Jedynie prawda jest ciekawa

Polacy uciekają z biednych regionów

25.02.2014

Polacy masowo wyjeżdżają za chlebem i lepszym życiem. Jednak nie tylko za granicę, bo również w kraju szukają miejsca dla siebie. W latach 2002–2012 miejsce stałego pobytu zmieniło 4,7 mln Polaków.

Sprawę migracji zarobkowej Polaków opisuje portal dziennik.pl, przypominając jednak, że obecnie i tak nie jest tak źle jak za komuny, gdy od 1981 do 1990 r. migrowało wewnątrz kraju 6,7 mln obywateli, a w latach 1971–1980 aż 8,9 mln.

Obecny problem migracji obywateli powoduje, że biedniejsze i słabsze regiony masowo tracą mieszkańców. Jak pisze dziennik.pl:

„Ludność woj. lubelskiego w latach 2002–2012 skurczyła się o ponad 51 tys. Tutaj PKB liczony na mieszkańca jest o jedną trzecią mniejszy niż średnia kraju” - czytamy.

Ludzie zwłaszcza we wschodniej części Polski, często mają problemy ze znalezieniem pracy i utrzymaniem rodziny. Podobnie jest w woj. świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim, które rok do roku notuje rekordowe wyniki bezrobocia.

„Ale też 35 tys. osób wymeldowało się z bogatego Śląska. Tu jednak powody migracji są specyficzne - region opuściła w ostatnich latach część tzw. werbusów, czyli osób ściąganych za komuny do pracy w śląskich kopalniach czy hutach z całej Polski” – pisze dziennik.pl

Gdzie przenoszą się Polacy? Oczywiście w bogatsze miejsca.

Liderem jest Mazowsze gdzie jak podaje dziennik.pl liczba migracji zwiększyła się o ponad 146 tys. osób. Drugie miejsce zajmuje woj. małopolskie, trzecie pomorskie, a czwarte - wielkopolskie.

Dziennik.pl, lz

[fot: sxc.hu]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook