Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Polacy poszukują unikatów

20.02.2016

Polacy coraz częściej poszukują unikatowych przedmiotów - mebli, lamp, dywanów czy biżuterii - tworzonych na zamówienie bądź produkowanych w pojedynczych sztukach. Coraz większą uwagę zwracamy na jakość przestrzeni, w której przebywamy - mówi PAP dyrektor Łódź Design Festival Michał Piernikowski.

PAP odwiedziła z kamerą warsztat Joanny Rusin, która projektuje i tworzy unikatowe filcowe dywany oraz pracownię jubilerską młodej projektantki biżuterii Magdaleny Paszkiewicz. 

"W ostatnich latach możemy zaobserwować coraz większe zainteresowanie zakupem unikatów, obiektów pojedynczych przygotowanych bądź specjalnie dla odbiorcy bądź po prostu produkowanych przez artystę czy rzemieślnika w jednej sztuce" - powiedział PAP szef łódzkiego festiwalu designu Michał Piernikowski.

Jego zdaniem jest to część szerszego trendu, czyli zwracania coraz większej uwagi na jakość przestrzeni w której przebywamy - i tej publicznej, ale też prywatnej "Te prywatne właśnie w taki sposób coraz chętniej meblujemy, odwiedzając obecne już chyba w każdym mieście targi czy kiermasze takiego rodzaju wzornictwa, designu, ale również korzystając z platform internetowych, które się specjalizują w łączeniu projektantów z odbiorcami" - podkreślił Piernikowski.

Joanna Rusin zajmuje się projektowaniem dywanów dla przemysłu, ale w swojej pracowni tworzy też autorskie, unikatowe filcowe dywany,

"Zauważam, że jest zainteresowanie produktem indywidualnym, wyjątkowo dla kogoś wykonany (...). Dobierane są kolory, ewentualnie modyfikowane elementy modułowe wzoru. Zależy mi na tym, żeby na etapie projektowania odbiorca mógł się włączyć" - przyznała projektantka.

Wśród jej klientów są instytucje, muzea i indywidualni odbiorcy - jak mówi - niekoniecznie ludzie zamożni, czy urządzający wnętrza w wydumany sposób. 

Projektantka biżuterii Magdalena Paszkiewicz w swojej pracowni jubilerskiej tworzy własne kolekcje, realizuje zamówienia jubilerskie, ale także prowadzi warsztaty złotnicze, w tym dla młodych par, które własnoręcznie mogą wykonać obrączki na ślub. Jej kolekcje znane są z prostoty i minimalizmu, a w swoich projektach - jak mówi - próbuje uciec od tego, co masowe i popularne.

"Ukochałam metal, czyli srebro i złoto i to są materiały z których wykonuję swoją biżuterię. Próbuję przemycić do tych swoich projektów design, uciec od tego, co jest popularne i masowe, ale też od tego, co jest tandetne" - dodała. Projektantka inspiracji szuka w internecie, książkach, architekturze, krajobrazach. "Dążę w swoich projektach do tego, by tak tworzyć kolekcje, że nic nie da się już dopowiedzieć" - podkreśliła. 

W tym roku postanowiła stworzyć po raz pierwszy biżuterię dla mężczyzn. "Zauważam deficyt biżuterii męskiej ogólnie w Polsce, ale też na świecie. Chyba przyszedł ten moment, gdzie dorosłam do tego projektowo i rok 2016 będzie rokiem mężczyzn w moich kolekcjach" - zapowiedziała projektantka. 

Gah/PAP

[fot. freeimages.com]

Słowa kluczowe:

ślub

,

srebro

,

złoto

,

zakup

,

artysta

Warto poczytać

 1. hacker-1569744960720 19.01.2017

  Coraz więcej cyberataków na NATO

  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w czwartek w wywiadzie dla "Die Welt", że liczba cyberataków przeciwko Sojuszowi była w 2016 roku o 60 proc. większa niż rok wcześniej. Za większością tych ataków stały zdaniem ekspertów inne państwa.

 2. ZK2311201608 18.01.2017

  CBOS: Coraz niższa ocena pracy posłów

  Prawie 70 proc. Polaków negatywnie ocenia pracę posłów.

 3. winter-landscape-1209130960720 17.01.2017

  Leśnicy i myśliwi dokarmiają zwierzęta

  Leśnicy i myśliwi na Podkarpaciu od kilku tygodni dokarmiają zwierzęta i ptaki. "W lasach południowo-wschodniej Polski czeka na nich ponad tysiąc zimowych miejsc dokarmiania" - powiedział PAP rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

 4. money-256282960720-1 16.01.2017

  Niepewna sytuacja finansowa artystów

  Największa niepewność związana z sytuacją finansową dotyka artystów plastyków; najmniejsza - m.in. literatów, dziennikarzy.

 5. mid-17113038-1 14.01.2017

  800 osobom pomaga CPMiU w Warszawie

  800 obcokrajowców korzysta ze wsparcia Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Archidiecezji Warszawskiej prowadzonej przez Caritas Polska.

 6. up-chrobry-1163461960720 13.01.2017

  Co sprawdzić przed wysłaniem dziecka na zimowisko?

  Wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora - radzi MEN przed rozpoczynającymi się w sobotę feriami w szkołach. Przypomina, że informacje o organizatorach można znaleźć w publicznej bazie wypoczynku.

 7. rosary-12110641280 12.01.2017

  CBOS: Sondaż zasad moralnych Polaków

  21 proc. respondentów stwierdziło, że należy mieć wyraźne zasady moralne i nigdy od nich nie odstępować.

 8. jakfajniebyctatayoutube 11.01.2017

  Fundacja Mamy i Taty: Głęboki kryzys ojcostwa

  "Jako kraj zajmujemy jedno z ostatnich miejsc, jeżeli chodzi o dzietność" - podają organizatorzy kampanii "Jak fajnie być tatą".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook