Jedynie prawda jest ciekawa

Polacy w internecie zachowują się nierozsądnie

14.11.2011

Robiąc zakupy w internecie, Polacy kupują niemal wszystko, co podsuną im sprzedający - nawet towary niskiej jakości. Sprzedawcy to wykorzystują - wynika z najnowszego raportu Digital Life 2011, stworzonego przez globalną firmę badawczą TNS.

Z raportu wynika, że blisko połowa Polaków, szukając informacji o produktach czy usługach w sieci, wierzy komentarzom zupełnie obcych osób. W badaniu przeanalizowano zachowania 72 tys. internautów z całego świata pod kątem wykorzystania sieci w komunikacji, rozrywce i zakupach.

Wg raportu Polacy uważają, że media społecznościowe to doskonałe źródło informacji o nowych produktach. 59 proc. z nich umieszcza w nich swoje opinie, by pomóc innym. To sprawia, że polscy internauci są atrakcyjnymi konsumentami dla firm szukających nowych klientów w internecie. Eksperci przestrzegają jednak przed zachwytem systemem rekomendacji, bo dzięki niemu powstało w sieci "cyberśmietnisko", w którym łatwo manipulować zachowaniami konsumenckimi. Czy z polskimi konsumentami jest jednak aż tak źle, jak to wynika z raportu?

To nie jest tak, że konsumenci ślepo wierzą opiniom umieszczanym w internecie - komentuje dla Stefczyk.Info psycholog Andrzej Falkowski, współautor książki "Psychologia zachowań konsumenckich". Falkowski mówi, że konsument rzeczywiście o produkcie dowiaduje się najpierw w internecie. Często jednak konsumenci dowiadują się szczegółów na temat danego produktu bezpośrednio od sprzedawców. Konsumenci wbrew pozorom są dużo bardziej racjonalni i zanim kupią produkt, korzystają z różnych źródeł informacji - mówi Falkowski.

MK

[fot. sxc.hu]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook