Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Polscy mężczyźni w fatalnej kondycji zdrowotnej

12.09.2012

Polacy są w zdecydowanie gorszej kondycji zdrowotnej niż Polki, znacznie gorzej wypadają również w porównaniu do mężczyzn w innych krajach europejskich - wykazał opublikowany w Warszawie raport "Zdrowie - męska rzecz".

Na 34 kraje polscy mężczyźni zajmują jedno z ostatnich miejsc. Przeciętnie dożywają wieku 72 lat jaki  zachodni Europejczycy osiągnęli już 21 lat temu (Polki żyją o ponad 8 lat dłużej - średnio 80,7 lat). Wśród mężczyzn zarówno w młodym jak i średnim wieku (od 30 do 59 lat) zaobserwowano o 70 proc. większą umieralność niż wśród ich rówieśników w UE.

Główna autorka raportu prof. Dorota Cianciara, dyr. Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP (Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego), powiedziała, że Polacy średnio umierają o ponad 5 lat wcześniej niż mężczyźni w Unii Europejskiej. Szwedzi, najbardziej długowieczni w UE, żyją o prawie 8 lat dłużej.

Sytuacja zdrowotna Polaków jest tym gorsza im niższe mają wykształcenie. 30-letni mężczyzna z wykształceniem nie wyższym niż zawodowe będzie żył o 12 lat krócej niż jego rówieśnicy legitymujący się wyższym wykształceniem. Przeciętne dalsze trwanie życia trzydziestolatka z wykształceniem zawodowym to 37,3 lat, a z wyższym - 49,3 lat.

W Polsce jest 18,5 mln mężczyzn, z czego prawie aż połowa ma co najwyżej zawodowe wykształcenie.

W Szwecji różnica w długości życia w zależności od wykształcenia jest trzykrotnie mniejsza i nie przekracza 3,9 lat. Podobnie jest wśród Polek. Kobieta w naszym kraju z wykształceniem nie wyższym niż zawodowe żyje jedynie 4 lata krócej niż ta z wyższym wykształceniem.

Na tym przykładzie najlepiej widać jak bardzo zachowanie zdrowia zależy od nas samych - powiedzieli specjaliści podczas debaty na temat wyników raportu. Mniej wykształceni mężczyźni częściej są otyli, palą papierosy, nadużywają alkoholu, nie przestrzegają właściwej diety i nie uprawiają sportów. Nie akceptują hasła "Twoje zdrowie w Twoich rękach".

"Regułą jest, że mężczyźni bez względu na wykształcenie mniej pozwalają sobie zarówno na dbanie o zdrowie, jak i na chorowanie" - podkreśliła prof. Cianciara. Jej zdaniem, wynika z to z tego, że obawiają się oni konsekwencji społecznych: utraty pracy, porzucenia przez partnerkę i wykluczenia. Dlatego rzadziej oceniają swoje zdrowie jako złe lub bardzo złe. Niechętnie przyznają się do jakichkolwiek dolegliwości, nie chcą zażywać leków i rzadko udają się na konsultację do lekarza.

Dr Roman Sosnowski z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Centrum Onkologii w Warszawie powiedział, że mężczyźni, którzy zdecydują się wreszcie na wizytę u urologa wręcz panicznie boją się, że lekarz coś wykryje. Niektórzy z nich przyznają, że przez rok zwlekali by udać się na zwykłą konsultację.

Jakich chorób najbardziej się obawiają? Z raportu wynika, że lęki przed schorzeniami są podobne u wszystkich mężczyzn bez względu na wiek. Najbardziej obawiają się oni, że zachorują na białaczkę lub raka płuca, prostaty lub jąder, a na kolejnym miejscu są zaburzenia erekcji.

"Wciąż pokutuje stereotyp faceta-twardziela, który sprawia, że mężczyźni są często osamotnieni w swych problemach. Zaledwie 30 proc. z nich twierdzi, że może się zwierzyć ze swych kłopotów kolegom lub komuś z rodziny, choć wszyscy przeżywają podobne trudności. Taką możliwość deklaruje natomiast 45 proc. kobiet" - podkreślił prof. Bogdan Wojtyniak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Ten stereotyp "twardziela", który ze wszystkim musi radzić sobie sam, powoli zaczyna się jednak zmieniać. "Coraz więcej mężczyzn w Polsce bardziej zwraca uwagę na swoje zdrowie i zaczynają je odzyskiwać, podobnie jak wcześniej zaczęli odzyskiwać rodzicielstwo" - uważa prof. Cianciara.

Raport "Zdrowie - męska rzecz" został opracowany na zlecenie Siemensa. Patronat nad nim objął Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny". Jest to drugie takie opracowanie tej firmy. Poprzednie poświęcone było barierom w dostępie do profilaktyki nowotworowej z jakimi borykają się Polki.

PAP/kop
[fot. sxc.hu]
Słowa kluczowe:

zdrowie

,

mężczyźni

,

kondycja

Warto poczytać

 1. ZK2311201608 18.01.2017

  CBOS: Coraz niższa ocena pracy posłów

  Prawie 70 proc. Polaków negatywnie ocenia pracę posłów.

 2. winter-landscape-1209130960720 17.01.2017

  Leśnicy i myśliwi dokarmiają zwierzęta

  Leśnicy i myśliwi na Podkarpaciu od kilku tygodni dokarmiają zwierzęta i ptaki. "W lasach południowo-wschodniej Polski czeka na nich ponad tysiąc zimowych miejsc dokarmiania" - powiedział PAP rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

 3. money-256282960720-1 16.01.2017

  Niepewna sytuacja finansowa artystów

  Największa niepewność związana z sytuacją finansową dotyka artystów plastyków; najmniejsza - m.in. literatów, dziennikarzy.

 4. mid-17113038-1 14.01.2017

  800 osobom pomaga CPMiU w Warszawie

  800 obcokrajowców korzysta ze wsparcia Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Archidiecezji Warszawskiej prowadzonej przez Caritas Polska.

 5. up-chrobry-1163461960720 13.01.2017

  Co sprawdzić przed wysłaniem dziecka na zimowisko?

  Wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora - radzi MEN przed rozpoczynającymi się w sobotę feriami w szkołach. Przypomina, że informacje o organizatorach można znaleźć w publicznej bazie wypoczynku.

 6. rosary-12110641280 12.01.2017

  CBOS: Sondaż zasad moralnych Polaków

  21 proc. respondentów stwierdziło, że należy mieć wyraźne zasady moralne i nigdy od nich nie odstępować.

 7. jakfajniebyctatayoutube 11.01.2017

  Fundacja Mamy i Taty: Głęboki kryzys ojcostwa

  "Jako kraj zajmujemy jedno z ostatnich miejsc, jeżeli chodzi o dzietność" - podają organizatorzy kampanii "Jak fajnie być tatą".

 8. mid-17107051 10.01.2017

  Amerykańskie wojsko w Polsce. WIDEO

  Amerykańskie brygady mają przebywać w Polsce i innych krajach regionu rotacyjnie w ramach operacji Atlantic Resolve.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook