Jedynie prawda jest ciekawa

Połowa Polaków uważa, że polska niepodległość jest zagrożona

17.04.2014

47 proc. Polaków uważa, że istnieje dziś zagrożenie dla niepodległości Polski. Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że 80 proc. respondentów twierdzi, iż najbardziej powinniśmy obawiać się Rosji.

Ostatnie miesiące przyniosły ogromny wzrost poczucia zagrożenia narodowego - pisze CBOS w komentarzu do badań. Podkreśla, że obecnie poczucie zagrożenia wśród Polaków jest najbardziej powszechne od 1991 r. - wówczas notowano zbliżone poczucie zagrożenia - 44 proc.

Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że 47 proc. uważa, że takie zagrożenie istnieje. 41 proc. uważa, że nie, a 12 proc. nie ma zdania. Badani uważają, że zagrożenie to ma głównie charakter militarny (29 proc.). 18 proc. uważa, że dotyczy utraty politycznej niezależności. 45 proc. widzi zagrożenia związane z zależnością gospodarczą Polski.

80 proc. ankietowanych twierdzi, że Polska powinna najbardziej obawiać się Rosji. Mniej osób wymieniało Niemcy (7 proc.) i Ukrainę (4 proc.). Nieliczni wskazywali na Stany Zjednoczone, Chiny, Białoruś lub generalnie Wschód (po 2 proc.), Koreę Płn. i kraje arabskie (po 1 proc.). 6 proc. stwierdziło, że nie ma państw, których powinniśmy się obawiać. 8 proc. nie miało stanowiska.

CBOS odnotowuje bardzo znaczny wzrost odsetka Polaków przekonanych, że największym zagrożeniem jest Rosja. Równocześnie, od początku lat 90., występuje zdecydowany spadek odsetka Polaków upatrujących niebezpieczeństwa ze strony Niemiec (w 1990 r. obawiało się ich 88 proc.).

81 proc. badanych popiera przynależność Polski do NATO. Przeciwnikami członkostwa w pakcie jest 5 proc. respondentów. Obojętne jest 10 proc., a 4 proc. nie ma zdania.

CBOS podkreśla, że 64 proc. respondentów nie wystarcza sam fakt członkostwa i pragnęliby zwiększenia militarnej obecności NATO w Polsce. 43 proc. uważa, że wyraźniejsza obecność wojskowa powinna być czasowa. 21 proc. chciałoby, aby większy kontyngent sił NATO znalazł się u nas na stałe. 25 proc. jest przeciwne zwiększaniu liczby żołnierzy Sojuszu w Polsce. 11 proc. nie ma zdania.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich 3-9 kwietnia na 1028-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook