Jedynie prawda jest ciekawa

Prezydent wirtualnie pozytywny

12.08.2015

Prezydenta Andrzej Duda, tak jak obiecywał, rozpoczął zmiany. Pierwszą z tych zmian jest obecność w mediach społecznościowych i nieustanny kontakt z internautami. Jak się okazuje tylko w ciągu pierwszych 10 dni sierpnia na temat Prezydenta Polski pojawiło się ponad 73 tys. wzmianek w prasie, na portalach internetowych i w social mediach.

Jak wynika z monitoringu Instytutu Monitorowania Mediów, największe zainteresowanie nowy Prezydent wzbudzał w serwisach społecznościowych i na forach. Od 1 do 10 sierpnia w social mediach opublikowano ponad 50 tys. wpisów na jego temat, z kolei na portalach internetowych 8 tys., a w prasie już tylko 1 tys. Najwięcej informacji, bo ponad 18 tys. pojawiło się w badanych mediach po zaprzysiężeniu na Prezydenta RP od 6 do 9 sierpnia, dla porównania w tygodniu poprzedzającym odnotowano średnio od 2-4 tys. wzmianek dziennie.

„Dziękuję za tą możliwość spotkania się z Państwem tutaj, za pośrednictwem sieci, za pośrednictwem Facebook’a, bo internet jest dzisiaj niezwykle istotnym źródłem informacji, kto wie, czy nie najważniejszym (…). I w związku z tym także w polityce, dlatego żeby mówić o sprawach ważnych - internet odgrywa niezwykle istotne znaczenie” – mówił w nagranym wideo świeżo zaprzysiężony Prezydent.

Eksperci zajmujący się marketingiem politycznym, najczęściej wskazują, że to właśnie Barack Obama był prekursorem zmian w strategiach kampanii wyborczych. Jednak świetna znajomość trendów i naśladowanie kampanii amerykańskich, kojarzonych z balonikami i confetti nie wystarczy, jeśli polityk nie wzbudza zaufania. W mediach społecznościowych liczy się autentyczność. Być może to właśnie sprawia, że internetowi wyborcy utożsamiają się z Andrzejem Dudą.  

Andrzej Duda w swojej kampanii zapowiadał, że będzie prezydentem wszystkich Polaków. Jak wynika z monitoringu mediów IMM, nowa głowa państwa zdecydowanie bardziej łączy niż dzieli Polaków, przynajmniej w sieci. W analizowanym okresie ukazało się ponad 5 tys. pozytywnych komentarzy w social mediach, natomiast negatywnych było tylko 2 tys.

Nieprzychylne wzmianki dotyczyły głównie obietnic wyborczych Prezydenta.

Jak wynika z raportu, Andrzej Duda pokazuje, że głowa państwa może być blisko obywateli. Czy w dzień czy w nocy, zawsze czuwa, a to dzięki social mediom. Tym, co decyduje o sukcesie świeżo zaprzysiężonego Prezydenta jest młodość, aktywność oraz wiarygodność, która sprawia, że wyborcy nie krępują się z nim utożsamiać.

Nowy Prezydent świetne radzi sobie z hejterami w sieci i chętnie odpowiada swoim przeciwnikom – podają autorzy raportu. Na ile są to zabiegi marketingowe, a na ile realna zmiana w komunikacji z obywatelami pokaże 5-letnia kadencja.

mmil/Instytut Monitorowania Mediów

[Fot. Facebook Andrzeja Dudy]


CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook