Jedynie prawda jest ciekawa

PRL tkwi w urzędach

22.10.2014

Starsi pracownicy urzędów najchętniej każdego dnia z ciastem w rękach obchodziliby imieniny współpracownika zza biurka, z wydziału, z pietra niżej itd... Jednak przepisy jakie wciąż funkcjonują w urzędach, to najpoważniejszy problem, przypominający o dawnych komunistycznych czasach.

Treść ustawy o pracownikach urzędów państwowych i jej aktów wykonawczych kompromituje najważniejsze organy państwa. W najlepsze działają w niej urząd cenzury i przepis o nadawaniu odznaczeń 22 lipca” - informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Gazeta podkreśla, że w przepisach administracyjnych nadal obowiązuje ustawa z 16 września 1982 roku. Ustawa zawiera informacje niezgodne z prawidłowym procesem legislacji.

Chodzi głównie o kwestie regulujące proces zatrudnienia urzędników w największych organach władzy państwowej. I to najdziwniejsze, bowiem instytucja, które powinny zmieniać prawo na lepsze, same działają według przepisów z dawnej epoki.

Ustawa z czasów PRL reguluje również formę zatrudnienia pracowników oraz ich obowiązki. Choć stopniowo jest nowelizowana, to zmiany polegają jedynie na kosmetyce: zmiana nazwy organów zatrudnienia, czy statusu urzędnika państwowego.

W przepisach na próżno szukać zróżnicowania dla wymagań stawianych urzędnikom, systemu rekrutacji czy prawi i obowiązków.

Ale skupmy się na prawach. Urzędnicy mianowani, którzy jeszcze pozostali w urzędach państwowych podlegają okresowym ocenom kwalifikacyjnym.

„Zgodnie z par. 13 ust. 2 rozporządzenia w ocenie kwalifikacyjnej należy uwzględnić m.in. postawę obywatelską pracownika socjalistycznej administracji oraz przestrzeganie zasad praworządności socjalistycznej i sprawiedliwości społecznej” - podkreśla analityk DGP.

Dodatkowo każdy zasłużony urzędnik może liczyć na przyznanie odznaki honorowej „Zasłużony Pracownik Państwowy”.

Komu należy się taka odznaka i kto może ją wręczyć przeczytacie w „Dzienniku Gazecie Prawnej”

lz

[fot: sxc.hu]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook