Jedynie prawda jest ciekawa

Polska bieda znana w Unii

08.01.2013

Blisko 30 proc. Polaków zagrożonych jest ubóstwem i wykluczeniem społecznym – wynika z raportu opublikowanego w Brukseli.

Jak donosi Informacyjna Agencja Radiowa, unijny eksperci podzielili kraje członkowskie na trzy grupy. Polska znalazła się  razem z Bułgarią, Rumunią, Grecją, krajami bałtyckimi, Włochami, czy Węgrami w grupie państw, gdzie istnieje duże ryzyko ubóstwa, a szanse wydobycia się ze złego położenia są najniższe.

„W Polsce jest 27,2 procent osób jest zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym. To wciąż więcej niż średnia unijna, ale ten odsetek spadł w ostatnich latach i nie jest to najgorszy wynik we Wspólnocie. Największe zagrożenie jest w Bułgarii - ponad 49 procent „ - zaznacza agencja.

IAR podkreśla, że Komisja Europejska zaapelowała o skuteczną walkę z biedą i bezrobociem, lepsze systemy zabezpieczenia społecznego, reformy na rynku pracy, dostosowanie staży do jego wymogów, czy likwidację umów czasowych.

- Ponaglam unijne kraje, by wdrożyły wszystkie zalecenia. Musimy zacząć już teraz, w przeciwnym razie nastąpi załamanie potencjału gospodarczego i koszty społeczne będą jeszcze większe - powiedział komisarz do spraw zatrudnienia Laszlo Andor, którego cytuje agencja.

 Zgodnie z raportem, druga grupa unijnych krajów to między innymi Wielka Brytania, Belgia, Francja, Austria, ale też i Hiszpania, gdzie również istnieje duże zagrożenie biedą, ale i duże są szanse na wyjście z ubóstwa. „I ostatnia grupa to między innymi Finlandia, Dania, Szwecja, Holandia. Tam zagrożenie ubóstwem jest niewielkie, ale małe są szanse na poprawę sytuacji osób, które raz przekroczą tę granicę” - informuje IAR.

IAR/dziennik.pl/JKUB

[fot. sxc.hu]
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook