Jedynie prawda jest ciekawa

Polacy wracają: 3 razy częściej niż wyjeżdżają

17.07.2017

Największy wpływ na decyzje rodaków mają poprawiająca się sytuacja w kraju i perspektywa Brexitu. Polacy coraz częściej wracają do Ojczyzny – wynika z raportu serwisu aukcji transportowych Clicktrans.pl „Jak i dokąd przeprowadzają się Polacy”. Z tej analiz wynika też, że osoby, które wracają lub przenoszą się do Polski najczęściej przyjeżdżają z Wielkiej Brytanii (50 proc.) i Niemiec (20 proc.).

 „W pierwszym kwartale 2017 r. zrealizowano prawie 3 razy więcej zleceń przeprowadzek do Polski niż z Polski za granicę” – czytamy w raporcie. W tym czasie liczba przeprowadzek do kraju wyniosła 74 proc., a z Polski za granicę - 26 proc.

Cytowany w raporcie szef Clicktrans.pl, Michał Brzeziński twierdzi, że na powroty Polaków mogą mieć wpływ m.in. „pozytywne sygnały dotyczące sytuacji gospodarczej w Polsce”. Dodał, że na przyjazdy rodaków z Wielkiej Brytanii może też wpływać niepewna sytuacja Polonii oraz nastroje po Brexicie. "Przyszły rok pokaże, czy sytuacja się nie zmieni i masowy powrót Polaków będzie kontynuowany" – zastrzegł Brzeziński w komentarzu do raportu.

Z danych tam zamieszczonych wynika, że przewaga przeprowadzek do Polski nad wyprowadzkami zwiększa się od 2015 r. W 2015 r. przeprowadzki do ojczyzny stanowiły 56 proc. zleceń serwisu w porównaniu z 44 proc. wyprowadzek. W 2016 r. odsetek ten stanowił zaś odpowiednio 64 proc. i 36 proc.

Raport został opracowany na podstawie danych z 10232 zleceń użytkowników serwisu Clicktrans.pl dotyczących przeprowadzek w okresie od listopada 2011 r. do marca 2017 r..

PAP/MBB

Fot. pixabay.com

CS149FOTMINI

Czas Stefczyka 149/2017

PDF (4,39 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook