Jedynie prawda jest ciekawa

Ponad tysiąc osób deportowano do Polski w 2012 r.

07.04.2013

W ubiegłym roku z krajów europejskich do Polski deportowano 1,2 tys. cudzoziemców. To osoby, które w Polsce wnioskowały o nadanie statusu uchodźcy, ale zamiast poczekać na rozpatrzenie wniosku - jak mówi prawo - opuściły jej terytorium.

Z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców wynika, że w ubiegłym roku najwięcej wniosków o deportację do Polski złożyły: Francja (1 525), Niemcy (942), Austria (568), Szwecja (407), Belgia (349). W sumie państwa europejskie złożyły 4 729 wniosków o deportację do Polski. Deportowanych zostało 1 249 osób.

Według specjalisty Wydziału Postępowań Dublińskich UdSC Anety Stec osoby, które do Polski nie dotarły, uciekły przed deportacją, wróciły do kraju pochodzenia albo odwołały się od decyzji o deportacji.

Zgodnie z rozporządzeniem unijnym, cudzoziemcy, którzy złożyli wniosek o nadanie statusu uchodźcy w danym kraju UE, muszą zostać na jego terytorium do czasu rozpatrzenia wniosku - w przypadku Polski wniosek rozpatruje Urząd do Spraw Cudzoziemców. Jeśli cudzoziemiec zdecyduje się opuścić kraj, w którym złożył wniosek, może być do niego deportowany.

Jak powiedziała rzeczniczka UdSC Ewa Piechota ze statystyk wynika, że zdecydowana większość osób, które składają wniosek o przyznanie statusu uchodźcy w Polsce, nie kontynuuje procedury uchodźczej i opuszcza terytorium naszego kraju. Wówczas procedura dotycząca przyznania statusu uchodźcy jest zawieszana a potem umarzana.

Przykładowo, 26 marca o przyznanie statusu uchodźcy w Terespolu złożono 32 wnioski, które obejmowały w sumie 103 osoby (w przypadku rodziny składany jest jeden wniosek), natomiast do ośrodka recepcyjnego w Białej Podlaskiej dotarło 31 osób.

Z danych UdSC wynika, że w ubiegłym roku złożono w Polsce 10 753 wniosków o nadanie statusu uchodźcy (najwięcej obywatele Rosji - ponad 6 tys.; Gruzji - ponad 3,2 tys. wniosków); umorzono 8 641 postępowań; status uchodźcy nadano 87 osobom (w tym 48 obywatelom Rosji, 24 obywatelom Białorusi).

Jak wyjaśniła Piechota, w przypadku deportacji do Polski cudzoziemiec ma możliwość wznowienia procedury uchodźczej, może także złożyć ponowny wniosek o przyznanie statusu uchodźcy. Wówczas trafia do ośrodka dla cudzoziemców, otrzymuje tam świadczenia. Tego rodzaju pomocy nie uzyskują osoby deportowane do Polski, którym przyznano ochronę uzupełniającą na terenie Polski lub otrzymali decyzję o przyznaniu pobytu tolerowanego - dodała Piechota.

PAP

[FOTO: Mikhail Evstafiev - Wikipedia]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook