Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Polacy poszukują unikatów

20.02.2016

Polacy coraz częściej poszukują unikatowych przedmiotów - mebli, lamp, dywanów czy biżuterii - tworzonych na zamówienie bądź produkowanych w pojedynczych sztukach. Coraz większą uwagę zwracamy na jakość przestrzeni, w której przebywamy - mówi PAP dyrektor Łódź Design Festival Michał Piernikowski.

PAP odwiedziła z kamerą warsztat Joanny Rusin, która projektuje i tworzy unikatowe filcowe dywany oraz pracownię jubilerską młodej projektantki biżuterii Magdaleny Paszkiewicz. 

"W ostatnich latach możemy zaobserwować coraz większe zainteresowanie zakupem unikatów, obiektów pojedynczych przygotowanych bądź specjalnie dla odbiorcy bądź po prostu produkowanych przez artystę czy rzemieślnika w jednej sztuce" - powiedział PAP szef łódzkiego festiwalu designu Michał Piernikowski.

Jego zdaniem jest to część szerszego trendu, czyli zwracania coraz większej uwagi na jakość przestrzeni w której przebywamy - i tej publicznej, ale też prywatnej "Te prywatne właśnie w taki sposób coraz chętniej meblujemy, odwiedzając obecne już chyba w każdym mieście targi czy kiermasze takiego rodzaju wzornictwa, designu, ale również korzystając z platform internetowych, które się specjalizują w łączeniu projektantów z odbiorcami" - podkreślił Piernikowski.

Joanna Rusin zajmuje się projektowaniem dywanów dla przemysłu, ale w swojej pracowni tworzy też autorskie, unikatowe filcowe dywany,

"Zauważam, że jest zainteresowanie produktem indywidualnym, wyjątkowo dla kogoś wykonany (...). Dobierane są kolory, ewentualnie modyfikowane elementy modułowe wzoru. Zależy mi na tym, żeby na etapie projektowania odbiorca mógł się włączyć" - przyznała projektantka.

Wśród jej klientów są instytucje, muzea i indywidualni odbiorcy - jak mówi - niekoniecznie ludzie zamożni, czy urządzający wnętrza w wydumany sposób. 

Projektantka biżuterii Magdalena Paszkiewicz w swojej pracowni jubilerskiej tworzy własne kolekcje, realizuje zamówienia jubilerskie, ale także prowadzi warsztaty złotnicze, w tym dla młodych par, które własnoręcznie mogą wykonać obrączki na ślub. Jej kolekcje znane są z prostoty i minimalizmu, a w swoich projektach - jak mówi - próbuje uciec od tego, co masowe i popularne.

"Ukochałam metal, czyli srebro i złoto i to są materiały z których wykonuję swoją biżuterię. Próbuję przemycić do tych swoich projektów design, uciec od tego, co jest popularne i masowe, ale też od tego, co jest tandetne" - dodała. Projektantka inspiracji szuka w internecie, książkach, architekturze, krajobrazach. "Dążę w swoich projektach do tego, by tak tworzyć kolekcje, że nic nie da się już dopowiedzieć" - podkreśliła. 

W tym roku postanowiła stworzyć po raz pierwszy biżuterię dla mężczyzn. "Zauważam deficyt biżuterii męskiej ogólnie w Polsce, ale też na świecie. Chyba przyszedł ten moment, gdzie dorosłam do tego projektowo i rok 2016 będzie rokiem mężczyzn w moich kolekcjach" - zapowiedziała projektantka. 

Gah/PAP

[fot. freeimages.com]

Słowa kluczowe:

ślub

,

srebro

,

złoto

,

zakup

,

artysta

Warto poczytać

 1. mid-16a27145 28.10.2016

  CBOS: Duda i Szydło liderami rankingu zaufania

  Prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło i Paweł Kukiz są liderami rankingu zaufania badania CBOS przeprowadzonego w październiku.

 2. mid-16a25071 27.10.2016

  CBOS: Rząd z dobrą oceną 45 proc. badanych

  Gabinet Beaty Szydło popierają przede wszystkim osoby identyfikujące się z prawicą (67 proc.)

 3. warsawrankingSI 26.10.2016

  Coraz lepsza sytuacja dla biznesu w Polsce

  W rankingu Banku Światowego „Doing Business 2017” Polska awansowała z 25. na 24. miejsce.

 4. niemowlecbosaborcjaSI 25.10.2016

  CBOS: Większość Polaków za zachowaniem kompromisu aborcyjnego

  Prawie powszechnie uznawana jest dopuszczalność aborcji w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki, a także jeśli ciąża jest wynikiem czynu zabronionego.

 5. mid-epa05600576 24.10.2016

  Uchodźcy masowo zakłamują swój wiek

  Co czwarty nieletni uchodźca w Wielkiej Brytanii nie jest nieletni.

 6. bliski-wschód-syria 23.10.2016

  Coraz mniej chrześcijan na Bliskim Wschodzie

  Wierni różnorodnych Kościołów wschodnich padają ofiarą Państwa Islamskiego (IS), a niewielka tylko część zdołała uciec za granicę.

 7. ashtray-12654551920 22.10.2016

  W Polsce ubywa palaczy

  Badania pokazują, że spada odsetek osób palących papierosy; to efekt rosnącej świadomości szkodliwości palenia i swoistej mody na niepalenie.

 8. 500SI 21.10.2016

  Na co Polacy wydają 500+?

  Blisko połowa Polaków pieniądze z 500+ wydaje na potrzeby całej rodziny; ponad jedna trzecia wydziela je z domowego budżetu i przeznacza na określone cele, jedna piąta wydziela je częściowo - wynika z badania CBOS.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook