Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Ponad 4 mln spraw w e-sądzie

21.09.2012

Do e-sądu wpłynęło dotychczas ponad 4 mln spraw, 98 proc. z nich zostało załatwionych. Jak informują sędziowie, coraz częściej obywatele korzystają z prawa do sprzeciwu, którego złożenie w terminie automatycznie wstrzymuje wydany przez e-sąd nakaz zapłaty.

E-sąd, czyli Elektroniczne Postępowanie Upominawcze (EPU), funkcjonuje od stycznia 2010 r. Postępowanie takie dotyczy głównie osób zalegających z różnymi opłatami np. za prąd czy telefon. Cała procedura - od złożenia pozwu, po wydanie nakazu zapłaty - odbywa się przez internet. E-sąd formalnie jest VI Wydziałem Cywilnym Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie, rozpatruje najprostsze pozwy z całej Polski.

Jak poinformował na konferencji prasowej w piątek rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie Artur Ozimek, dotychczas do e-sądu wpłynęło ponad 4 mln 55 tys. spraw, z czego prawie 98 proc. zostało załatwionych. W e-sądzie pracuje łącznie 161 referendarzy i sędziów, z czego 100 orzeka zdalnie w różnych ośrodkach kraju, w różnym wymiarze.

Większość pozwów w tym postępowaniu dotyczy stosunkowo niedużych kwot - kilkusetzłotowych. Zdaniem Ozimka są to roszczenia, których przedsiębiorcy nie dochodzili dotychczas w tradycyjnym postępowaniu, które pochłania więcej czasu niż EPU. "Nie zmniejszyła się liczba pozwów +papierowych+, bo tych najmniejszych kwot przedsiębiorcy w tym tradycyjnym postępowaniu najczęściej nie dochodzili" - powiedział.

W roku 2012 wzrosła znacznie liczba sprzeciwów, do wnoszenia których ma prawo pozwany, który nie zgadza się z nakazem zapłaty. Od początku istnienia e-sądu wpłynęło ich ok. 137 tys. (co stanowi 3,3 proc. ogółu spraw), ale aż 47 proc. sprzeciwów wpłynęło w roku 2012. Zwiększyła się też liczba zażaleń wniesionych na orzeczenie e-sądu. "Świadomość prawna Polaków jest coraz wyższa" - ocenił Ozimek.

Przewodnicząca VI Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego Lublin-Zachód Anna Brenk-Czapska przypomniała, że wraz z nakazem zapłaty pozwany otrzymuje szczegółowe pouczenie, w jaki sposób i w jakim terminie może wnieść sprzeciw. Wniesienie sprzeciwu - w ciągu 14 dni od otrzymania nakazu zapłaty - powoduje, że wydany nakaz traci moc, a sprawa jest przekazywana do sądu do tradycyjnego
postępowania.

"Sprzeciw nie wymaga szczegółowego uzasadnienia i przedstawienia dowodów. Pozwany (...) powinien wskazać jedynie zarzuty, co do istoty sprawy, a tak naprawdę wystarczy, że napisze na kartce papieru bądź w formie elektronicznej złoży oświadczenie, że nie zgadza się z wydanym nakazem zapłaty" - powiedziała przewodnicząca.

Odniosła się do kilku publikacji prasowych sugerujących, że e-sąd służy coraz częściej wyłudzeniom, ponieważ wierzyciele, często firmy windykacyjne, mają możliwość poprzez EPU domagać się roszczeń nieistniejących, tych samych po kilka razy lub nawet przedawnionych.

Jak wyjaśniła Brenk-Czapska, sąd bierze pod uwagę przedawnienie roszczenia tylko wtedy, jeśli sam pozwany o to zawnioskuje. Dodała, że bez podniesienia tego zarzutu przez pozwanego, dla sądu nie ma znaczenia, kiedy powstał dług.

Zaznaczyła też, że gdy nie można skutecznie doręczyć nakazu zapłaty - np. dokument wraca z adnotacją listonosza, że adres jest nieaktualny - sąd podejmuje próby ustalenia prawidłowego adresu i zwraca się o to do powoda. Jeśli ustalenie adresu jest niemożliwe, nakaz zapłaty zawsze zostaje uchylony, a sprawa przekazana do tradycyjnego trybu.

"Nie można mówić o tym, że e-sąd preferuje masowych powodów, a pozwany jest bezbronny" - powiedziała Brenk-Czapska.

PAP/kop
[fot. sxc.hu]
Słowa kluczowe:

e-sądy

,

sprawy

,

pozwy

,

płatność

,

odwołanie

Warto poczytać

 1. wnio5000 27.03.2017

  CBOS: 52 proc. Polaków za polityką prorodzinną państwa

  Jak podkreśla CBOS postrzeganie polityki państwa wobec rodziny zależy głównie od poglądów politycznych.

 2. pregnant-775036960720 26.03.2017

  Większość środków z 500+ wydano na bieżące potrzeby

  Większość otrzymanych środków beneficjenci programu wydali na bieżące potrzeby - oceniła prof. Monika Marcinkowska z Instytutu Finansów Uniwersytetu Łódzkiego.

 3. ataki-stefek 25.03.2017

  Większość polskich firm obawia się cyberataków

  64 proc. polskich firm produkcyjnych obawia się cyberataków na systemy przemysłowe, których skutkiem może być np. wstrzymanie produkcji - wynika z najnowszego raportu PwC.

 4. brexit-stefczyk 24.03.2017

  UE zaniepokojona pozornym wzbogaceniem regionów po Brexicie

  "Jeżeli państwa członkowskie będą chciały utrzymać taki sam poziom finansowania, czyli 1 proc. dochodu narodowego brutto, to pieniędzy będzie mniej o 13 proc."

 5. board-16666441280 23.03.2017

  MEN: Samorządy przygotowane do reformy szkoły

  Podjęto blisko 98 proc. uchwał dostosowujących sieć szkół do nowego ustroju szkolnego.

 6. las1 21.03.2017

  GUS: Coraz więcej lasów w Polsce!

  Lasy w Polsce rosną na ponad 9 mln ha, czyli zajmują 31 proc. powierzchni kraju.

 7. 26911782094ea08d9aa62o 20.03.2017

  Awans Polski w rankingu najszczęśliwszych państw

  Polska w rankingu uplasowała się na 46. miejscu. W tegorocznym zestawieniu nasz kraj wyprzedził m.in.: Włochy, Japonię czy Portugalię.

 8. tractor-385681960720 19.03.2017

  Rolnicy biorą coraz więcej pożyczek na zakup ziemi

  - Ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o obrocie gruntami spowodowała widoczny wzrost na rynku finansowania ziemi rolnej - wynika z raportu BZ WBK Leasing.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook