Jedynie prawda jest ciekawa

Polacy o ochronie środowiska

30.07.2012

Jak poinformowało ministerstwo, badanie miało m.in. sprawdzić, jak postępujemy z odpadami, co myślimy o zmianach klimatu. Sondaż miał również pokazać, jakie są nasze proekologiczne zachowania i jaki mamy stosunek do ekologii.

Jedno z pytań, które zadano respondentom dotyczyło największych zagrożeń związanych z niewystarczającą ochroną środowiska. I tak 54% badanych obawia się zanieczyszczenia powietrza, a niewiele mniej, bo 53% problemu śmieci i zanieczyszczenia wód. Jednocześnie tylko 45% Polaków deklaruje, że odpady segreguje regularnie, a 17%, że robi to sporadycznie.

Z kolei 70 procent pytanych odpowiada twierdząco na pytanie, czy dba o środowisko. Zbadano także ich motywy – większość z badanych czyni to z troski o przyszłe pokolenia i o zdrowie. Interesujące są również statystyki dotyczące tzw. walki ze zmianami klimatu. 63 procent pytanych uważa, że należy im przeciwdziałać.

Znacznie mniej pytanych zwraca za to uwagę na ekologię przy robieniu zakupów. Tylko co trzeci badany zwraca uwagę na specjalne oznaczenia na produktach.

Dane opisują także stosunek Polaków do oszczędzania energii. Z sondażu wynika, że częściej czynią to kobiety. Ministerstwo Środowiska zwraca uwagę na swojej stronie na kiepskie dane dotyczące młodzieży, wśród której jest najwyższy odsetek osób niedbających o oszczędzanie energii.

Rzeczniczka resortu Magdalena Sikorska powiedziała, że podobne sondaże będą powtarzane co roku, aby monitorować świadomość i zachowania ekologiczne Polaków.

Sondaż przeprowadzono na grupie 1004 osób.

sv, PAP, Ministerstwo Środowiska

[Fot. wPolityce.pl]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook