Jedynie prawda jest ciekawa

Polacy przeciwni przyjmowaniu uchodźców

08.10.2016

Ponad połowa Polaków (52%) sprzeciwia się przyjmowaniu do Polski uchodźców z terenów ogarniętych działaniami wojennymi. Wśród pozostałych 44% dominuje opinia, że uciekinierom należy udzielać czasowego schronienia jedynie do czasu unormowania sytuacji w ich krajach (40%.). Stałe osiedlanie się uchodźców w Polsce popiera jedynie 4% badanych - wynika z wrześniowego raportu CBOS.

W porównaniu z sierpniowymi badaniami, liczba osób akceptujących czasowy pobyt uchodźców w Polsce wzrosła (wzrost o 6 pkt. procentowych), osiągając poziom z marca br. Natomiast liczba całkowitych przeciwników przyjmowania uciekinierów spadła (spadek o 6 pkt. procentowych) - powracając do poziomu z czerwca i lipca br.

Jak podaje CBOS, wpływ na zmianę opinii mogą mieć wydarzenia polityczne i kolejne ataki terrorystyczne w Europie.

Wzrost liczby przeciwników przyjmowania uchodźców zanotowano również po zamachach w Brukseli (marzec 2015 r.). Sierpniowy spadek poparcia dla przyjmowania uchodźców może być związany z aktami terrorystycznymi w Nicei i Monachium.

Udzielanie uchodźcom azylu w naszym kraju akceptuje ponad połowa badanych deklarujących poglądy lewicowe i centrowe (odpowiednio 57% i 54%), natomiast zwolennicy prawicy oraz osoby, które nie potrafią określić swoich poglądów, są przeciwni przyjmowaniu uciekinierów z rejonów konfliktów (po 59%).

Większość badanych (67%) jest przeciwna przyjmowaniu uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki, w tym 39% wyraża swój radykalny sprzeciw w tej kwestii. Na rozlokowanie w Polsce części przybywających do Europy uciekinierów zgadza się 28%.

Większym poparciem cieszy się kwestia przyjęcia uchodźców z Ukrainy. Aprobatę dla udzielania azylu mieszkańcom wschodniej Ukrainy uciekającym z terenów objętych działaniami zbrojnymi zadeklarowało 57% badanych. Niechęć w tej kwestii wyraża 38% ankietowanych. W porównaniu z końcówką 2015 r. i pierwszym kwartałem br., dezaprobata wobec przyjmowania uchodźców z rejonów Ukrainy objętych wojną nieznacznie wzrosła.

Wśród badanych sprzeciwiających się przyjmowaniu uchodźców z terenów objętych konfliktami zbrojnymi, 37% badanych, którzy konsekwentnie nie zgadzają się na udzielanie azylu migrantom z Afryki i Bliskiego Wschodu, zgadza się jednocześnie, by w naszym kraju znaleźli schronienie mieszkańcy Ukrainy uciekający przed wojną na Wschodzie.

„Wrzesień nie przyniósł wielkich zmian w stosunku Polaków do uchodźców. Po dwóch miesiącach minął już efekt zamachów w Nicei i Monachium, który czasowo zaostrzył opinie badanych w tym względzie, i obecnie oceny są bardziej przychylne uchodźcom niż w sierpniu. Generalnie Polacy są konsekwentnie przeciwni udzielaniu azylu w naszym kraju uchodźcom z Bliskiego Wschodu i Afryki, natomiast w większości zgadzają się na przyjmowanie uciekinierów z rejonów wschodniej Ukrainy, gdzie toczy się wojna z Rosją” - skomentowała w komunikacie z badań Agnieszka Cybulska z CBOS.

Badanie przeprowadzono w dniach 8–15 września na 981-osobowej grupie dorosłych mieszkańców Polski.

wkt/KAI

[fot. youtube.com]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook