Jedynie prawda jest ciekawa

Ponad 560 tys. osób deklaruje przyjazd na ŚDM

25.01.2016

Już ponad 560 tys. osób deklaruje przyjazd na Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie - podał w poniedziałek raporcie o stanie przygotowań Komitet Organizacyjny tego wydarzenia. Wciąż potrzebne są miejsca noclegowe dla pielgrzymów oraz wolontariusze.


Najwięcej osób, które do tej pory zarejestrowały swój udział w ŚDM pochodzi z: Włoch (83 tys.), Francji (39,5 tys.) i Hiszpanii (ponad 32 tys.). Ponad 58 tys. zainteresowanych przyjazdem zgłosiło się w grupach międzynarodowych. Część grup przeszła już do kolejnej fazy rejestracji, podczas której wybierają pakiet pielgrzyma i konkretne świadczenia, z jakich chcą skorzystać podczas pobytu w Krakowie.

"Na pół roku przed Światowymi Dniami Młodzieży prace przygotowawcze idą wielotorowo. Dziś do najważniejszych kwestii należy rekrutacja wolontariuszy. Podczas wydarzeń w lipcu potrzebujemy pomocy około 25 tys. młodych, którzy poza uczestnictwem włączą się w ŚDM przez konkretne zadania i posługi. Poszukujemy ludzi z kraju i zagranicy, ale zwłaszcza z Archidiecezji Krakowskiej" - powiedziała PAP Ewa Korbut z Biura Prasowego ŚDM Kraków 2016.

Dotychczas chęć zaangażowania w wolontariat krótkoterminowy podczas ŚDM zgłosiło ok. 8 tys. osób. Zrekrutowano blisko 1,5 tys. młodych z Polski i zagranicy oraz 3 tys. osób, działających w Parafialnych Komitetach Organizacyjnych na terenie Archidiecezji Krakowskiej. Ambasadorem Wolontariuszy ŚDM został Muniek Staszczyk.

Przy Komitecie Organizacyjnym ŚDM Kraków 2016 działają także wolontariusze długoterminowi z Polski, Kanady, Nowej Zelandii, Brazylii, Kolumbii, Argentyny, Ukrainy, Rosji i Włoch. Wspierają oni dział tłumaczeń, ale także system rejestracyjny, kontakty zagraniczne, media społecznościowe i redakcję strony internetowej, która działa w dziewięciu językach i jest przystosowana dla osób niedowidzących.

Pielgrzymi przyjeżdżający na ŚDM zakwaterowani będą w parafiach na terenie województwa małopolskiego oraz w gminach i dekanatach leżących w bliskim sąsiedztwie Małopolski na terenie województw śląskiego i świętokrzyskiego. Pielgrzymi będą kwaterowani także w miejscach udostępnianych przez miasto - w szkołach, domach kultury i innych placówkach, których jest ok. 200.

"Wciąż potrzeba kolejnych miejsc noclegowych dla pielgrzymów. Apelujemy do wszystkich rodzin z miejsc objętych strefami zakwaterowania o otwarcie drzwi swoich domów i przyjęcie młodych z całego świata. Dla nich będzie to ważne doświadczenie polskiej gościnności i kultury" - mówiła Korbut.

Na przyjęcie pielgrzymów tuż przed wydarzeniami centralnymi ŚDM w Krakowie przygotowuje się 40 polskich diecezji oraz diecezja ordynariatu polowego. W sumie gospodarze "Dni w Diecezjach", które odbędą się od. 20 -25 lipca, zadeklarowali gotowość goszczenia u siebie ponad 270 tys. pielgrzymów. Blisko 160 tys. miejsc zostało już zarezerwowanych.

W opublikowanym w poniedziałek raporcie szczegółowo opisany został przebieg tzw. wydarzeń centralnych w Krakowie. Każde z nich będzie mieć swój oddzielny temat, motto i odpowiednią oprawę. Przed każdą z ceremonii odbywać się będą trzygodzinne wydarzenie poprzedzające: modlitwy, śpiew, tańce. Codziennie odmawiana będzie Koronka do Bożego Miłosierdzia.

Światowe Dni Młodzieży 2016 pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" odbędą się w Krakowie i w Wieliczce w dniach od 26 do 31 lipca 2016 roku. Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie.

PAP/mmil

[Fot. Fratria]

 

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook