Jedynie prawda jest ciekawa

Polacy (raczej) doceniają płk. Kuklińskiego

10.03.2014

Więcej Polaków uznaje, że płk Ryszard Kukliński jest bohaterem Polski. Odsetek tych, którzy mają go za zdrajcę, jest niewielki. Sporo osób nie wie, jak go oceniać...

Więcej jest dobrze oceniających słynnego szpiega niż uznających go za zdrajcę – pisze „Rzeczpospolita” omawiając najnowszy sondaż dotyczący postawy płk. Ryszarda Kuklińskiego.

Zaskakuje jednak, że najwięcej respondentów uznaje, że „nie można jednoznacznie stwierdzić, czy płk Ryszard Kukliński był bohaterem, czy zdrajcą”. Tak w sondażu IBRiS Homo Homini odpowiedziało 37 proc. badanych. 33 proc. ankietowanych ocenia z kolei, że oficer wojsk PRL, który przekazał Amerykanom m.in. plany stany wojennego, jest bohaterem. Za zdrajcę Kuklińskiego uznaje 9 procent badanych. To mniej niż odsetek tych, którzy w ogóle nie znają Kuklińskiego.

Filip Frąckowiak z Izby Pamięci Pułkownika Kuklińskiego w Warszawie, syn śp. Józefa Szaniawskiego jest zadowolony z wyników sondażu. „Przewaga osób, które uważają go za bohatera, nad tymi, którzy sądzą, że był zdrajcą, jest znaczna” – ocenia. Z drugiej strony przyznaje, że martwi go postawa największej grupy badanych.

„Ta liczba osób, które nie potrafią go ocenić, bardzo źle świadczy o kondycji moralnej naszego społeczeństwa i jest to wynik propagandy postkomunistycznej, która przy okazji ostatnich dyskusji przekonywała, że trzeba się wstrzymać od oceny, bo nie wszystko jeszcze na ten temat wiemy, a jest to nieprawda. Jest się na czym oprzeć” – przekonuje.

Szczegóły sondażu w „Rzeczpospolitej”.

TK
[Fot. YouTube]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook