Jedynie prawda jest ciekawa

Potęga polskich tirów

28.09.2012

Polskie firmy transportowe plasują się w absolutnej europejskiej czołówce. W kategorii usług świadczonych za granicą nie mają sobie równych. W ciągu ostatnich lat staliśmy się prawdziwą potęgą w przewozach samochodowych w Europie i choć całym kontynencie wskaźniki w tej branży spadają, u nas rosną.

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", jedynie pod względem ilości przewożonych towarów, wyprzedzają nas Niemcy. W pozostałych konkurencjach wiedziemy prym. Te informacje byłyby bez wątpienia powodem do dumy, gdyby nie inny fakt.

Statystyki ogłoszone właśnie przez Eurostat świadczą o naszym zacofaniu w dziedzinie transportu. Dlaczego? Nie mamy alternatywy dla ciężarówek. DGP wskazuje też, że polscy przewoźnicy, którzy wożą towary po całej Europie, często robią to na granicy rentowności, żeby utrzymać się na rynku i móc spłacać raty za kupione albo leasingowane samochody.

Obecnie w naszym kraju zarejestrowanych jest 26,4 tys. firm transportowych, które mogą wozić towary zarówno Polsce, jak i za granicą. Jak pokazują wyliczenia Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych, od 2004 r. co roku przybywa ich o 1–2 tys. Rośnie też flota. Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2011 r. było zarejestrowanych 2,84 mln samochodów ciężarowych – prawie 100 tys. więcej niż rok wcześniej.

DGP/kop
[fot. sxc.hu]
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook