Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Polskie gangi stają się coraz sprawniejsze

23.09.2014

Grupy przestępcze działające w Polsce są coraz bardziej mobilne, mają coraz częściej charakter multiprzestępczy i międzynarodowy. Nadal skupiają się głównie na przestępczości gospodarczej i narkotykowej - wynika z raportu MSW dot. bezpieczeństwa w 2013 r.

Raport został przygotowany na podstawie m.in. informacji zebranych i przekazanych przez Policję, Straż Graniczną, ABW, Służbę Więzienną, Żandarmerię Wojskową czy prokuraturę. Dotyczy nie tylko przestępczości zorganizowanej, ale także m.in. handlu ludźmi, nielegalnej imigracji czy bezpieczeństwa na drogach.

Z opracowania wynika, że gangi działające w Polsce coraz częściej mają charakter multiprzestępczy i międzynarodowy. Są też coraz bardziej mobilne i elastyczne, rozszerzają swoje wpływy nie tylko na kraje Europy Zachodniej, ale też np. USA, współpracując i integrującym się z tamtejszymi grupami. Wykorzystują nowinki techniczne i coraz częściej czerpią zyski z cyberprzestępczości (np. z oszustw internetowych).

Kolejnym trendem, na który wskazują autorzy raportu, jest to, że w miejsce dużych grup przestępczych o wysokim stopniu zorganizowania (takich jakie działały w latach 90.) powstają mniejsze, często luźno powiązane ze sobą i współpracujące w poszczególnych obszarach przestępczej działalności. Najczęściej zajmują się one przestępczością ekonomiczną - z danych MSW wynika, że taki charakter miało ponad 39 proc. grup rozpracowywanych przez policję, ponad 44 proc. gangów rozpracowywanych przez Straż Graniczną i blisko 80 proc. spośród tych, które w 2013 r. były w zainteresowaniu ABW. Chodzi tu nie tylko o wyłudzenia akcyzy i VAT, zaniżanie należności publicznoprawnych oraz przestępstwa na rynku kapitałowym, bankowym i ubezpieczeniowym, ale też przestępczość związaną z zamówieniami publicznymi czy przeciwko prawom autorskim.

Autorzy opracowania zaznaczają, że walkę z tego typu przestępczością utrudnia to, że działalność gangów prowadzona jest pod przykrywką legalnie działających firm i przy wykorzystaniu podstawionych osób - tzw. słupy lub specjalnie utworzone firmy zawieszają lub kończą działalność tuż po przeprowadzeniu niezgodnych z prawem operacji finansowych. Dodatkowo w celu ukrycia swojej działalności gangi korzystają z korupcji i prania brudnych pieniędzy, dzięki czemu legalizują i ukrywają zdobyte korzyści majątkowe.

Kolejnym istotnym obszarem, jeśli chodzi o przestępczość zorganizowaną w Polsce, jest – według raportu - przestępczość narkotykowa. Polska, ze względu na położenie na przecięciu szlaków przemytniczych, jest zarówno państwem tranzytowym - dla kokainy i heroiny (choć część z tych środków odurzających pozostaje w kraju), jak i znaczącym pod względem ilości i jakości producentem narkotyków syntetycznych - głównie amfetaminy.

W 2013 roku Polska, obok Belgii i Holandii, była postrzegana jako jeden z czołowych w Europie producentów amfetaminy. Nowym trendem - według opracowania - jest udział polskich obywateli w przemycie narkotyków do Skandynawii, z pominięciem terytorium Polski; coraz częściej też na polski rynek trafiają narkotyki naturalne - np. marihuana, a Polska stała się znaczącym importerem narkotyków z grupy cannabis, czyli wytwarzanych z konopi innych niż włókniste.

Według autorów raportu takie tendencje nie ulegną w najbliższym czasie zmianie. Nadal dominować będą małe, ale dobrze zorganizowane i współpracujące ze sobą gangi. Coraz bardziej będą też nastawione na różnorodność metod działania. Służby zauważają także, że coraz częściej działające w Polsce gangi angażują się w nielegalną produkcję wyrobów tytoniowych (papierosów, krajanki tytoniowej, tytoniu konfekcjonowanego), co ma związek z utrzymującym się zainteresowanie przemytem papierosów do UE z krajów Europy Wschodniej i Chin.

Kolejnym trendem jest specjalizowanie się polskich grup przestępczych w hazardzie internetowym.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]


Słowa kluczowe:

mafia paliwowa

,

przestępczość

Warto poczytać

 1. DmitryMedvedevandAleksandrLukashenko18July2012jpeg 22.01.2017

  Białoruś: W 2016 r. mniej represji

  Zmniejszyła się skala represji i łamania praw człowieka, ale nie miały miejsce zmiany systemowe.

 2. human-8749791280 21.01.2017

  Policja: Oszuści zagrażają naszym dziadkom

  „Mówimy też o tym ludziom młodym, tym prawdziwym wnukom, aby rozmawiali z seniorami i ostrzegali przed oszustami”.

 3. hacker-1569744960720 19.01.2017

  Coraz więcej cyberataków na NATO

  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w czwartek w wywiadzie dla "Die Welt", że liczba cyberataków przeciwko Sojuszowi była w 2016 roku o 60 proc. większa niż rok wcześniej. Za większością tych ataków stały zdaniem ekspertów inne państwa.

 4. ZK2311201608 18.01.2017

  CBOS: Coraz niższa ocena pracy posłów

  Prawie 70 proc. Polaków negatywnie ocenia pracę posłów.

 5. winter-landscape-1209130960720 17.01.2017

  Leśnicy i myśliwi dokarmiają zwierzęta

  Leśnicy i myśliwi na Podkarpaciu od kilku tygodni dokarmiają zwierzęta i ptaki. "W lasach południowo-wschodniej Polski czeka na nich ponad tysiąc zimowych miejsc dokarmiania" - powiedział PAP rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

 6. money-256282960720-1 16.01.2017

  Niepewna sytuacja finansowa artystów

  Największa niepewność związana z sytuacją finansową dotyka artystów plastyków; najmniejsza - m.in. literatów, dziennikarzy.

 7. mid-17113038-1 14.01.2017

  800 osobom pomaga CPMiU w Warszawie

  800 obcokrajowców korzysta ze wsparcia Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Archidiecezji Warszawskiej prowadzonej przez Caritas Polska.

 8. up-chrobry-1163461960720 13.01.2017

  Co sprawdzić przed wysłaniem dziecka na zimowisko?

  Wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora - radzi MEN przed rozpoczynającymi się w sobotę feriami w szkołach. Przypomina, że informacje o organizatorach można znaleźć w publicznej bazie wypoczynku.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook