Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Ponad 4 mln spraw w e-sądzie

21.09.2012

Do e-sądu wpłynęło dotychczas ponad 4 mln spraw, 98 proc. z nich zostało załatwionych. Jak informują sędziowie, coraz częściej obywatele korzystają z prawa do sprzeciwu, którego złożenie w terminie automatycznie wstrzymuje wydany przez e-sąd nakaz zapłaty.

E-sąd, czyli Elektroniczne Postępowanie Upominawcze (EPU), funkcjonuje od stycznia 2010 r. Postępowanie takie dotyczy głównie osób zalegających z różnymi opłatami np. za prąd czy telefon. Cała procedura - od złożenia pozwu, po wydanie nakazu zapłaty - odbywa się przez internet. E-sąd formalnie jest VI Wydziałem Cywilnym Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie, rozpatruje najprostsze pozwy z całej Polski.

Jak poinformował na konferencji prasowej w piątek rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie Artur Ozimek, dotychczas do e-sądu wpłynęło ponad 4 mln 55 tys. spraw, z czego prawie 98 proc. zostało załatwionych. W e-sądzie pracuje łącznie 161 referendarzy i sędziów, z czego 100 orzeka zdalnie w różnych ośrodkach kraju, w różnym wymiarze.

Większość pozwów w tym postępowaniu dotyczy stosunkowo niedużych kwot - kilkusetzłotowych. Zdaniem Ozimka są to roszczenia, których przedsiębiorcy nie dochodzili dotychczas w tradycyjnym postępowaniu, które pochłania więcej czasu niż EPU. "Nie zmniejszyła się liczba pozwów +papierowych+, bo tych najmniejszych kwot przedsiębiorcy w tym tradycyjnym postępowaniu najczęściej nie dochodzili" - powiedział.

W roku 2012 wzrosła znacznie liczba sprzeciwów, do wnoszenia których ma prawo pozwany, który nie zgadza się z nakazem zapłaty. Od początku istnienia e-sądu wpłynęło ich ok. 137 tys. (co stanowi 3,3 proc. ogółu spraw), ale aż 47 proc. sprzeciwów wpłynęło w roku 2012. Zwiększyła się też liczba zażaleń wniesionych na orzeczenie e-sądu. "Świadomość prawna Polaków jest coraz wyższa" - ocenił Ozimek.

Przewodnicząca VI Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego Lublin-Zachód Anna Brenk-Czapska przypomniała, że wraz z nakazem zapłaty pozwany otrzymuje szczegółowe pouczenie, w jaki sposób i w jakim terminie może wnieść sprzeciw. Wniesienie sprzeciwu - w ciągu 14 dni od otrzymania nakazu zapłaty - powoduje, że wydany nakaz traci moc, a sprawa jest przekazywana do sądu do tradycyjnego
postępowania.

"Sprzeciw nie wymaga szczegółowego uzasadnienia i przedstawienia dowodów. Pozwany (...) powinien wskazać jedynie zarzuty, co do istoty sprawy, a tak naprawdę wystarczy, że napisze na kartce papieru bądź w formie elektronicznej złoży oświadczenie, że nie zgadza się z wydanym nakazem zapłaty" - powiedziała przewodnicząca.

Odniosła się do kilku publikacji prasowych sugerujących, że e-sąd służy coraz częściej wyłudzeniom, ponieważ wierzyciele, często firmy windykacyjne, mają możliwość poprzez EPU domagać się roszczeń nieistniejących, tych samych po kilka razy lub nawet przedawnionych.

Jak wyjaśniła Brenk-Czapska, sąd bierze pod uwagę przedawnienie roszczenia tylko wtedy, jeśli sam pozwany o to zawnioskuje. Dodała, że bez podniesienia tego zarzutu przez pozwanego, dla sądu nie ma znaczenia, kiedy powstał dług.

Zaznaczyła też, że gdy nie można skutecznie doręczyć nakazu zapłaty - np. dokument wraca z adnotacją listonosza, że adres jest nieaktualny - sąd podejmuje próby ustalenia prawidłowego adresu i zwraca się o to do powoda. Jeśli ustalenie adresu jest niemożliwe, nakaz zapłaty zawsze zostaje uchylony, a sprawa przekazana do tradycyjnego trybu.

"Nie można mówić o tym, że e-sąd preferuje masowych powodów, a pozwany jest bezbronny" - powiedziała Brenk-Czapska.

PAP/kop
[fot. sxc.hu]
Słowa kluczowe:

e-sądy

,

sprawy

,

pozwy

,

płatność

,

odwołanie

Warto poczytać

 1. ZK2311201608 18.01.2017

  CBOS: Coraz niższa ocena pracy posłów

  Prawie 70 proc. Polaków negatywnie ocenia pracę posłów.

 2. winter-landscape-1209130960720 17.01.2017

  Leśnicy i myśliwi dokarmiają zwierzęta

  Leśnicy i myśliwi na Podkarpaciu od kilku tygodni dokarmiają zwierzęta i ptaki. "W lasach południowo-wschodniej Polski czeka na nich ponad tysiąc zimowych miejsc dokarmiania" - powiedział PAP rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

 3. money-256282960720-1 16.01.2017

  Niepewna sytuacja finansowa artystów

  Największa niepewność związana z sytuacją finansową dotyka artystów plastyków; najmniejsza - m.in. literatów, dziennikarzy.

 4. mid-17113038-1 14.01.2017

  800 osobom pomaga CPMiU w Warszawie

  800 obcokrajowców korzysta ze wsparcia Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Archidiecezji Warszawskiej prowadzonej przez Caritas Polska.

 5. up-chrobry-1163461960720 13.01.2017

  Co sprawdzić przed wysłaniem dziecka na zimowisko?

  Wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora - radzi MEN przed rozpoczynającymi się w sobotę feriami w szkołach. Przypomina, że informacje o organizatorach można znaleźć w publicznej bazie wypoczynku.

 6. rosary-12110641280 12.01.2017

  CBOS: Sondaż zasad moralnych Polaków

  21 proc. respondentów stwierdziło, że należy mieć wyraźne zasady moralne i nigdy od nich nie odstępować.

 7. jakfajniebyctatayoutube 11.01.2017

  Fundacja Mamy i Taty: Głęboki kryzys ojcostwa

  "Jako kraj zajmujemy jedno z ostatnich miejsc, jeżeli chodzi o dzietność" - podają organizatorzy kampanii "Jak fajnie być tatą".

 8. mid-17107051 10.01.2017

  Amerykańskie wojsko w Polsce. WIDEO

  Amerykańskie brygady mają przebywać w Polsce i innych krajach regionu rotacyjnie w ramach operacji Atlantic Resolve.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook