Jedynie prawda jest ciekawa

Polacy zadowoleni z organizacji Euro

20.07.2012

Euro 2012 już za nami. Zbudowane stadiony, zmodernizowane dworce i zachwyceni Polacy. Tak wynika raportu CBOS, który opisał stosunek Polaków do minionego turnieju, który odbył się w Polsce i na Ukrainie. Eksperci nie podzielają jednak tego entuzjazmu.

Czterech na pięciu Polaków wyraziło zadowolenie z faktu organizacji przez nasz kraj Mistrzostw Europy w piłce nożnej - donosi raport CBOS. To prawie dwa razy lepszy wynik niż na początku roku, gdy turniej był dopiero przed nami. 

Respondenci pytani przez ankieterów CBOS niezwykle pozytywnie odnieśli się także do nowo powstałych stadionów - aż 86 procent ankietowanych jest dumnych z tych obiektów. Jeszcze lepiej oceniamy poziom organizacyjny imprezy - ten pozytywnie opiniuje aż 89 procent pytanych.

Nieco gorzej jest z dumą z powodu służb bezpieczeństwa na turnieju (66 proc. pozytywnych ocen) oraz zachowania kibiców na turnieju (77 proc. ankietowanych ma o tym dobre zdanie). O wiele gorzej został oceniony stan przygotowania polskiej infrastruktury oraz drużyny piłkarskiej. To z tych dwóch powodów ankietowani najczęściej wyrażali wstyd - z drużyny prowadzonej przez Franciszka Smudę wstydzić się musiał co drugi Polak. 

Niezwykle pozytywną ocenę turnieju tłumią jednak eksperci z polskich think tanków. Zarówno Instytut Sobieskiego, jak i Fundacja Republikańska mocno krytycznie odniosły się do sposobu wydania pieniędzy na nowe drogi, stadiony oraz całą infrastrukturę. Zdaniem ekspertów, obiekty sportowe powstały za zbyt duże kwoty, a inwestycje rządowe nie zostały w pełni zrealizowane. 

Centrum Analiz Fundacji Republikańskiej odnosi się także do liczby obiecanych inwestycji rządowych. W ciągu ostatnich pięciu lat ich liczba spadła z 430 do 133, a i te nie były do końca zrealizowane. Fundacja zapowiedziała także specjalny raport w tej sprawie, który ma być gotowy na jesień. 

Dziwić może dysonans pomiędzy zachwytem Polaków dotyczącym imprezy, a opiniami ekspertów i ekonomistów. Być może zmieni się to, gdy dane statystyczne dotyczące finansowania Euro 2012 będą w pełni przeanalizowane i ujrzą światło dzienne.

sv, PAP

[Fot. PAP/Paweł Supernak]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook