Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Problemy na peryferiach strefy euro

26.04.2012

Według opublikowanego w czwartek sondażu Reutera pogrążone w kryzysie zadłużenia peryferyjne kraje strefy euro czekają dalsze problemy: głębsza recesja, rosnące bezrobocie i kłopoty z redukcją deficytów budżetowych.

Polityka drastycznych oszczędności nie poprawiła kondycji zagrożonych państw unii monetarnej, a niektórzy ekonomiści zaczynają w ogóle kwestionować jej skuteczność - pisze agencja Reutera relacjonując wyniki sondażu przeprowadzonego w ponad 40 krajach.

Portugalia, Hiszpania i Grecja wpadną w jeszcze większe tarapaty niż przewidywano w styczniu. Prognozy ekspertów zakładają teraz, że wzrost gospodarczy w tych krajach będzie wolniejszy, a jednocześnie zwiększy się bezrobocie.

Czwarta gospodarka strefy euro - Hiszpania - będzie miała kłopoty z realizacją planu redukcji deficytu budżetowego, choć zostały one niedawno zmodyfikowane. Ekonomiści przewidują, że tegoroczny deficyt wyniesie 5,8 proc. PKB, mimo założeń rządu, że zostanie on zredukowany do 5,3 proc. Co gorsza, widoki na zmniejszenie rekordowego bezrobocia, które w lutym sięgnęło 23,6 proc. są bardzo marne - wynika z sondażu Reutera.

- Dawka oszczędności (budżetowych) jaką zaserwowano (w Hiszpanii) będzie miała niekorzystny wpływ na jej gospodarkę, nie mamy też powodów do optymizmu, jeśli chodzi o inne kraje - powiedziała główna ekonomistka ds. Europy w banku HSBC, Janet Henry.

Tylko Irlandia ma szanse na skromny wzrost gospodarczy w bieżącym i przyszłym roku, będzie on jednak wolniejszy niż przewidywano.

- Jedyne nadzieje na wzrost w tych krajach należy wiązać z eksportem. Jest za wcześnie, by reformy strukturalne przyniosły pozytywne efekty - powiedziała Henry, jednak Reuters zwraca uwagę, że przy słabym wzroście w skali globalnej, szanse na ożywienie tych gospodarek poprzez zwiększenie eksportu są raczej odległe.

Wyniki sondażu Reutera zdają się potwierdzać prognozy MFW. W ubiegły tygodniu Fundusz ostrzegł, że plany równoważenia finansów przyjęte przez Madryt nie są realistyczne, a nad Europą "wciąż wiszą ciemne chmury".

Wyniki sondażu najgorzej rokują Grecji, której wzrost jeszcze wyhamuje, a bezrobocie osiągnie w przyszłym roku katastrofalny poziom 23 proc. - pisze Reuters.

Również Portugalia, która z powodu problemów budżetowych musiała już skorzystać z europejskiego pakietu pomocowego nie zdoła zrealizować planów redukcji deficytu.

- Chociaż pespektywy rozwoju Irlandii są bardziej optymistyczne, również tamtejszy silny sektor eksportowy jest skrępowany przez słabnącą gospodarkę globalną i spadek popytu - powiedział główny ekonomista domu maklerskiego Bloxham, Alan McQuaid.

Tempo, w jakim wdrażane są cięcia budżetowe, należy zwolnić, by pozwolić na wzrost (zagrożonych) gospodarek, w przeciwnym razie strefa euro nie wybrnie z kłopotów w najbliższym czasie - uważa McQuaid.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. money-256282960720-1 16.01.2017

  Niepewna sytuacja finansowa artystów

  Największa niepewność związana z sytuacją finansową dotyka artystów plastyków; najmniejsza - m.in. literatów, dziennikarzy.

 2. mid-17113038-1 14.01.2017

  800 osobom pomaga CPMiU w Warszawie

  800 obcokrajowców korzysta ze wsparcia Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Archidiecezji Warszawskiej prowadzonej przez Caritas Polska.

 3. up-chrobry-1163461960720 13.01.2017

  Co sprawdzić przed wysłaniem dziecka na zimowisko?

  Wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora - radzi MEN przed rozpoczynającymi się w sobotę feriami w szkołach. Przypomina, że informacje o organizatorach można znaleźć w publicznej bazie wypoczynku.

 4. rosary-12110641280 12.01.2017

  CBOS: Sondaż zasad moralnych Polaków

  21 proc. respondentów stwierdziło, że należy mieć wyraźne zasady moralne i nigdy od nich nie odstępować.

 5. jakfajniebyctatayoutube 11.01.2017

  Fundacja Mamy i Taty: Głęboki kryzys ojcostwa

  "Jako kraj zajmujemy jedno z ostatnich miejsc, jeżeli chodzi o dzietność" - podają organizatorzy kampanii "Jak fajnie być tatą".

 6. mid-17107051 10.01.2017

  Amerykańskie wojsko w Polsce. WIDEO

  Amerykańskie brygady mają przebywać w Polsce i innych krajach regionu rotacyjnie w ramach operacji Atlantic Resolve.

 7. szydelko 09.01.2017

  Kalendarium zmian reformy edukacji

  1 września 2017 r. wrócą 8-letnie szkoły podstawowe i rozpocznie się wygaszanie gimnazjów.

 8. mid-17107040 08.01.2017

  Już 55 ofiar wychłodzenia

  Ze statystyk wynika, że od 1 listopada 2016 r. w Polsce w wyniku wychłodzenia zmarło 55 osób.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook