Jedynie prawda jest ciekawa

Polacy są podzieleni ws. przyjęcia euro

27.09.2013

49 proc. ankietowanych w sondażu Zespołu Badań Społecznych OBOP w TNS Polska opowiedziało się za przyjęciem w Polsce euro, 40 proc. było przeciwko. Jednocześnie 52 proc. badanych uważa, że przyjęcie wspólnej waluty będzie "czymś złym".

20 proc. respondentów jest za przyjęciem euro, ale nie wcześniej niż za 10 lat, 18 proc. uważa, że powinno to nastąpić w horyzoncie 6-10 lat. Dla 11 proc. Polska powinna przyjąć euro w ciągu 5 następnych lat. Zdania na temat ewentualnego przyjmowania wspólnej waluty nie miało w badaniu 11 proc. ankietowanych.

52 proc. badanych uważa, że przyjęcie wspólnej waluty będzie "czymś złym", dla 13 proc. będzie to "coś dobrego", natomiast 22 proc. nie widzi w tym ani nic złego, ani nic dobrego.

Niemal dwie trzecie - 62 proc. respondentów uważa, że zmiana waluty ze złotówki na euro będzie miała negatywny wpływ na sytuację ich gospodarstw domowych. 12 proc. ocenia, że wpływ ten będzie pozytywny, natomiast 14 proc. nie przewiduje żadnych zmian.

Ponad połowa badanych - 51 proc. - uważa, że wpływ przyjęcia euro na polską gospodarkę będzie negatywny, 17 proc. uważa, że będzie on pozytywny, natomiast 12 proc. jest przekonanych, że nie będzie to miało wpływu na gospodarkę.

W sondażu 44 proc. ankietowanych stwierdziło, że przystąpienie Polski do strefy euro wpłynie niekorzystnie na ich tożsamość narodową, 12 proc. uważa, że wpływ ten będzie korzystny, a 29 proc. twierdzi, że nie będzie to miało żadnego wpływu na poczucie tożsamości narodowej.

Autorzy badania zwracają uwagę, że w porównaniu do podobnego sondażu w czerwcu br., zmiany są niewielkie, o 3 pkt spadł odsetek osób negatywnie nastawionych do euro, natomiast odsetek tych, którzy uważają, że euro będzie czymś dobrym, wzrósł o 2 pkt.

Zespół Badań Społecznych OBOP w TNS Polska przeprowadził sondaż w dniach 6-11 września 2013 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook