Jedynie prawda jest ciekawa

Prezydent z największym zaufaniem!

20.11.2015

Andrzej Duda jest zdecydowanym liderem listopadowego zestawienia polityków cieszących się największym zaufaniem wśród Polaków. Drugie miejsce zajął Paweł Kukiz, który wyprzedza Beatę Szydło.

W pierwszym powyborczym rankingu CBOS-u dotyczącym zaufania do polityków pierwsze miejsce, tak jak dotychczas, zajmuje prezydent Duda. Zaufanie do niego deklarowało 55 proc. dorosłych Polaków, a nieufność 19 proc.

- Prezydent Andrzej Duda pozostaje jedynym politykiem, który cieszy się zaufaniem ponad połowy Polaków. Pod względem rozmiarów społecznego zaufania w dalszym ciągu wyraźnie wyprzedza wszystkich pozostałych przedstawicieli sceny politycznej uwzględnionych w badaniu - podkreślili autorzy badania.

Drugie miejsce w zestawieniu polityków najczęściej obdarzanych zaufaniem społecznym zajął Paweł Kukiz, który w ostatnich tygodniach dzielących kolejne pomiary wyraźnie zyskał w ocenie badanych.

- Dobry wynik wyborczy jego ugrupowania i wprowadzenie do parlamentu stosunkowo licznej reprezentacji politycznej niewątpliwie mogły sprzyjać korzystnym ocenom Pawła Kukiza jako polityka i lidera - ocenili eksperci CBOS.

Z zaprezentowanych danych wynika, że lider Kukiz'15 cieszy się zaufaniem 44 proc. ankietowanych, to o 6 pkt proc. więcej niż przed wyborami; nie ufa mu 27 proc. badanych (spadek o 3 pkt proc.).

Trzecie miejsce na podium zajęła Beata Szydło, która cieszy się zaufaniem 43 proc. ankietowanych, a nieufność deklarowało wobec niej 27 proc. badanych osób.

- Są to najlepsze z dotąd rejestrowanych ocen Beaty Szydło, uzyskane - co należy podkreślić - jeszcze przed jej oficjalnym powołaniem na urząd premiera - wskazali eksperci CBOS.

Czwarte miejsce na liście polityków cieszących się największym zaufaniem zajęła była premier Ewa Kopacz. Zaufanie do niej zadeklarowało 42 proc. ankietowanych, a nieufność 37 proc. Pierwszą piątkę polityków najczęściej obdarzanych przez Polaków zaufaniem zamyka były szef MSZ i kandydat na szefa
PO Grzegorz Schetyna. Zaufanie do niego deklarowało 33 proc. badanych, a nieufność 24 proc.

Z zestawienia wynika, że na tym samym poziomie - mniej więcej jednej trzeciej wskazań - kształtuje się zaufanie do Jarosława Kaczyńskiego (32 proc. deklaracji zaufania).

- Dominującym nastawieniem w stosunku do prezesa PiS pozostaje jednak nieufność. Według listopadowych deklaracji badanych nie ufa mu prawie połowa Polaków (49 proc.) - zaznaczono w badaniu.

Zaufaniem niespełna jednej trzeciej ankietowanych cieszą się założyciel Nowoczesnej i jej przewodniczący Ryszard Petru (30 proc.) oraz liderzy Zjednoczonej Prawicy: szef Polski Razem Jarosław Gowin oraz przewodniczący Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro (po 29 proc.). - Z tej trójki partyjnych liderów zdecydowanie najlepiej odbierany jest Ryszard Petru, który ostatnio bardzo wyraźnie zyskał na popularności - zwrócili uwagę eksperci CBOS.

Dodali, że na końcowych pozycjach listopadowego rankingu - z zaufaniem niespełna jednej piątej badanych - ulokowali się Antoni Macierewicz, Janusz Korwin Mikke, a także Leszek Miller.

- Niewielkie zaufanie mają nieznany jeszcze do niedawna szerokiej publiczności lider partii Razem Adrian Zandberg, a także wieloletni szef klubu parlamentarnego PiS, a obecnie minister spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Beaty Szydło Mariusz Błaszczak - napisano w podsumowaniu
badania.

Na ostatnim miejscu listopadowego rankingu zaufania znalazł się wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. - W pierwszej dekadzie listopada Piotra Glińskiego nie rozpoznawała ponad połowa ankietowanych (54 proc.). Przez identyfikujące go osoby oceniany był ambiwalentnie - równie często budził zaufanie (13 proc.), jak i nieufność (14 proc.) - czytamy w badaniu.

Badanie pt. "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 5-11 listopada na reprezentatywnej grupie 951 dorosłych mieszkańców Polski.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. PAP/Radek Pietruszka]
CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook