Jedynie prawda jest ciekawa

Pożary pustoszą południową Europę

23.07.2012

Ofiary pożarów w Chorwacji i Hiszpanii. Te smutne informacje spłynęły dzisiaj z południowej Europy. Wcześniej niszczycielski żywioł pustoszył Portugalię.

W północnej Chorwacji na adriatyckim wybrzeżu szaleją pożary. Śmierć w walce z żywiołem poniósł strażak, trzeba było także ewakuować turystów. Mówi się, że mogło to być nawet kilka tysięcy osób. Ogień co prawda udało się opanować w ciągu dnia, ale w innej części Chorwacji wybuchł kolejny – tym razem w pobliżu portu Rijeka, gdzie ogień spotęgowany wiatrem, który w porywach sięga do 100km/h, przeniósł się w pobliże kurortów wypoczynkowych.

Pożary niszczą również Hiszpanię. W Katalonii, gdzie pożary są największe, zginęły już cztery osoby. Ogień szaleje po obu stronach granicy francusko-hiszpańskiej, choć po stronie francuskiej poradzono już sobie z żywiołem. Gorzej jest w Hiszpanii, gdzie ogień strawił już ponad 13 tys. hektarów. Według policji przyczyną pożarów mogło być wypalanie traw. W akcji bierze udział 80 wozów strażackich, a także wojsko i wolontariusze. Z powodu pożarów występują liczne utrudnienia, w wielu miejscach nie ma prądu, a także możliwości przejazdu. Północna Katalonia to jeden z najchętniej odwiedzanych przez turystów rejonów kraju.

Wcześniej pożary pustoszyły też Maderę w Portugalii, w wyniku których również były ofiary śmiertelne i gdzie również spłonęło mnóstwo lasów. Walkę we wszystkich krajach utrudniają upały oraz porywisty wiatr.

sv, PAP

[Fot. PAP/EPA]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook