Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Polska musi dozbroić Ukrainę!

18.01.2015

Eksperci nie mają wątpliwości, Polska powinna zbroić Ukrainę, bo ona walczy także o zapewnienie Polsce bezpieczeństwa.

Dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego Jan Malicki uważa, że obecnie przyszedł czas na bardzo konkretną pomoc dla będącej de facto w stanie wojny z Rosją Ukrainy. Według niego chodzi przede wszystkim pomoc w uzbrojeniu. Malicki zaznaczył, że ze względów budżetowych Polska nie jest w stanie sama udzielić takiego wsparcia Ukrainie, konieczna jest "składka Zachodu".

- Polska może to popierać, zabiegać, ale nie udźwignie tych miliardów. Może to wziąć na siebie tylko cały demokratyczny świat Zachodu; to bardzo konkretna pomoc, której udzielenie dopuszczają zresztą ustalenia wrześniowego szczytu NATO w Newport - powiedział. Jak dodał, jeżeli Ukrainie nie uda się obronić przed rosyjską agresją, to zagrożenie z nią związane zbliży się do Polski.

Jeżeli chodzi o reformy, Polska może pomóc Ukrainie przede wszystkim w kwestiach samorządności oraz walki z korupcją.

- Polska reforma samorządowa uznawana jest za ogromny sukces i obie strony, zarówno polska jak i ukraińska są zgodne, że Ukraina bardzo potrzebuje zmian w tym obszarze - powiedział Malicki.

Przypomniał, że Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy przyjęła w październiku pakiet ustaw antykorupcyjnych. Jednym z jego głównym elementów jest powołanie Narodowego Biura Antykorupcyjnego. Według Malickiego Polska mogłaby także tutaj podzielić się doświadczeniami z Ukraińcami.

Szef Studium Europy Wschodniej liczy, że podczas rozmowy Kopacz z ukraińskim prezydentem poruszona zostanie kwestia nieobecności Polski w negocjacjach z Rosją na temat zakończenia konfliktu na wschodzie Ukrainy. Chodzi o rozmowy prowadzone w tzw. formule normandzkiej z udziałem obu stron konfliktu oraz Niemiec i Francji.

- Mam nadzieję, że poruszona zostanie kwestia tego, dlaczego Ukraina zgadza się na to, że Polska została tak absolutnie usunięta z międzynarodowych spotkań na temat Ukrainy. Oczywiście, że jest nacisk z jednej strony Moskwy, a z drugiej strony także Berlina i Paryża, które wolą nie widzieć w rozmowach Warszawy, bo sądzą, że będzie przeszkadzała w dogadywaniu się z Kremlem - powiedział.

Zdaniem Malickiego Polska ma prawo i powinna zapytać, po tylu latach wspierania Ukrainy, dlaczego Kijów milczy w tej sprawie.

Z kolei dyrektor fundacji Współpracy Polsko-Ukraińskiej PAUCI Jan Piekło ocenia, że Polska od pewnego czasu zaniedbuje kwestie Ukrainy.

- Kompletnie przestaliśmy być aktywni na tym kierunku, musimy pomagać Ukrainie, a nie tylko Polakom na Ukrainie. Mamy swoją szansę w historii, żeby mieć na wschodzie stabilnego, przewidywalnego sąsiada; jak jej nie wykorzystamy, to historia nam tego nie wybaczy - podkreślił.

Jak ocenił, rząd polski obecnie zajęty jest na wielu odcinkach wewnętrznych, a w sprawach wschodnich jest trochę zagubiony.

Piekło zwrócił uwagę - podobnie jak Malicki - że Polska została wyłączona z międzynarodowych rokowań dotyczących rozwiązania kryzysu na Ukrainie.

- Polska powinna być aktywna w tych rozmowach, jesteśmy sąsiadem Ukrainy, wiążą nas więzy kulturowe, historyczne, a rozwiązanie problemu pokoju jest ściśle związane z Polską, nie da się bez Polski tego załatwiać - przekonywał.

- Jeśli negocjacje mają przynieść konkretny skutek, to one muszą zgromadzić przy stole także sąsiadów Ukrainy - Rumunię, Polskę oraz na pewno USA. Rozmowy w innych formatach raczej służą PR-owi niektórych polityków zachodnich, natomiast nie są w stanie rozwiązać problemu, który jest systemowy i globalny - ocenił Piekło.

Ekspert zauważył też, że w niedzielę w Kijowie odbędzie się wielki marsz pokoju - po ataku prorosyjskich separatystów na cywilny autobus na wschodzie kraju, w wyniku którego zmarło dotychczas 13 osób.

- Szkoda, że w Polsce nie ma reakcji na to wydarzenie, szkoda, że Kopacz, polscy dyplomaci nie pomyśleli, żeby uczestniczyć w tym marszu - zaznaczył.

- Ze strony polskiej w trakcie rozmów w Kijowie powinny paść konkretne propozycje pomocy Ukraińcom, to nie powinny być deklaracje, bo tych deklaracji było ostatnio bardzo dużo, to powinny być czyny - przekonywał ekspert. Jak dodał, należy robić wszystko, aby Polska była obecna na Ukrainie, aby na wschodzie były składane wizyty polityków na wysokim szczeblu.

- Oczekuję konkretnych działań, zgody na to, że Polska będzie pomagała przy reformie centralizacyjnej, reformie sądowniczej, ale także deklaracji, że Polska zgodzi się na długi kredyt dla armii ukraińskiej np. na zakup dronów, łącznie z systemem szkoleniowym - zaznaczył Piekło.

PAP

[FOTO: PAP/ EPA]

Słowa kluczowe:

Ukraina

,

Rosja

,

wojna

Warto poczytać

 1. photography-700138960720 28.05.2017

  Polskę w 2017 r. odwiedziło 17,5 mln turystów

  Do Polski przyjechało w ubiegłym roku 17,5 mln, czyli o 4,5 proc. więcej niż rok wcześniej, turystów zagranicznych.

 2. mother-and-daughter-2078075960720 26.05.2017

  GUS dzieli się danymi nt. polskich matek

  Polskie mamy w większości mają wyższe wykształcenie, na pierwsze dziecko decydują się przeciętnie w wieku 27 lat. Matki z rodzin wielodzietnych są na ogół aktywne zawodowo - wynika z danych GUS i Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus". W piątek obchodzimy Dzień Matki.

 3. protest-4646161280 25.05.2017

  CBOS: Młodzież bez zaangażowana w politykę

  Ponad połowa najmłodszych badanych (od 18 do 24 roku życia) deklaruje się jako niezaangażowani (52 proc.) w politykę.

 4. economy-2245121stef 24.05.2017

  W maju wyraźna poprawa nastrojów konsumenckich

  Obliczane przez GUS wskaźniki ufności konsumenckiej osiągnęły rekordowy poziom.

 5. MK5121600IMG3055t586780b1m800xc3aa13db 23.05.2017

  Rekordowe oceny polskiej gospodarki

  Tak dobrych wyników oceny polskiej gospodarki jeszcze w historii nie było. Według najnowszego badania CBOS aż 42 procent Polaków dobrze ocenia sytuację gospodarczą w Polsce.Ocena ta wzrosła od początku roku aż o 11 proc.

 6. imigranci-fdshfbsdjhfbj 22.05.2017

  Miliony uchodźców w 2016 r.

  "Osoby te w końcu będą musiały szukać schronienia gdzie indziej, jeśli nie zostanie im ono zapewnione w ich własnym kraju"

 7. student-849822960720 20.05.2017

  Kobiety są lepszymi inwestorami niż mężczyźni

  - Kobiety są lepszymi inwestorami niż mężczyźni - wynika z sondażu przeprowadzonego przez międzynarodową korporację finansową Fidelity Investments.

 8. gielda-rfdersd 19.05.2017

  Spada liczba giełdowych dłużników

  Zadłużenie spółek notowanych na głównym rynku GPW wyniosło 27,3 mln zł.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook