Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Polacy poszukują unikatów

20.02.2016

Polacy coraz częściej poszukują unikatowych przedmiotów - mebli, lamp, dywanów czy biżuterii - tworzonych na zamówienie bądź produkowanych w pojedynczych sztukach. Coraz większą uwagę zwracamy na jakość przestrzeni, w której przebywamy - mówi PAP dyrektor Łódź Design Festival Michał Piernikowski.

PAP odwiedziła z kamerą warsztat Joanny Rusin, która projektuje i tworzy unikatowe filcowe dywany oraz pracownię jubilerską młodej projektantki biżuterii Magdaleny Paszkiewicz. 

"W ostatnich latach możemy zaobserwować coraz większe zainteresowanie zakupem unikatów, obiektów pojedynczych przygotowanych bądź specjalnie dla odbiorcy bądź po prostu produkowanych przez artystę czy rzemieślnika w jednej sztuce" - powiedział PAP szef łódzkiego festiwalu designu Michał Piernikowski.

Jego zdaniem jest to część szerszego trendu, czyli zwracania coraz większej uwagi na jakość przestrzeni w której przebywamy - i tej publicznej, ale też prywatnej "Te prywatne właśnie w taki sposób coraz chętniej meblujemy, odwiedzając obecne już chyba w każdym mieście targi czy kiermasze takiego rodzaju wzornictwa, designu, ale również korzystając z platform internetowych, które się specjalizują w łączeniu projektantów z odbiorcami" - podkreślił Piernikowski.

Joanna Rusin zajmuje się projektowaniem dywanów dla przemysłu, ale w swojej pracowni tworzy też autorskie, unikatowe filcowe dywany,

"Zauważam, że jest zainteresowanie produktem indywidualnym, wyjątkowo dla kogoś wykonany (...). Dobierane są kolory, ewentualnie modyfikowane elementy modułowe wzoru. Zależy mi na tym, żeby na etapie projektowania odbiorca mógł się włączyć" - przyznała projektantka.

Wśród jej klientów są instytucje, muzea i indywidualni odbiorcy - jak mówi - niekoniecznie ludzie zamożni, czy urządzający wnętrza w wydumany sposób. 

Projektantka biżuterii Magdalena Paszkiewicz w swojej pracowni jubilerskiej tworzy własne kolekcje, realizuje zamówienia jubilerskie, ale także prowadzi warsztaty złotnicze, w tym dla młodych par, które własnoręcznie mogą wykonać obrączki na ślub. Jej kolekcje znane są z prostoty i minimalizmu, a w swoich projektach - jak mówi - próbuje uciec od tego, co masowe i popularne.

"Ukochałam metal, czyli srebro i złoto i to są materiały z których wykonuję swoją biżuterię. Próbuję przemycić do tych swoich projektów design, uciec od tego, co jest popularne i masowe, ale też od tego, co jest tandetne" - dodała. Projektantka inspiracji szuka w internecie, książkach, architekturze, krajobrazach. "Dążę w swoich projektach do tego, by tak tworzyć kolekcje, że nic nie da się już dopowiedzieć" - podkreśliła. 

W tym roku postanowiła stworzyć po raz pierwszy biżuterię dla mężczyzn. "Zauważam deficyt biżuterii męskiej ogólnie w Polsce, ale też na świecie. Chyba przyszedł ten moment, gdzie dorosłam do tego projektowo i rok 2016 będzie rokiem mężczyzn w moich kolekcjach" - zapowiedziała projektantka. 

Gah/PAP

[fot. freeimages.com]

Słowa kluczowe:

ślub

,

srebro

,

złoto

,

zakup

,

artysta

Warto poczytać

 1. mother-and-daughter-2078075960720 26.05.2017

  GUS dzieli się danymi nt. polskich matek

  Polskie mamy w większości mają wyższe wykształcenie, na pierwsze dziecko decydują się przeciętnie w wieku 27 lat. Matki z rodzin wielodzietnych są na ogół aktywne zawodowo - wynika z danych GUS i Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus". W piątek obchodzimy Dzień Matki.

 2. protest-4646161280 25.05.2017

  CBOS: Młodzież bez zaangażowana w politykę

  Ponad połowa najmłodszych badanych (od 18 do 24 roku życia) deklaruje się jako niezaangażowani (52 proc.) w politykę.

 3. economy-2245121stef 24.05.2017

  W maju wyraźna poprawa nastrojów konsumenckich

  Obliczane przez GUS wskaźniki ufności konsumenckiej osiągnęły rekordowy poziom.

 4. MK5121600IMG3055t586780b1m800xc3aa13db 23.05.2017

  Rekordowe oceny polskiej gospodarki

  Tak dobrych wyników oceny polskiej gospodarki jeszcze w historii nie było. Według najnowszego badania CBOS aż 42 procent Polaków dobrze ocenia sytuację gospodarczą w Polsce.Ocena ta wzrosła od początku roku aż o 11 proc.

 5. imigranci-fdshfbsdjhfbj 22.05.2017

  Miliony uchodźców w 2016 r.

  "Osoby te w końcu będą musiały szukać schronienia gdzie indziej, jeśli nie zostanie im ono zapewnione w ich własnym kraju"

 6. student-849822960720 20.05.2017

  Kobiety są lepszymi inwestorami niż mężczyźni

  - Kobiety są lepszymi inwestorami niż mężczyźni - wynika z sondażu przeprowadzonego przez międzynarodową korporację finansową Fidelity Investments.

 7. gielda-rfdersd 19.05.2017

  Spada liczba giełdowych dłużników

  Zadłużenie spółek notowanych na głównym rynku GPW wyniosło 27,3 mln zł.

 8. pieniadze-edswe 18.05.2017

  Długi alimentacyjne Polaków rosną

  Na koniec kwietnia wyniosły prawie 10,5 mld zł, a kwota ta przyrasta o ok. 100 mln zł miesięcznie.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook