodzinną państwa

  Jak podkreśla CBOS postrzeganie polityki państwa wobec rodziny zależy głównie od poglądów politycznych.

 4. pregnant-775036960720 26.03.2017

  Większość środków z 500+ wydano na bieżące potrzeby

  Większość otrzymanych środków beneficjenci programu wydali na bieżące potrzeby - oceniła prof. Monika Marcinkowska z Instytutu Finansów Uniwersytetu Łódzkiego.

 5. ataki-stefek 25.03.2017

  Większość polskich firm obawia się cyberataków

  64 proc. polskich firm produkcyjnych obawia się cyberataków na systemy przemysłowe, których skutkiem może być np. wstrzymanie produkcji - wynika z najnowszego raportu PwC.

 6. brexit-stefczyk 24.03.2017

  UE zaniepokojona pozornym wzbogaceniem regionów po Brexicie

  "Jeżeli państwa członkowskie będą chciały utrzymać taki sam poziom finansowania, czyli 1 proc. dochodu narodowego brutto, to pieniędzy będzie mniej o 13 proc."

 7. board-16666441280 23.03.2017

  MEN: Samorządy przygotowane do reformy szkoły

  Podjęto blisko 98 proc. uchwał dostosowujących sieć szkół do nowego ustroju szkolnego.

 8. las1 21.03.2017

  GUS: Coraz więcej lasów w Polsce!

  Lasy w Polsce rosną na ponad 9 mln ha, czyli zajmują 31 proc. powierzchni kraju.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook