Jedynie prawda jest ciekawa

Polska powinna skuteczniej walczyć z korupcją

26.07.2012

Brak przejrzystego prawa, słabe organizacje pozarządowe i wybiórcze traktowanie prawa dostępu do informacji publicznej - to największe bolączki Polski, które potęgują zjawisko korupcji w naszym kraju - uważa Transparency International w raporcie poświęconym skali korupcji w krajach Grupy Wyszechradzkiej.

Raport opublikowało Transparency International, opierając się głównie na tzw. Krajowych Systemach Uczciwości. Eksperci organizacji przeanalizowali skuteczność czterech państw Grupy Wyszehradzkiej w walce z korupcją. Wnioski są dość klarowne - o ile mamy w Polsce dobre ramy prawne, o tyle nie wystarczą one do wykorzenienia korupcji z życia publicznego. Potrzeba czegoś więcej, co sugerują eksperci.

Wskazują oni na słabość organizacji pozarządowych i sektora prywatnego w Polsce, które, zdaniem ekspertów mają do siebie zbyt małe zaufanie, przez co ci dwaj ważni uczestnicy życia publicznego nie współpracują ze sobą należycie. W raporcie skrytykowano także organizacje społeczeństwa obywatelskiego, które oceniono jako zależne od samorządów, co zmniejsza ich wiarygodność i rzetelność. 

Z kolei korupcji w sektorze prywatnym sprzyjają skomplikowane procedury prawne oraz trudności przy zakładaniu własnych firm. Powoduje to traktowanie państwa jako opresyjnego i nieprzychylnego przedsiębiorcom, o czym nie raz alarmowało wiele instytucji pozarządowych. 

Wątpliwości ekspertów budzi także wybiórczy dostęp do informacji publicznej. Jako przykład wskazano nieujawnienie zapisu rozmów między premierem Tuskiem i ówczesnym premierem Rosji, Władimirem Putinem. Dobrze oceniono z kolei polskie instytucje kontroli, zwłaszcza Najwyższą Izbę Kontroli. 

W raporcie zawarte są także bardziej konkretne wskazówki, jak wprowadzenie przejrzystych zasad funkcjonowania partii politycznych oraz ich finansowania, a także poprawa prawa, które zajmuje się zamówieniami publicznymi. 

sv, PAP

[Fot. sxc.hu]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook