Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Polska z dodatnim saldem w handlu rolnym

21.09.2016

W ostatnich 10 latach, a nawet od roku 2004 eksport polskiej żywności na rynki poza Polską wzrósł sześciokrotnie. Obecnie wynosi 23,6 mld euro.

Polskie rolnictwo świetnie sobie radzi na rynkach międzynarodowych, saldo w handlu rolnym jest dodatnie i wynosi 7,7 mld euro - poinformował w środę sejmowe komisje dyrektor generalny ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich w Komisji Europejskiej Jerzy Plewa.

Wraz z przedstawicielem Ministerstwa Rolnictwa przedstawiał on posłom z komisji rolnictwa i komisji ds. UE informację nt. istotnych dla Polski kwestii związanych z sektorem rolniczym w negocjowanej między UE i USA umowie o wolnym handlu (TTIP). -Polskie rolnictwo, jeśli chodzi o rynki zewnętrzne, radzi sobie bardzo dobrze. W ostatnich 10 latach, a nawet od roku 2004 eksport polskiej żywności na rynki poza Polską wzrósł sześciokrotnie. Obecnie wynosi 23,6 mld euro. Import jest znacznie niższy, bo wynosi 15,9 mld euro, a więc Polska ma dodatnie saldo handlowe 7,7 mld euro rocznie- powiedział Plewa, powołując się na dane Agencji Rynku Rolnego oraz statystyki unijne. -Sześciokrotny wzrost eksportu polskiej żywności jest bezprecedensowy. Nie ma drugiego takiego przypadku, który by pokazywał podobne liczby- dodał.

Przypomniał, że polskie rolnictwo jest bardzo mocno zintegrowane z rolnictwem unijnym i obecnie 82 proc. eksportu to eksport na rynki innych państw członkowskich. Odnosząc się negocjowanej umowy TTIP, przypomniał, że cała UE jest eksporterem netto żywności i ten eksport sięga 129 mld euro. -Ze Stanami Zjednoczonymi, które są naszym największym partnerem, dodatnie saldo handlowe wynosi właśnie 7 mld euro netto. Wartość eksportu to 19 mld euro- powiedział dyrektor.

-A więc mimo tych różnic, jeśli chodzi o strukturę rolnictwa, mimo tych bardzo często rozpowszechnianych informacji, że rolnictwo unijne, w tym polskie jest niekonkurencyjne, liczby są zupełnie inne- podkreślił dyrektor. Wskazał również, że celem każdego porozumienia handlowego jest wypracowanie lepszych warunków do funkcjonowania zarówno dla producentów, jak i eksporterów.  -I w porozumieniu ze Stanami Zjednoczonymi poszukujemy właśnie takich warunków-  wyjaśnił.

Zauważył, że mimo wspólnych wartości i interesów strategicznych UE i USA, firmy po obu stronach Atlantyku konkurują ze sobą i ich różnice ujawniają się w trakcie negocjacji. W sprawach rolnych - zaznaczył - główna uwaga skupiona jest na taryfach i pozataryfowych ograniczeniach w handlu. Podkreślił też, że UE ma swoje interesy ofensywne, jak np. rynek mleczarski.

Obecny na posiedzeniu wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki wskazał, że największy postęp MriRW odnotowuje w negocjacjach taryfowych, które są głównym celem strony amerykańskiej i które na razie nie gwarantują zapewnienia odpowiedniej ochrony dla towarów uznanych przez UE za wrażliwe. -W kwestiach istotnych dla Unii Europejskiej, które wiążą się z ochroną europejskiego modelu rolnictwa, zapewnieniem utrzymania w Unii obecnego poziomu jakości i bezpieczeństwa żywności, likwidacją barier pozataryfowych w dostępie do rynku USA negocjacje są znacznie mniej zaawansowane-  wskazał.

-Nie wydaje się, aby istniały obecnie warunki do finalizacji negocjacji TTIP-  przyznał wiceminister. Według niego Polskę satysfakcjonowałoby zapewnienie odpowiedniej ochrony najbardziej wrażliwych dla Unii Europejskiej produktów, utrzymania obecnego poziomu unijnych wymagań SPS (sanitarnych i fitosanitarnych) wobec importowanych produktów, eliminacji bądź przynajmniej realnego ograniczenia barier pozataryfowych w dostępie do rynku USA, a wreszcie przygotowania mechanizmów łagodzących dostosowania strukturalne w rolnictwie UE, które pociągnie za sobą liberalizacja handlu rolnego ze Stanami Zjednoczonymi, w tym - dodatkowe środki finansowe.

Posłowie zwracali uwagę, że TTIP stanowi zagrożenie dla polskiego modelu rolnictwa i produkcji. Zdaniem szefa sejmowej komisji rolnictwa Jarosława Sachajko (Kukiz'15), wysoki dodatni bilans polskiego eksportu wynika właśnie z ochrony pozataryfowej, jak np. zakazy stosowania pewnych środków ochrony roślin czy pasz.  -Za chwilę ich nie będzie- ostrzegł.

Poseł Jan Krzysztof Ardanowski (PiS) mówił, że USA stosują różne formy wsparcia dla sektora rolnego, tańsza jest energia, i jeżeli w porozumieniu z Amerykanami zabraknie klauzul ochronnych, zakończy się ono klęską rolnictwa europejskiego. Poseł Robert Telus (PiS) podkreślił natomiast, że jeśli umowa nie zabezpieczy interesów polskiego rolnika, nie będzie wolno do niej dopuścić. Europoseł Janusz Korwin-Mikke zauważył, że posłowie polskiego parlamentu powinni przede wszystkim dbać o interes obywateli RP. -Natomiast na sali słyszę (...), że dbacie wyłącznie o interes producentów, w tym wypadku konkretnie - rolnych, a nie o interes obywateli. Otóż zadaniem posła jest dbać o interes Polaków, a nie producentów rolnych polskich. To nie jest to samo-  powiedział.

Słyszę z ust pana ministra, że jeśli Amerykanie przyślą nam tanie i dobre towary, to mamy je zablokować, bo zaszkodzi to polskim producentom. Otóż macie brać pod uwagę nie interes producentów, a interes konsumentów, bo celem produkcji jest konsumpcja, a nie produkcja- podkreślił. Negocjacje ws. TTIP trwają od 2013 r. Ich celem jest stworzenie największej strefy wolnego handlu na świecie. Żeby tak się stało, mają zostać ujednolicone normy techniczne oraz usunięte bariery w handlu po obu stronach Atlantyku, aby obniżyć koszty dla eksporterów, importerów i inwestorów.

Liberalizacja handlu z USA w Europie wywołuje jednak silny sprzeciw organizacji społecznych, antyglobalistycznych, rolników i związków zawodowych, zdaniem których pod naciskiem amerykańskich korporacji dojdzie do obniżenia unijnych standardów w zakresie prawa pracy, ochrony konsumentów czy bezpieczeństwa żywności. Do tej pory odbyło się 14 rund negocjacyjnych ws. TTIP. 15. odbędzie się na początku października w Nowym Jorku. W środę w Brukseli przeciw TTIP i wynegocjowanej z Kanadą umowie CETA protestowało kilka tysięcy osób. 


fot. [Fratria]


pc/PAP

Warto poczytać

 1. mid-epa05878034 30.03.2017

  UNHCR: Ogromny wzrost uchodźców z Syrii

  Według danych zgromadzonych przez tę oenzetowską agendę i rząd Turcji, poza Syrią przybywa obecnie 5 008 473 uchodźców.

 2. latvia-1352699960720 29.03.2017

  NIK: Ok. 25 tys. więźniów i aresztantów pracuje

  Najwięcej osób przebywających w zakładach karnych i aresztach śledczych - 70 proc. - jest zatrudnionych przez Służbę Więzienną.

 3. mid-epa05873313 28.03.2017

  FAO: 30 mln niedożywionych w Afryce Płn.

  W latach 2014-15 na Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej niedożywienie objęło 9,5 proc.

 4. wnio5000 27.03.2017

  CBOS: 52 proc. Polaków za polityką prorodzinną państwa

  Jak podkreśla CBOS postrzeganie polityki państwa wobec rodziny zależy głównie od poglądów politycznych.

 5. pregnant-775036960720 26.03.2017

  Większość środków z 500+ wydano na bieżące potrzeby

  Większość otrzymanych środków beneficjenci programu wydali na bieżące potrzeby - oceniła prof. Monika Marcinkowska z Instytutu Finansów Uniwersytetu Łódzkiego.

 6. ataki-stefek 25.03.2017

  Większość polskich firm obawia się cyberataków

  64 proc. polskich firm produkcyjnych obawia się cyberataków na systemy przemysłowe, których skutkiem może być np. wstrzymanie produkcji - wynika z najnowszego raportu PwC.

 7. brexit-stefczyk 24.03.2017

  UE zaniepokojona pozornym wzbogaceniem regionów po Brexicie

  "Jeżeli państwa członkowskie będą chciały utrzymać taki sam poziom finansowania, czyli 1 proc. dochodu narodowego brutto, to pieniędzy będzie mniej o 13 proc."

 8. board-16666441280 23.03.2017

  MEN: Samorządy przygotowane do reformy szkoły

  Podjęto blisko 98 proc. uchwał dostosowujących sieć szkół do nowego ustroju szkolnego.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook