Jedynie prawda jest ciekawa

Polacy w większości przeciwni przyjmowaniu imigrantów

13.09.2015

65 procent Polaków jest przeciwnych przyjmowaniu uchodźców muzułmańskich. Sprzeciw ten jest motywowany obawą przed islamskim zagrożeniem terrorystycznym.

- Dwie trzecie badanych w sondażu Ariadna* twierdzi, iż Polska nie powinna przyjmować uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Tak negatywnego stosunku Polacy nie mają wobec imigrantów z Ukrainy – pisze dr Norbert Maliszewski na portalu Onet.pl.

Co ciekawe, sprzeciw ten rozkłada się niemal identycznie na elektoraty obu największych partii. Pośród wyborców PiS sprzeciw względem przyjmowania islamskich uchodźców wyraża 68 procent badanych. W elektoracie PO „nie” uchodźcom mówi 66 procent respondentów. 71 procent mówi „Nie” mówi 71 procent tych, którzy jeszcze nie wiedza, na kogo będą głosować 25 października.

80 procent sprzeciwiających się przyjmowaniu muzułmanów jako powód podaje strach przed terroryzmem.

Dla kontrastu Polacy są w ogromnie większym odsetku skłonni przyjąć uchodźców z Ukrainy. 51 procent jest „za”, 49 – „przeciw”.

*Badanie przeprowadzono w dniach 7-10 września 2015 roku na ogólnopolskiej próbie liczącej 1173 osób, dobranej z panelu Ariadna metodą CAWI. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania.

Slaw/ "onet.pl"

[FOTO: PAP/ EPA]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook