Jedynie prawda jest ciekawa

Ponad 3 tys. Europejczyków wyjechało na dżihad

08.03.2015

Od 3 tys. do 5 tys. Europejczyków przyłączyło się do walk w krajach objętych konfliktem, m.in. w Syrii. Do końca roku ich liczba może wzrosnąć nawet do 10 tysięcy - powiedział dziś premier Francji Manuel Valls w wywiadzie dla francuskiej rozgłośni „Europe 1”.

„To ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa Europy. We Francji dotyczy to ok. 1,5 tys. w większości młodych ludzi, którzy albo są już w Syrii i Iraku, stamtąd wrócili albo zamierzają tam pojechać. 90 młodych Francuzów zginęło w ostatnich miesiącach walcząc w szeregach Państwa Islamskiego” – dodał francuski premier.

Europol przygotował w styczniu bazę danych z 2,5 tys. nazwisk podejrzanych europejskich dżihadystów, którzy po powrocie do swoich krajów zamieszkania mogą chcieć dokonać zamachów. Według Europolu do Wielkiej Brytanii wróciło w ostatnich tygodniach ponad 300 dżihadystów, którzy zdaniem Londynu „zagrażają bezpieczeństwu kraju”.

„Problemem, z którym obecnie mamy do czynienia, są nie tylko Syria i Irak, ale też inne siatki terrorystyczne na świecie, w Afryce, np. na Półwyspie Arabskim, które są filiami Al-Kaidy” – podkreślił Valls.

Według niego „musimy wykazać się dużą ostrożnością”. „Trzeba zmobilizować społeczeństwa, rodziny oraz wystosować apel do tych młodych ludzi, którzy za życiowy cel obrali sobie męczeńską śmierć w imię Allaha” – zaznaczył szef francuskiego rządu.  

Odpowiadając na apele służb bezpieczeństwa i wywiadu, brytyjski premier David Cameron zapewnił, że jeśli jego ugrupowanie zwycięży w majowych wyborach parlamentarnych, to umożliwi organom ścigania monitorowanie rozmów telefonicznych i internetowej komunikacji obywateli, by móc zapobiec zamachom.

Ryb, Le Figaro

Fot. [PAP/epa]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook