Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Potanieją kredyty?

07.10.2014

Ekonomiści zgodnie twierdzą, że Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje o obniżeniu stóp procentowych, które już teraz są na historycznie niskim poziomie. Pytanie brzmi tylko, jak głębokie będzie to cięcie.

"Choć przed zbliżającym się posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej (rozpoczyna się we wtorek, a decyzja ws. stóp zostanie podana w środę - PAP) jest niemal pewne, że dojdzie do obniżki stóp procentowych, nie oznacza to jednak, że wiadomo, jaka będzie jej skala" - podkreślił analityk Open Finance Roman Przasnyski.

"Trudno przewidzieć, jakie scenariusze będą dominować wśród członków RPP i jakie tempo działań uznają oni za stosowne. Najbliższe posiedzenie będzie tym bardziej istotne nie tylko ze względu na niepewność w kwestii skali obniżki, ale i sygnałów, jakie mogą popłynąć z wypowiedzi po posiedzeniu. Z pewnością jednak, okres nudy w polityce pieniężnej - przynajmniej przez pewien czas - nam nie grozi" - dodał.

Od lipca 2013 r. główna stopa procentowa NBP wynosi 2,5 proc. i jest to historycznie najniższy poziom kosztu pieniądza w naszym kraju.

Ekonomista Credit Agricole Krystian Jaworski w rozmowie z PAP wskazywał, że powodem dla którego jest pewne, iż Rada zdecyduje się ciąć koszt pieniądza, są słabe dane jakie napływają z polskiej gospodarki oraz deflacja. "Prezes NBP Marek Belka już wcześniej zapowiadał, że jeśli napływające dane nie będą pokazywały poprawy w gospodarce, to RPP zdecyduje się na cięcie stóp" – powiedział ekonomista.

"Ten scenariusz się ziścił, bo dane o produkcji przemysłowej, budowlano-montażowej czy sprzedaży detalicznej wskazują na spowolnienie w naszej gospodarce. Ponadto dane o inflacji pokazały pogłębiający się problem deflacji (spadku cen - PAP)" - dodał.

Jaworski przypomniał, że większość członków RPP w swoich ostatnich wypowiedziach wskazywała, iż opowiada się za obniżką stóp. "Pytanie teraz brzmi, jak głębokie będzie to cięcie - 25 pkt bazowych, czy więcej" - zaznaczył.

Zdaniem większości ankietowanych przez PAP ekonomistów, w tym roku RPP obniży stopy procentowe dwukrotnie. W październiku i listopadzie dokona cięcia po 25 pkt bazowych. Są jednak szacunki sugerujące większą obniżkę. Do tego grona należy Credit Agricole.

"Spodziewamy się, że łączne cięcie stóp w tym roku sięgnie 75 pkt bazowych. Nasz podstawowy scenariusz zakłada, że podczas październikowego posiedzenia RPP zdecyduje się ściąć stopy o 25 pkt baz., a po tym jak zapozna się z listopadową projekcją inflacyjną, dokona jeszcze cięcia o 50 pkt. bazowych" - powiedział Jaworski.

"Mamy też scenariusz alternatywny, który mówi, że już na tym posiedzeniu dojdzie do cięcia o 50 pkt bazowych, a następnie o 25 pkt bazowych" - dodał.

Ekonomiści Credit Agricole prognozują, że po serii obniżek RPP pozostawi stopy na niezmienionym poziomie (1,75 proc.) co najmniej do końca 2015 r. "Obecnie zakładamy, że do pierwszej podwyżki stóp dojdzie w marcu 2016 r." - poinformował ekonomista tego banku.

Jak tłumaczył, tak długi okres utrzymywania stóp na rekordowo niskim poziomie będzie spowodowany relatywnie słabą dynamiką naszego PKB. "Nasza prognoza makroekonomiczna wskazuje na znaczące spowolnienie PKB w trzecim kwartale tego roku (2,5 proc. rdr). Potem zakładamy, że przeciągający się konflikt Rosja-Ukraina oraz spowolnienie w Niemczech jeszcze bardziej negatywnie będą wpływać na nasze wyniki. W czwartym kwartale tego roku i pierwszym kwartale 2015 r. przewidujemy wzrost naszego PKB o 2,2 proc." - wskazał Jaworski.

Łącznej obniżki stóp w całym cyklu o 75 pkt bazowych spodziewają się też ekonomiści banku Citi Handlowego. "Nasze prognozy mówią o umiarkowanym poluzowaniu polityki monetarnej o 75 pkt bazowych i potem zacznie się okres wyczekiwania. Mimo że sytuacja będzie się poprawiała, wzrost gospodarczy będzie przyspieszał, a inflacja w przyszłym roku zacznie rosnąć, to będzie to jednak powolny proces" - mówił PAP główny ekonomista Citi Handlowego Piotr Kalisz.

"Pierwszej podwyżki stóp spodziewamy się dopiero w pierwszym kwartale 2016 r." - dodał.

Ekonomista zwrócił uwagę, że RPP decydując się na cięcie stóp będzie też prawdopodobnie brać pod uwagę, czy obniżać wszystkie stopy procentowe w takim samym tempie. "Jeśli stopa podstawowa spadłaby o 100 pkt bazowych (1 pkt proc.) i lombardowa o ten sam poziom, to obniży się – zgodnie z ustawą antylichwiarską - maksymalny poziom oprocentowania. To automatycznie powoduje, że oprocentowanie kredytów będzie wyraźnie niższe niż dotychczas" - mówił.

Oznacza to, że kredyty stałyby się jeszcze bardziej dostępne, co w przypadku "ryzykownych klientów" mogłoby nieść pewne zagrożenie.

Kierownik działu analiz w Lion's Bank Bartosz Turek w rozmowie z PAP wskazał, że choć Rada nie zdecydowała jeszcze o obniżkach stóp procentowych, to kredytobiorcy już mogą się cieszyć z niższego oprocentowania kredytów. Jak wskazywał - WIBOR, czyli ważny składnik oprocentowania na polskim rynku, maleje już od połowy sierpnia br., gdyż rynek pozycjonuje się pod zapowiadane obniżenie stóp procentowych przez RPP.

"W połowie sierpnia WIBOR 3M (trzymiesięczny - PAP) notowany był na poziomie 2,67 proc., a w poniedziałek było to już tylko 2,24 proc." - mówił.

Oznacza to, że gdyby w sierpniu zaciągnąć 30-letni kredyt przy marży na poziomie 1,8 proc., na 300 tys. zł, to rata wyniosłaby 1514,7 zł, a zaciągając taki sam kredyt w poniedziałek, można było już liczyć na ratę w kwocie 1439,2 zł.

"Obniżka oprocentowania o 0,25 pkt proc. skutkowałaby obniżeniem raty takiego kredytu o około 40-45 zł, a w przeliczeniu na każde pożyczone 100 tys. zł - o około 13-15 zł" - wskazał.

Zdaniem ekonomistów Banku Pekao ewentualna środowa obniżka głównej stopy procentowej o 25 pkt bazowych byłaby neutralna dla złotego. Jednak gdyby doszło do głębszego cięcia, to nie można wykluczyć przejściowego osłabienia złotego w kierunku 4,22-4,24 zł za euro.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Słowa kluczowe:

kredyty

,

pieniądze

Warto poczytać

 1. mid-epa05600576 24.10.2016

  Uchodźcy masowo zakłamują swój wiek

  Co czwarty nieletni uchodźca w Wielkiej Brytanii nie jest nieletni.

 2. bliski-wschód-syria 23.10.2016

  Coraz mniej chrześcijan na Bliskim Wschodzie

  Wierni różnorodnych Kościołów wschodnich padają ofiarą Państwa Islamskiego (IS), a niewielka tylko część zdołała uciec za granicę.

 3. ashtray-12654551920 22.10.2016

  W Polsce ubywa palaczy

  Badania pokazują, że spada odsetek osób palących papierosy; to efekt rosnącej świadomości szkodliwości palenia i swoistej mody na niepalenie.

 4. 500SI 21.10.2016

  Na co Polacy wydają 500+?

  Blisko połowa Polaków pieniądze z 500+ wydaje na potrzeby całej rodziny; ponad jedna trzecia wydziela je z domowego budżetu i przeznacza na określone cele, jedna piąta wydziela je częściowo - wynika z badania CBOS.

 5. 212784eecf3a4479282af65f6d3b98dc8d69df64 20.10.2016

  Prawie 4 mln dzieci korzysta z 500+

  Do rodzin trafiło już 11,3 mld zł. To dane po pełnych sześciu miesiącach obowiązywania programu.

 6. EurocopterEC-725CougarMkII 19.10.2016

  Pawłowicz: Państwo musi się kierować swoim interesem

  Posłanka PiS prof. Krystyna Pawłowicz mówiła w rozmowie z portalem wPolityce.pl o sprawie Caracali.

 7. industry-406905960720 19.10.2016

  NIK: Nieprawidłowa ochrona ważnych obiektów

  Obiekty kluczowe dla funkcjonowania i bezpieczeństwa państwa i obywateli nie są dostatecznie chronione - wynika z kontroli NIK.

 8. money-14540131920 18.10.2016

  GUS: wzrost wynagrodzeń we wrześniu

  Przeciętne wynagrodzenie brutto we wrześniu wyniosło 4.217,96 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 3,9 proc. - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook