Jedynie prawda jest ciekawa

Polacy są najliczniejszą mniejszością w Irlandii

28.03.2015

Na Zielonej Wyspie mieszka już ok. 120 tysięcy naszych rodaków.

W Irlandii mieszka ponad 120 tys. Polaków, są tam najliczniejszą mniejszością narodową. Jesteście u nas popularni i bardzo mile widziani - mówi PAP ambasador Irlandii w Polsce Gerard Keown przed niedzielnym meczem Polska-Irlandia w kwalifikacjach do piłkarskich mistrzostw Europy.

"W irlandzkich miastach i miasteczkach słychać język polski. „Polski skleps” są wszędzie, w supermarketach w całej Irlandii można kupić polską żywność. To naprawdę duża zmiana w porówaniu np. z czasem przed 10 laty, wtedy polska społeczność w Irlandii była bardzo mała. Teraz jest ona bardzo duża, największa spośród imigrantów" - podkreśla ambasador.

Keown uważa, że Polacy mieszkający na Zielonej Wyspie wnoszą cenny wkład we wszystkie dziedziny życia w Irlandii.32

W Irlandii trwa właśnie festiwal PolskaÉire 2015. Wśród atrakcji jest m.in. mecz futbolu gaelickiego pomiędzy przedstawicielami irlandzkiego parlamentu i polską wspólnotą, a także odsłonięcie w Dublinie tablicy poświęconej polskiemu XIX-wiecznemu podróżnikowi Pawłowi Strzeleckiemu, zasłużonemu dla Irlandii.

Kulminacją obchodów będzie niedzielny mecz Polska-Irlandia w ramach piłkarskich eliminacji Euro 2016.

"Rośnie pokolenie osób będących jednocześnie Irlanczykami i Polakami, co sprawia, że z ufnością patrzę na przyszłość relacji Irlandii i Polski" - zapewnia ambasador Gerard Keown.

mly/PAP

[fot. freeimages.com ]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook